Spektakl sa osam golova: Španci idu dalje, kraj za Hrvatsku!

Vesti EURO 28. jun 202117:39 > 20:57 25 komentara
Stuart Franklin/Getty Images

Fudbaleri Španije plasirali su se u četvrtfinale Evropskog prvenstva, pošto su u spektakularnom meču u Kopenhagenu savladali Hrvatsku posle produžetaka rezultatom 5:3(3:3)!

Gubila je Furija sa 1:0, zatim u finišu utakmice vodila 3:1, ali su Vatreni golovima u 85. i 90+2. minutu izborili produžetke. Tamo su Španci smogli snage za dva nova pogotka i plasman u narednu rundu, gde će im rival biti bolji iz meča Francuska – Švajcarska.

Neverovatan duel viđen je na Parkenu. Jedan od najefikasnijih u istoriji evropskih prvenstava. Na kraju je kao pobednik izašla Španija, zahvaljujući golovima Alvara Morate i Mikela Ojarsabala u prvom produžetku, iako je lako sve moglo da ode na stranu Hrvatske u pravom rolerkosteru od meča.

Počelo je nestvarnim autogolom golmana Unaija Simona, kojim su Hrvati stekli prednost u 20. minutu, posle perioda potpune dominacije Furije i nekoliko propuštenih prilika.

Znatno bolju igru u prvom delu, ekipa Luisa Enrikea krunisala je izjednačujućim pogotkom Pabla Sarabije u 38. minutu.

Nastavila je Španija sa znatno kvalitetnijom partijom i u drugom delu, pa je golovima Sesara Aspilikuete u 57. i Ferana Toresa u 77. više nego zasluženo povela sa 3:1.

Delovalo je tada da je pitanje pobednika rešeno, ali se vicešampion sveta nije predavao. Uprkos tome što je iza sebe imao veoma loš meč, tim Zlatka Dalića je uspeo da preokrene sve u svoju korist.

Ulazak Marija Pašalića i prethodno Mislava Oršića ispostavili su se kao ključni. Oršić je u 85. smanjio zaostatak, da bi u 90+2. asistirao do Pašalića za poravnanje i odlazak u produžetke – 3:3.

Na startu dodatnog perioda, veliku šansu za Hrvatsku propustio je Andrej Kramarić i vrlo brzo je stigla kazna.

U 100. minutu je Dani Olmo probio po desnoj strani i centrirao do Alavara Morate koji je snažnim udarcem pod prečku vratio prednost Španiji, da bi na sličan način pet minuta kasnije Mikel Ojarsabal otklonio sve dileme oko pobednika.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)

Dešavanja iz minuta u minut pratite uz naš sajt.

Sastavi:

Hrvatska (4-3-3): Livaković – Juranović, Vida, Ćaleta-Car, Gvardiol – Brozović, Kovačić, Modrić – Vlašić, Rebić, Petković.

Španija (4-3-3): Simon – Aspilikueta, Garsija, Laport, Gaja – Koke, Buskets, Pedri – Tores, Sarabija, Morata.

Glavni sudija: Džunejt Čakir (Turska).

Utakmica je počela!

1′ – Sjajna atmosfera na Parkenu. Hrvatska ima veliku podršku sa tribina.

2′ – Moglo je da bude opasno po Hrvate, ali je Livaković istrčao i pokupio loptu ispred Gaje.

3′  – Sa 18 godina i 215 dana vezista Španije Pedri postao je najmlađi starter u meču nokaut faze u istoriji evropskih prvenstava prestigavši Vejna Runija.

6′ – Veliki pritisak Španaca. Hrvatska ne uspeva da izbaci loptu sa svoje polovine.

9′  – Aspilikueta je probao glavom 15 metara, Livaković je bio dobro postavljen.

12′ – Novi dobar napad Španije. Morata je poslao povratnu ka Sarabiji, a ovaj sa leve strane šesnaesterca gađao snažno u spoljni deo mreže.

15′ – Fantastična prilika za Furiju. Pedri je proigrao Kokea, koji je izbio sam pred Livakovića i šutirao direktno u mladog golmana Vatrenih.

19′ – Posle centaršuta sa desne strane, Morata je u petercu zahvatio loptu glavom i ona se odbila od ruke Vide. Bez penala za Furiju.

20′ – Goooool! Hrvatska vodi sa 1:0, neverovatan autogol! Pedri je sa centra poslao oštru loptu ka golmanu Simonu, kojem je ona prešla preko noge i završila u mreži. Nestvaran potez čuvara mreže Furije.

24′ – Dobra prilika za Vlašića, ali je udarac završio u spoljnjem delu mreže.

26′ – Razigrali su se Hrvati posle vodećeg gola. Nisu ni napadi Španije više tako snažni.

27′ – Autogol Španije ukupno je deveti na ovom EURO. Toliki broj autogolova postignuto je zbirno na svim dosadašnjim evropskim prvenstvima.

30′ – Sada već više nego ujednačena borba u Kopenhagenu. Primljen gol na onakav način u potpunosti je poremetio Špance.

35′ – Probao je Gaja udarac sa 25 metara, lopta se na kraju odbila od Aspilikuete koji se našao ispred gola Hrvatske.

38′ – Goooool! Španija poravnava na 1:1, strelac je Pablo Sarabija! Kružila je Furija oko šesnaesterca Hrvatske, Gajin udarac je odbio Livaković, lopta je na 11 metara stigla do Sarabije, koji ju je prosledio u mrežu.

41′ – Vratio je Špance u život izjednačujući gol, ponovo opsedaju gol Hrvatske i traže ekspresan preokret.

42′ – Koke je oprobao udarac sa dvadesetak metara, lopta je prohujala pored stative.

45′ – Novi šut ka golu Vatrenih. Morata se okrenuo i gađao po visini, udarac je završio preko prečke.

Poluvreme: Hrvatska – Španija 1:1.

Počelo je drugo poluvreme!

46′ – Promena u Hrvatskoj. Umesto Bruna Petkovića na terenu je Andrej Kramarić.

50′ – Nastavlja se kontrola igre od strane Španije, ali napadi za sada nisu žestoki poput prvog poluvremena.

57′ – Goooool! Španija vodi sa 2:1, strelac je Sesar Aspilikueta! Feran Tores je sjajno cenrirao na peterac, Aspilikueta je pobegao neopreznom Jošku Gvardiolu i rutinski glavom postigao gol.

60′ – Zasluženo Španija vodi. Od početka je kvalitetniji rival…

65′ – I dalje Španija kontroliše dešavanja na terenu ne dozvolivši Hrvatskoj da ozbiljnije pripreti.

67′ – Velika prilika za Hrvatsku. Posle dobre akcije i dodavanja Vlašića, Gvardiol je šutirao sa sedam metara u bliži ugao. Refleksna intervencija Simona.

72′ – Žuti karton za Marcela Brozovića. Ukoliko Hrvatska prođe u četvrtfinale, iskusni vezista neće igrati zbog suspenzije.

77′ – Goooool! Španija vodi sa 3:1, strelac je Feran Tores! Ostao je Feran u potpunosti sam na desnoj strani, dobio je dugu loptu od Paua Toresa, zatim rutinski prošao pored Gvardiola i sa sedam metara savladao Livakovića.

80′ – Veoma težak zadatak za Hrvatsku. Špancima se smeši četvrtfinale.

85′ – Goooool! Hrvatska smanjuje zaostatak na 3:2, strelac je Mislav Oršić! Luka Modrić je po desnoj strani ušao duboko u šesnaesterac, poslao povratnu u pet metara gde je Oršić uputio udarac. Iako su Španci izblokirali šut, lopta je prešla gol liniju.

90+1′ – Dobar pokušaj Andreja Kramarića završio je pored gola. Na kraju je sviran i ofsajd…

90+2′ – Goooool! Hrvatska poravnava na 3:3, strelac je Mario Pašalić! Poslao je Pašalić loptu na stranu do Mislava Oršića, nastavio kretanje po vertikali i zatim iskoristio centaršut sa leve strane da glavom zakuca loptu u mrežu za veliki povratak Vatrenih.

90+5′ – Igraće se produžeci.

Hrvatska – Španija 3:3.

Počeli su produžeci!

92′ – Dobar pokušaj Oršića sa ivice šesnaesterca. Lopta je završila malo preko prečke.

96′ – Neverovatna šansa za Hrvatsku. Oršić je sjajno probio po levoj strani, lopta se odbila do Kramarića koji je šutirao, ali je Simon maestralno intervenisao.

98′ – Zapretili su i Španci. Olmov šut je izblokirao Ćaleta-Car.

100′ – Goooool! Španija vodi sa 4:3, strelac je Alvaro Morata! Posle centaršuta Danija Olma sa desne strane, Morata je prihvatio loptu, prevario rivala i snažnim udarcem pogodio pod prečku.

103′ – Gooool! Španija vodi sa 5:3, strelac je Mikel Ojarsabal! Ispala je odbrana Hrvatske, Olmo je poslao loptu u sredinu do Ojarsabala, koji sa sedam metara rutinski rešava.

106′ – Velika prilika za Budimira. Izbio je sam pred Simona i šutirao pored gola.

110′ – Opada ritam. Ostaju bez snage i jedni i drugi…

115′ – Prilika za Moratu. Izbio je sam pred Livakovića i šutirao direktno u Livakovića.

Kraj: Hrvatska – Španija 3:5.