Španci daleko od trofeja, Hrvatima se rizik isplatio

Španci
REUTERS/Hannah Mckay

Odličan fudbal, šest golova za 90, osam za 120 minuta, videli smo u duelu Španije i Hrvatske (5:3). Drama iz finiša ukrasila je zanimljiv dvoboj u Kopenhagenu, uz taktičku želju oba tima da na različite načine stignu do uspeha. Na kraju, pobedio je bolji!

Izostanak dvojice važnih šrafova tima, štopera Lovrena i ofanzivca Perišića, uz Modrića, ključnog za plasman u osminu finala, osetio se na igri čete Zlatka Dalića protiv Španije. Lovren dominira u skoku, odlično se slaže sa Vidom, Perišić je uvek spreman da napravi višak, u igri “jedan na jedan”…

Ivan Gvozdenović
Privatna arhiva

Autor je Ivan Gvozdenović, bivši reprezentativac Jugoslavije, prvotimac Crvene zvezde, Vojvodine i Briža, doskorašnji šef struke rumunske Foreste, kao trener ranije angažovan u Srbiji i Saudijskoj Arabiji

Hrvatska je meč počela u formaciji 4-3-3, u niskoj zoni odbrane, iza lopte, sa vidnim opredeljenjem na kontru i polukontru. Sa dobrim krilima, Rebićem i Vlašićem, uz oslonac na najisturenijeg Petkovića, Hrvati su napade bazirali na centaršutevima i igri preko bokova. Petković se, uz pomoć centralnog dela vezne linije, trudio da drži dubinu, zadrži loptu i odloži na stranu. Videlo se to samo u naznakama, u prvih 20 minuta nijednog trenutka, Hrvati nisu uspevali plan da i realizuju.

Postigli su srećno gol, opredelili se potom za defanzivnu liniju 5-4-1 i zadržali osnovne pravce taktike i posle vođstva. Defanzivno odgovorno, agresivno, u niskoj zoni. Očigledno da, ipak, nisu imali balans u timu – često nisu znali šta će sa loptom, kako da napadnu i poentiraju.

Povezane vesti

Izmenom u poluvremenu, ulaskom Kramarića umesto Petkovića, jasan je bio plan kolege Dalića da ekipa dobije na brzini. Promenom “glava za glavu”, selektor je želeo da udahne energiju timu, Kramarić uvek traži loptu, voli da igra, drži dubinu. Ostao je utisak da nikako nisu imali konkretizaciju u napadu. A, u takvom odnosu snaga, mrežu španskog golmana Simona mogli su da pogode jedino uz pomoć sreće.

Ostale izmene, ulazak Oršića i izlazak Rebića, Pašalića umesto Vlašića i Budimira na mesto Kovačića, u istom minutu, ostavili su kao indigom preslikan model igre Hrvatske. Tek sa preuzimanjem rizika, u poslednjih 15 minuta, postigli su golove. I to dva za sedam minuta. Istu ideju, rizik, Hrvati su sledili i početkom prvog produžetka, imali sjajnu šansu preko Kramarića, ali ne i snage da poentiraju. Posle je bilo kasno, Španci su kaznili promašaj i golom Morate vratili meč u fazu od kada su imali prednost. Na taj način su uspeli da obezbede plasman među osam najboljih.

U igri hrvatske ekipe, uz ograničenje gledanja sa strane, evidentirao sam i nekoliko nedostaka.

Kramarić
Petter Arvidson/BILDBYRAN

Prvo, gol Španije za 3:1 bio je tipičan pad koncentracije. Duga lopta, skoro 50 metara, sa desne strane napada, u situaciji kad levi bek ne prati igru, već se nalazi pored terena i pije vodu, nedopustiv je propust na velikim takmičenjima. I to protiv Španije, čija kazna je bila nemilosrdna.

Drugo, sa Brekalom na desnoj strani, Dalić jeste dobio na ofanzivi, ušao je na teren kod minus rezultata, ali i izgubio u odbrani. Loše je reagovao kod četvrtog gola Španije, nije dobro procenio situaciju, pojavila se rupa i utakmica je bila rešena – 3:4.

Iako nije briljirala u grupnoj fazi, Španija je imala status favorita uoči meča sa Hrvatima, dobrim delom i zbog serije od 11 utakmica bez poraza. Morao je i Morata da proradi, uprkos pritisku, napokon je razbio maler i otvorio, verujem, novu etapu u karijeri.

Selektor Luis Enrike opredelio se i svih 120 minuta ostao dosledan formaciji 4-3-3. Španci su imali odgovor za nisku zonu odbrane protivnika – pokušavali su da dođu do šanse iz drugog plana, u situacijama 1:1, ili 2:1. Prvi je priliku imao Koke, iz materijalizovanog plana 1:1, drugi Morata, posle realizovane ideje 2:1. Agresivniji, sa daleko većim posedom lopte, opredeljeni na napade, Španci su držali ofanzivu, stvarali šanse, ali nisu imali preciznost.

Sarabia
AP Photo/Martin Meissner

Šok gol Hrvatske, iz 20. minuta, nije rapidno promenio stanje na terenu. „Furija“ je izjednačila preko Sarabrije u 38. i najavila znatno konkretniju igru. U nastavku, odlučniji, sa brzim promenama strana, upotrebljivim centaršutevima i uz odličnu završnicu, obezbedili su 3:1 i morali meč da uvedu u mirniju fazu.

Zbog čega nije tako bilo – odgovor najbolje zna selektor Luis Enrike. Da li zbog tradicionalnog opredeljenja igre na gol više, želje da nastavi dominaciju, tek i posle prednosti od dva gola, Španci nisu hteli da se povuku i defanzivno orijentisanom igrom sačuvaju prednost. Ostali su dosledni formacijskom rasporedu s početka, bez očekivanog jačanja defanzivne linije veznog reda.

Selektor Enrike menjao je po principu „glava za glavu“ – Olmo umesto Sarabrije, Tores na mesto Garsije, pri rezultatu 2:1, uz očigledan plan da osveži tim.

Na kraju, 5:3 – odraz kvaliteta i viđenog na terenu. Španija zasluženo ide u četvrtfinale, bolja je od Hrvatske, što je demonstrirala tokom 120 minuta.

Ne verujem, ipak, da tim Luisa Enrikea može do trofeja, Nemačka, Belgija i Italija izgledaju kao bolje ekipe… Vezni red Španije nije moćan, kao ranijih godina.

U fudbalu, ipak, prognoze nisu zahvalne – pokazao je to i duel Francuske i Švajcarske. Prvak sveta stao je u osmini finala, ranije je kapitulirao i vladar Evrope. Očigledno, vetar promena duva evropskim kontinentom…

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)