
U izboru za najboljeg fudbalera Evrope 1980. godine od mogućih 125 Karl Hajnc Rumenige dobio je čak 122 glasa! Ni naredne godine najeminentniji novinari Starog kontinenta nisu imali nikakvu dilemu – ponovo su glasali za istog igrača.
U isto to doba dva puta je proglašavan i fudbalerom godine u Zapadnoj Nemačkoj, u kojoj je slavio šampionske titule sa Bajernom.
Uz sve to, bio je predvodnik i najbolji igrač „Pancera“ na putu do titule prvaka Starog kontinenta.
Sve to doprinelo je da Karl-Hajnc Rumenige bude upamćen i kao jedan od najboljih evropskih fudbalera – svih vremena.
Rođen 25. septembra 1955. godine u Lipštatu, fudbalom je počeo da se bavi u tamošnjoj Borusiji u kojoj je još kao tinejdžer zarađivao 400 maraka mesečno. Prelomni trenutak njegove karijere bio je prelazak u minhenski Bajern, u koji je došao 1974. na poziv trenera Maksa Merkela. Bio je ubedljivo najmlađi u društvu svetskih asova Bekenbauera, Brajtnera, Gerda Milera, Ulija Henesa i golmana Majera.
The Karl-Heinz Rummenigge documentary ?
?⚪ #DankeKalle pic.twitter.com/oS6188JRwz
— FC Bayern English (@FCBayernEN) June 2, 2021
Za mesto u prvom timu morao je da se bori u brojnim prijateljskim utakmicama. U finalu Kupa šampiona 1975. protiv Lidsa sedeo je na klupi, a već naredne godine – kad je Bajern pobedom nad Sent Etjenom treći put zaredom osvojio Srebrnu amforu – bio je standardni prvotimac. Nekoliko meseci kasnije učestvovao je i u slavlju Bavaraca u Interkontinentalnom kupu protiv brazisle ekipe Belo Horizonte.

U timu Bundeslige – osam puta!
Uz već navedena priznanja i trofeje treba dodati i to da je čak osam puta biran u najbolji tim Bundeslige!
Za Bajern je tokom desetogodišnjeg staža odigrao 310 utakmica i postigao 162 pogotka. Tri sezone proveo je u milanskom Interu i još dve u švajcarskom Servetu u kojem je 1989. završio bogatu kartijeru.
U reprezentaciji Zapadne Nemačke je od 1976. godine, a ubrzo je od selektora Helmuta Šena dobio potpuno odrešene ruke. Tome je doprinela njegova izuzetna univerzalnost. Iako je najčešće igrao u dresu s brojem 11, popularni Kale nije bio ni levo krilo, ni centarfor, već nešto povučeniji napadač koji je i kreirao igru i koristio izuzetnu brzinu da se u pravom trenutku ubaci u prazan prostor. Takve akcije bi se obično završavale snažnim, „rezanim“ udarcima kojima bi loptu slao u same uglove, daleko od domašaja ruku i najboljih svetskih golmana.

U kvalifikacijama za Prvenstvo Evrope 1980. godine – prvo koje se igralo po drugačijem takmičarskom sistemu i povećanim brojem od osam učesnika, bio je najbolji nemački igrač i strelac golova protiv Velsa i Malte.
Najzaslužniji za EURO zlato ’80
Na otvaranju završnog turnira u Belgiji postigao je jedini pogodak u pobedi nad braniocem titule Čehoslovačkom i tako Pancerima dao vetar u leđa za naredne uspehe. Naredna pobeda nad Holandijom i remi sa Grčkom bili su dovolji za finale, u kojem je pobeđena i Belgija sa 2:1.
Iako su Klaus Alofs sa tri i Horst Hrubeš sa dva pogotka bili efikasniji, celokupna javnost bila je jednoglasna – plava strela iz Vestfalena, kako su novinari voleli da ga zovu – bio je najzaslužniji što se selekcija Zapadne Nemačke posle osam godina vratila na evropski presto.

A, biti najbolji pored Štilikea, Šustera, Hansija Milera, Kalca… zaista nije nimalo lako. Međutim, i ovi asovi priznali su da bez Rumenigea teško da bi od početka tog ciklusa vezali čak 19 utakmica bez poraza.
Rumenige je bio junak Pancera i u kvalifikacijama za EURO 1984. Šampioni Evrope su u šestoj grupi doživeli dva poraza od Severnih Iraca i za odlazak na završnu smotru u Francuskoj bio im je potrebna pobeda protiv Albanije u poslednjem kolu. Gosti su poveli u Sarbrikenu, a onda je na scenu stupio spasitelj Rumenige, odmah postigao izjednačujući gol i dao svojoj selekciji dovoljno vremena da osvoji dva boda.
? Karl-Heinz #Rummenigge: "It's a farewell filled with satisfaction and pride, I’m able to hand over a club that is completely sound in sporting, economic and structural terms. That was important to me." ?⚪#DankeKalle #MiaSanMia pic.twitter.com/CJCQS3Fq4v
— FC Bayern English (@FCBayernEN) June 1, 2021
Dva mondijalska finala
Na svom drugom Evropskom prvenstvu odigrao je sve tri utakmice, ali šampion Zapadna Nemačka je u konkurenciji Portugala, Španije i poslednjeplasirane Rumunije bila treća i nije uspela da prođe u polufinale.
Učestvovovao je i na dva Svetska prvenstva i oba puta sa „Pancerima“ stizao do finala. U Španiji ’82. bolji su bili Italijani – 3:1, a u Meksiku ’86. Argentinci. Te iste godine, Karl-Hajnc Rumenige se posle 95 utakmica i 45 golova oprostio od državnog tima.

Gde gledati EURO 2020?
Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)