EURO heroji: Amansio, fudbalski čarobnjak iz Galicije

Heroji 11. jun. 202120:00 > 15. jun. 2021 1:17
Amansio Amaro Amancio (Real Madrid)
guliverimage/imago/Kicker/Metelmann

Majstor za velike utakmice, vetar, najčešće – čarobnjak, to su epiteti kojim su španski novinari čašćavali Amansija Amara Varelu, legendu madridskog Reala i „crvene furije“.

EURO heroji

S razlogom. Brz, vešt dribler, prodoran, umeo je kao šilo da se probije sa desnog krila pred gol rivala, ostavljajući pri tom po nekolicinu čuvara u čudu.

Malo je istinskih asova u istoriji fudbalske igre koji su mogli tako čudesno da sakriju loptu. Jedan od njih bio je i momak rođen 16. oktobra 1939. godine u La Korunji, u Galiciji.

Uspomena na dribling i Vasovića

Amansijev dribling i dan-danas je kost u grlu brojnim generacijama navijača beogradskog Partizana. Da nije bilo njega crno-beli bi, možda i zaseli na fudbalski Mon Blan. Tog 11. maja 1966. godine, na stadionu Hejsel u Briselu, šampion tadašnje Jugoslavije poveo je protiv tada petostrukog prvaka Evrope sa 1:0, golom Velibora Vasovića u 55. minutu finala Kupa evropskih šampiona.

U 70. minutu, međutim, Real je krenuo u kontranapad i lopta je došla do Amansija.

Mnoge Partizanove „Bebe“ su godinama isticale da veruju da „kraljevski klub“ ne bi preokrenuo sudbinu meča da je Vasović napadača Reala jednostavno – faulirao.

Ali, jedan od najboljih evropskih halfova je u deliću sekunde odlučio da se nadigrava sa „čarobnjakom“ iz Galicije. Amansio je samo to čekao. Usledio je dribling u trku, najpre na jednu stranu, pa na drugu i za čas se našao pred golmanom Šoškićem. Usledila je egzekucija.

Šest minuta kasnije Serena je udarcem iz daljine srušio Partizanove snove.

Madrid je slavio Genta koji je osvojio svih šest Realovih „srebrnih amfora“, ali trener Migel Munjoz je bio kategoričan – junak je Amansio, jer je sprečio najgore.

BR Deutschland - Spanien 2:1 - Amaro Amancio (Spanien, Mitte) gegen Horst Dieter Höttges (li.) und Karl Heinz Schnellinger Amansio
guliverimage/imago Baumann

Odveo Španiju finale 1964.

Kao i dve godine ranije, na drugom Kupu nacija čiji je završni turnir održan u Španiji. I general Franko je priželjkivao uspeh „crvene furije“, ali Mađarska u polufinalu nikako da poklekne. Pereda je doveo domaći tim u vođstvo, Ferenc Bene je obezbedio produžetke, a onda je na scenu stupio Amansio. Lukavo, iskoristivši grešku golmana Sentmihalija i odbrane gostiju, u 112. minutu odveo je Španiju u finale.

Amansio i njegovi saigrači – legendarni golman Irubar, kapiten Olivela, Luis Suarez i ostali, sa Sovjetima su 21. juna 1964. dugo igrali pravu partiju „šaha“. Posle silovitog početka – pogotka Perede u 6. minutu za vođstvo domaćina i izjednačenja Husainova čim je „zbornaja“ krenula sa centra, do narednog pogotka čekalo se 75 minuta. Krunu aktuelnom vladaru Evrope – Sovjetskom Savezu tada je skinuo Marselinjo i stavio je na glave Španaca.

Amansio Bekenbauer Franz Beckenbauer FC Bayern München und Amaro Amancio Real Madrid
guliverimage (Frans Bekenbauer i Amansio)

Dvostruki vladar Starog kontinenta

Amansio se, naravno, našao u idealnom timu Evropskog šampionata. U samo dve godine postao je dvostruki vladar Starog kontinenta – i sa reprezentacijom i sa Realom, zbog čega je uostalom kao izuzetno talentovani napadač Deportiva iz La Korunje prešao u Madrid. Do 1976. kad je završio impresivnu karijeru odigrao je 344 utakmice u dresu „kraljevskog“ kluba, postigao 119 golova i osvojio devet titula prvaka Španije i još tri trofeja Kupa.

Za španski državni tim je u 42 utakmice postigao 11 golova, od toga pet u takmičenju za Prvenstvo Evrope.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)