Moćna Belgija se poigrala sa Rusijom

Vesti EURO 12. jun. 202122:49 > 14. jun. 2021 14:348 komentara
Fudbalska reprezentacija Belgije
Pool via REUTERS/Dmitri Lovetsky

Fudbalska reprezentacija Belgije pobedila je Rusiju u Sankt Peterburgu u prvom kolu grupe B Evropskog prvenstva sa 3:0.

Belgija je od starta utakmice bila mnogo konkretniji rival i već u 10. minutu je povela posle velike greške defanzivca Zbornaje Anderja Semenova.

EURO:

Dris Mertens je pokušao da asistira Romeluu Lukakuu, koji je u tom trenutku bio u ofsajdu, ali je ruski igrač zakačio loptu tamak toliko da dođe do napadača Intera koji je rutinski savladao Antona Šunina.

Formalno domaćin na papiru pokušao je da uspostavi kontrolu najviše se uzdajuči u Artjoma Dzjubu, međutim, Belgijanci su svaku priliku koristili da ozbiljno zaprete.

U 34. minutu na semaforu je pisalo 2:0, a strelac je bio Tomas Menije, koji je zamenio povređenog Timotija Kastanja. Ovoga puta golman Zbornaje Šunin nije najbolje reagovao i posle jednog centaršuta bukvalno je spustio na nogu loptu fudbaleru Borusije Dortmund, kome nije bilo teško da po drugi put zatrese mrežu ruskog tima.

Grupa B

1. kolo

Danska – Finska 0:1

Belgija – Rusija 3:0

Finska 3, Belgija 3, Danska 0, Rusija 0.

2. kolo

Finska – Rusija, 16. jun, (15), Krestovski stadion, Sankt Peteburg

Danska – Belgija, 17. jun (18), Parken stadion, Kopenhagen

3. kolo

Rusija – Danska, 21. jun (21), Parken stadion, Kopenhagen

Finska – Belgija, 21. jun (21), Krestovski stadion, Sankt Peteburg

Ekipa Stanislava Čerčesova najozbiljnije je zapretila u 14. minutu preko Marija Fernandeza, ali Tibo Kurtoa je bio na mestu.

Rusi su nastavku utakmice bili ravnopravan rival jednom od favorita šampionata, koji se zadovoljio sigurnom prednošću, ali nije bilo velikih uzbuđenja ni pred jednim ni pred drugim golom sve do 88. minuta kada Lukaku iskoristio odlično dodavanje Menijea i preciznim udarcem po zemlji po drugi put matirao ruskog golmana.

Belgija 17. juna u drugom kolu igra sa Danskom u Kopenhagenu, dok se Rusija dan ranije, takođe, u Sankt Peterburgu sastaje sa Finskom.

Meč uživo:

Navijači u u Sankt Peterburgu zviždali su fudbalerima Belgije koji su se klečanjem uključili u borbu protiv rasizma.

1′ Rusija je mnogo agilnije počela meč na oduševljenje publike na dobro popunjenoj Gasprom areni.

5′ Nema mnogo uzbuđenja, početno ispitivanje snagal.

7′ Rusija ima prvi korner posle opasnog napada Dzjube. Golovin nije dobro izveo korner…

10′ Belgija vodi 1:0!!! Lukaku je postigao gol posle velike reške Semenova. Snažni napadač je u trenutku dodavanja bio u ofsajdu, ali je ruski reprezentativac katastrofalno reagovao, prosledio loptu napadaču Inetra, kome nije bilo teško da zatrese mrežu.

Lukaku je u kameru poslao poruku saigraču i prijatelju Kristijanu Eriksenu, koji je kolabirao danas u duelu sa Finskom: „Kris, volim te.“

14′ Mario Fernandes je zapretio, ali je šutirao po sredini gola, direktno u Tiboa Kurtou.

17′ Rusi napadaju, pojačali su pritisak posle primljenog gola, ali nema promene rezultata.

18′ Kontra Belgijanaca i velika šansa za Dendonkera! Lukaku je sam krenuo prema golu Zbornaje, ali je Džikija u poslednjem trenutku izbio loptu snažnom napadaču. Lukaku je u nastavku akcije asistirao, a Dendonker iz odlične situacije šutirao izuzetno neprecizno.

22′ Torneg Azar je imao sjajnu šansu, ali je golman domaćeg tima Šunin odbranio njegov udarac.

24′ Kuzjajev i Kastanj su se sudarili glavama u skoku i obojica su ostala na travi. Medicinski tim pružio im je pomoć, Rus je ostao na terenu, dok je umesto Kastanja u igru ušao fudbaler Dortmunda Menije.

30′ Ipak, izmena i u ruskom timu. Čerišev je ušao umesto Kuzjajeva.

34′ Belgija vodi 2:0!!! Menije je strelac. Rusi ponovo prelako primaju gol. Golman Šunin je bukvalno spustio loptu na nogu Menijeu nakon centaršuta sa leve strane i igrač Dortmunda je neometan poslao u mrežu.

41′ Sudija Lahoz je proveravao uz pomoć VAR sobe da li ima elemenata za penal za Belgiju, ali duel Menijea i Žirkova nije bio za 11 metara.

43′ Druga izmena u ruskom timu – Karavaev ulazi umesto iskusnog Žirkova.

45′ Prvo poluvreme je produženo za četiri minuta.

45+3′ Karasko je odlično prošao pored nekoliko igrača Rusije, ali je šutirao preko gola.

45+4′ Belgija posle prvog poluvremena, u kome je apsolutno dominirala, vodi sa 2:0.

46′ Treća izmena u ruskom timu – Divejev je zamenio Barinova. Zbornaja je zapretila u prvom napadu u drugom poluvremenu, ali nije bilo promene rezultata.

52′ Belgija ne srlja, čuva prednost, dok Rusi pokušavaju da se vrate…

58′ Dzjuba je najagilniji, međutim, nema velikim dešavanja ispred gola Belgijanaca. Produbili su se ponovo navijači Zbornaje…

63′ Čerišev, koji je u 30. minutu zamenio Kuzjajeva, izlazi iz igre, a šansu je dobio Aleksej Mirančuk. Takođe, Muhin menja Zobnina.

72′ Eden Azar će u finišu meča biti na terenu, a Mertens ide na klupu.

76′ Mirančuk je pokušao solo akcijom, ali je zaustavljen na ivici šesnaesterca.

84′ Slobodan udarac za Rusiju iskosa sa leve strane, ali nema opasnosti po Belgijance.

Romelui Lukaku, fudbalska reprezentacija Belgije
Anton Vaganov – Pool/Getty Images

88′ Belgija vodi 3:0, ponovo Lukaku! Menije je sjajno poslao loptu u prostor, a sjajni napadač u svom stilu, preciznim udarcem po zemlji, po drugi put matirao Šunina.

90′ Meč je produžen dva minuta.

90+1′ Slobodan udarac za Rusiju. Mirančuk je šutirao preko gola iz solidne pozicije.

Meč je završen pobedom Belgije 3:0.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)