Hrvati u osmini finala, Engleze čeka paklen posao!

Vesti EURO 22. jun 202120:32 > 23:05 15 komentara
Paul Ellis - Pool/Getty Images

Fudbaleri Hrvatske plasirali su se u osminu finala Evropskog prvenstva, pošto su u odlučujućem meču poslednjeg kola grupe D savladali Škotsku u Glazgovu sa 3:1 (1:1). Pored vicešampiona sveta, u nokaut fazu iz iste grupe idu Engleska i Češka. Njihov međusobni duel u Londonu pripao je Englezima rezultatom 1:0. Škoti okončavaju EURO uz jedan osvojen bod.

Vatreni su dalje prošli sa druge pozicije i očekuje ih okršaj sa drugoplasiranom ekipom grupe E (Švedska, Slovačka, Španija ili Poljska). Gordi albion kao lider ide na drugi tim grupe F, gde se nalaze Francuska, Nemačka, Portugalija i Mađarska, dok će trećeplasirani Česi igrati protiv Holandije ili pobednika grupe E.

Ovakvim epilogom u grupi najmanje mogu biti zadovoljni Englezi, iako su osvojili prvo mesto, pošto ih u borbi za četvrtfinale potencijalno čeka izuzetno težak posao protiv jednog od tri najveća favorita.

Tabela: Engleska 7, Hrvatska 4, Češka 4, Škotska 1

Za Hrvatsku i Škotsku duel na Hampdenu bio je biti ili ne biti – pobednik ide dalje, poraženi ispada, dok u slučaju nerešenog ishoda i jedni i drugi završavaju EP.

Na kraju je došlo do očekivanog ishoda. Ekipa Zlatka Dalića, na papiru znatno kvalitetnija, opravdala je ulogu favorita i manje-više rutinski slavila.

Trijumf Hrvatskoj doneli su Nikola Vlašić u 17, Luka Modrić u 62. i Ivan Perišić u 77. minutu. Jedini gol za Ostrvljane postigao je Kalum Mekgregor u 42.

Laurence Griffiths/Getty Images

Kada je reč o okršaju na Vembliju, Englezi i Česi su i uoči njega osigurali osminu finala. Samo je bilo pitanje sa koje pozicije će dalje.

Na kraju se Rahim Sterling pogotkom u 12. minutu pobrinuo da prvo mesto pripadne domaćinu, kome predstoji pakleni posao u prvoj nokaut rundi.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)

Dešavanja iz minuta u minut možete pratiti uz naš sajt.

Hrvatska – Škotska

Sastavi:

Hrvatska (4-2-3-1): Livaković – Juranović, Lovren, Vida, Gvardiol – Kovačić, Brozović – Perišić, Modrić, Vlašić – Petković.

Škotska (3-5-2): Maršal – Mektominej, Hanli, Tirni – O’Donel, Armstrong, Mekgin, Mekgregor, Robertson – Dajks, Adams.

Češka – Engleska

Sastavi:

Češka (4-2-3-1): Vaclik – Coufal, Celusta, Kalas, Boril – Holes, Souček – Masopust, Darida, Jankto – Šik.

Engleska (4-2-3-1): Pikford – Voker, Stons, Megvajer, Šo – Filips, Rajs – Saka, Griliš, Sterling – Kejn.

Počele su utakmice u Glazgovu i Londonu!

2′ – Šansa u Londonu. Sterling je u šesnaestercu dobro šutirao, ali je stativa spasla Čehe.

6′ – Velika šansa u Glazgovu! Škoti su lako mogli do prednosti. Mekgin je poslao oštru loptu na drugu stativu, tamo je malo nedostajalo da Adams zatrese mrežu, ali je Livaković dobro intervenisao.

8′ – Škotska znatno konkretnije ušla u utakmicu i sve vreme pritiska Hrvatsku.

12′ – Gol u Londonu! Engleska vodi sa 1:0, strelac je Rahim Sterling! Džek Griliš je sjajno uposlio brzonogog krilnog igrača, koji je rutinski pogodio mrežu glavom.

17′ – Gol u Glazgovu! Hrvatska vodi sa 1:0, strelac je Nikola Vlašić. Posle centaršuta Juranovića sa desne strane, Perišić je glavom spustio loptu do Vlašića, koji je u padu savladao Maršala.

21′ – Oprobao je Luka Modrić udarac sa distance, išla je lopta pod prečku, ali je Maršal uspeo da je skrene u korner.

24′ – Opasan napad Škotske. Posle gužve u šesnaestercu, lopta je stigla do Mekgina, usledio je nedovoljno snažan i precizan udarac.

25′ – Mirno u Londonu. Bez prilika posle gola Engleske. Gordi albion kontroliše dešavanja na terenu.

26′ – Mogla je Engleska da duplira prednost. Hari Kejn je imao situaciju jedan na jedan sa Vaclikom, koji je izašao kao pobednik.

27′ – Žuti karton za Dejana Lovrena. Iskusni defanzivac propustiće osminu finala zbog suspenzije u slučaju da Vatreni izbore plasman.

28′ – Šansa za Češku. Holes je gađao levi ugao, ali je Pikford dobro intervenisao.

33′ – Prinudna izmena u Škotskoj. Umesto Hanlija na terenu je Mekena.

36′ – Još jednom su pretili Česi. Ovoga puta je Souček iz neposredne blizine šutirao pored gola.

39′ – Perišić je sa leve strane ušao u sredinu i gađao dalji ugao, lopta je otišla preko prečke.

41′ – Gol u Glazgovu! Škotska je poravnala rezultat na 1:1, strelac je Kalum Mekgregor! Domagoj Vida je loše ispucao loptu iz šesnaesterca, ona je stigla na ivicu šesnaesterca do Mekgregora, koji je snažnim udarcem pogodio desni ugao.

45′ – Bez promene rezultata u finišu poluvremena na mečevima u Glazgovu i Londonu.

Poluvreme: Hrvatska – Škotska 1:1, Češka – Engleska 0:1

Paul Ellis – Pool/Getty Images

Počelo je drugo poluvreme!

50′ – Velika prilika za Hrvatsku. Gvardiol je fantastično ušao kroz sredinu, dobio loptu od Vlašića, ali je oklevao sa udarcem i Maršal je dobro reagovao.

52′ – Miran početak drugog dela u Londonu. Englezi sa znatno većim posedom imaju kontrolu nad utakmicom.

55′ – Hrvatska ima inicijativu, ali ne uspeva ozbiljnije da zapreti. Udarac Gvardiola sa distance završio je direktno u rukama Maršala.

56′ – Neverovatna prilika za Vatrene! Perišić je izbio sam pred Maršala, šutirao snažno po visini, ali je Maršal bio dobro postavljen.

59′ – Rasplamsava se borba u Glazgovu. Zapretili su i Škoti. Armstrong je centrirao na drugu stativu, gde Mekgin nije dobro zahvatio loptu.

62′ – Gol u Glazgovu! Hrvatska vodi sa 2:1, strelac je Luka Modrić. Dug napad Vatrenih, na kraju je lopta stigla na ivicu šesnaesterca do Modrića, koji je spoljnim felšom pogodio gotovo u same rašlje i vratio prednost svom timu.

62′ – Žuti karton dobio je defanzivac Češke Jan Boril, koji će zbog suspenzije propustiti meč osmine finala.

68′ – Hari Megvajer je pao u šesnaestercu i tražio jedanaesterac, ali ništa od najstrože kazne.

74′ – Pokušao je Kovačić sa dvadesetak metara, lotpa je išla pravo u Maršala.

77′ – Gol u Glazgovu! Hrvatska vodi sa 3:1, strelac je Ivan Perišić! Posle kornera Modrića, Perićić je pobegao Tirniju i sa prve stative pogodio dalji ugao. Vatreni jako blizu osmine finala.

85′ – Miran finiš utakmica u Glazgovu i Londonu. Deluje da je sve rešeno u grupi D.

Kraj: Hrvatska – Češka 3:1, Češka – Engleska 0:1.