EURO heroji: Savo u društvu Galića, Jerkovića i Džajića

Guliverimage

Na EURO 2000 Savo Milošević je uspeo ono što je pre njega od jugoslovenskih asova pošlo za nogom još samo Draganu Džajiću 32 godine ranije, kao i Milanu Galiću i Draženu Jerkoviću na prvom Evropskom šampionatu 1960.

EURO heroji

Savo Milošević može da se pohvali da je igrao i davao golove u tri od četiri najjače lige Evrope – Premijer ligi, Seriji A i Primeri, kao i da je igrao za osam klubova iz pet različitih zemalja – Partizanu, Aston Vili, Saragosi, Parmi, Espanjolu, Selti, Osasuni i Rubinu iz Kazanja.

Postigao je više od 200 ligaških golova u nekadašnjoj Jugoslaviji, Engleskoj, Španiji, Italiji i Rusiji. Bio je igrač i trener Partizana, reprezentativac sa više od 100 utakmica u nacionalnom dresu, jedan od najboljih strelaca Jugoslavije i Srbije svih vremena, pet godina kapiten nacionalnog tima, učesnik Svetskog prvenstva… ali kad se u svetu fudbala pomene njegovo ime jedna stvar uvek će imati posebno mesto – bio je najbolji strelac Evropskog šampionata 2000. godine.

Tada je uspeo ono što je pre njega pošlo za nogom još samo Draganu Džajiću 32 godine ranije, kao i Milanu Galiću i Draženu Jerkoviću na prvom Evropskom šampionatu 1960.

Savo Milosevic EURO 2000
guliverimage/imago/Ulmer

Preko Hrvata na EURO 2000

Te 2000. godine selekcija Jugoslavije otišla je na EURO pošto je osvojila prvo mesto u osmoj kvalifikacijonoj grupi, i to ispred Republike Irske, Hrvatske, Makedonije i Malte, a Savo Milošević je sa ukupno četiri pogotka bio prvi strelac grupe, zajedno sa Davorom Šukerom i Robijem Kinom.

Na Evropskom šampionatu Jugoslavija se našla u grupi C sa Španijom, Norveškom i Slovenijom.

Savo Milosevic - Yugoslavia congratulated after his goal euro 2000 Predrag Mijatovic Ljubinko Drulovic
Action Images / Roy Beardsworth

Na startu turnira igrala je protiv Slovenije u gradu Šarlroa i već u 57. minutu meča gubila sa 3:0. Da peh bude veći posle tačno sat vremena igre Jugoslavija je ostala sa deset igrača. Drugi žuti, odnosno crveni katon dobio je Siniša Mihajlović.

I tada se događa čudo. Prežaljena Jugoslavija u rasponu od samo šest minuta, od 67. do 73. postiže – tri gola! Savo Milošević, koga je iskusni selektor Vujadin Boškov uveo u igru početkom drugog poluvreme, dva puta pogađa mrežu Slovenaca, a jednom Ljubinko Drulović za konačnih – 3:3.

U sledećem meču, pet dana kasnije u Liježu, rival je Norveška koja je prethodno pobedila prvog favorita grupe, selekciju Španije.

Ovog puta sa Miloševićem u startnoj postavi, Jugoslavija uspeva da savlada Norvežane 1:0, a gol za veliku pobedu postiže upravo Savo Milošević već u osmom minutu susreta.

Martin Rose/Getty Images (Slaviša Jokanović i Savo Milošević)

Sudija pogurao Špance u Brižu

Tri dana kasnije u Brižu, u poslednjem meču u grupi, rival je bila selekcija Španije. Savo Milošević je posle sjajnog centaršuta Drulovića otvorio goleadu pogotkom u 30. minutu, da bi se utakmica posle velikog preokreta u sudijskoj režiji i nadoknadi vremena završila pobedom Španaca od 4:3.

Jugoslavija je kao druga u grupi za rivala u četvrtfinalu dobila jednog od domaćina turnira, selekciju Holandije i doživela težak poraz od 6:1. Za utehu, Savo Milošević u finišu meča postiže svoj peti gol na turniru, što mu je na kraju takmičenja donelo titulu prvog strelca.

Tu krunu podelio je zajedno sa Patrikom Klajvertom i tako se našao u grupi najboljih strelaca na pojedinačnim Evropskim šampiontima. Savo je sa pet golova u društvu čuvenog Nemca Gerda Milera, Engleza Alana Širera, Holanđana Marka van Bastena i pomenutog Klajverta, kao i Čeha Milan Baroša.

Više golova postigla su samo dvojica Francuza: Mišel Platini – devet na prvenstvu 1984. i Antoan Grizman – šest na EURO 2016. godine.

Savo Milošević je kasnije postao kapiten reprezentacije Srbije i Crne Gore, dugo je bio i rekorder sa 102 utakmice u nacionalnom dresu, sa 37 golova je na deobi drugog i trećeg mesta na listi plavih golgetera svih vremena, ali će titula najboljeg strelca Evropskog šampiona i golovi te 2000. godine uvek imati posebnu težinu.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)