Šampion furiozan u finišu, Ronaldo u istoriji EURO!

Vesti EURO 15. jun 202117:39 > 20:36 16 komentara
Bernadett Szabo - Pool/Getty Images

Branilac titule Portugalija pobedom protiv Mađarske 3:0 (0:0) u prvoj rundi grupe F u Budimpešti započela je Evropsko prvenstvo, uz dva pogotka Kristijana Ronalda koji je postao najbolji strelac u istoriji takmičenja.

Grčevitu borbu vodio je aktuelni šampion protiv znatno slabijeg, ali izuzetno motivisanog domaćina i frenetičnih navijača na krcatoj Puškaš areni. Otpor je uspeo da slomi tek u finišu utakmice. Bio je to pravi blickrig Portugalaca – tri gola u razmaku od svega osam minuta.

Povezane vesti

Rafael Gereiro je u 84. uz dosta sreće doneo vođstvo Portugaliji i označio početak kraja za Mađare. Već u 87. je Kristijano Ronaldo iz jedanaesterca udvostručio prednost 10. golom na Evropskim prvenstvima, čime je prestigao Mišela Platinija na prvoj mestu večne liste strelaca, da bi u 90+2. CR7 dodatno popravio taj rekord i postavio konačan rezultat.

*Rekordni gol Ronalda pogledajte na našem YT kanalu.

Velike zasluge za značajna tri poena idu i Rafi Silvi. Igrač Benfike ušao je u igru u 71. minutu i u nastavku upisao dve asistencije i izborio jedanaesterac.

Dobar početak za ekipu Fernanda Santoša pred ključne duele u grupi smrti sa Nemačkom i Francuskom. Sa druge strane, veliko razočaranje za hrabre Mađare.

Tabela: Portugal 3, Mađarska 0, Nemačka 0, Francuska 0

Kao lavovi borili su se igrači Marka Rosija protiv velikog favorita gotovo ceo meč, uz veliki vetar u leđa sa tribina. Naročito je podrška bila velika u momentima kada su Portugalci snažno pritiskali. A pritiskali su praktično sve vreme…

Počelo je velikom šansom Dioga Žote u petom minutu. Potom je napadač Liverpula zapretio još jednom, pre nego što je u finišu poluvremena Ronaldo imao možda i najveći promašaj u dosadašnjem delu turnira.

*Evo kako je to izgledalo.

Bernadett Szabo – Pool/Getty Images

Nizale su se prilike gostiju i u drugom poluvremenu, ali je odbrana Mađarske odolevala sve do pred kraja.

Kada je delovalo da bi autsajderi mogli da dođu do iznenađujućeg poena, tada je srećan gol postigao Gereiro. Posle toga nije bilo povratka za domaćina. Na kraju, više nego ubedljiva pobeda Portugalaca.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)

Dešavanja iz minuta u minut možete pratiti uz naš sajt.

Sastavi:

Mađarska (3-5-2): Gulaši – Botka, Orban, At. Salaj – Lovrenčič, Klajnhesler, Nađi, Šafer, Fiola – Šalaj, Ad. Salaj.

Portugalija (4-3-3): Patrisio – Semedo, Dijaš, Pepe, Gereiro – Danilo, Karvaljo, Fernandeš – Bernardo, Žota, Ronaldo.

Glavni sudija: Džunejt Čakir

Počela je utakmica!

1′ – Sjajna atmosfera na Puškaš areni. Jako su nedostajale su krcate tribine…

5′ – Velika šansa za Žotu! Šutirao je napadač Portugalaca sa ivice šesnaesterca, ali je Gulaši sjajno reagovao. Imao je Žota i Ronalda u boljoj poziciji, međutim, odlučio je da ga ne proigra zbog čega je CR7 u potpunosti poludeo.

9′ – Ponovo je Žota mogao do pogotka, ali nije iskoristio priliku.

11′ – Mađari od početka imaju velikih problema u defanzivnoj postavci.

13′ – Pritiskaju Portugalci sve vreme. Udarac je oprobao i Gereiro.

16′ – Uspela je Mađarska da se oslobodi pritiska. Nisu napadi Portugalije više tako snažni.

22′ – Period igre bez konkretnih prilika. Kontrolišu Portugalci posed i dalje, međutim, bez adekvatnih pokušaja.

Attila Kisebenedek – Pool/Getty Images

26′ – Bernardo je bio u prilici, ušao je u šesnaesterac, ali je Orban majstorski regovao i klizećim startom izbacio loptu.

30′ – Pola sata na Puškaš areni, nema gola.

32′ – Mađarska za sada bez šuta. Potpuna kontrola poseda od strane Portugalije…

36′ – Prvi pokušaj domaćeg tima došao je posle prekida. Salaj je glavom šutirao pravo u Patrisija.

40′ – Još jedna velika prilika za Žotu. Iz okreta sa pet metara je šutirao napadač Portugalije, Gulaši je sjajno reagovao.

43′ – Odlična šansa za Ronalda. Posle centaršuta sa leve strane, Kristijano je natrčao na loptu na petercu i poslao je preko prečke. Veliki promašaj!

Poluvreme: Mađarska – Portugalija 0:0

Počelo je drugo poluvreme!

46′ – Nije bilo promena u timovima na velikom odmoru.

48′ – Nastavljen je pritisak Portugalije. Pepe je lepo gađao glavom posle kornera, ali je Gulaši još jednom dobro intervenisao.

50′ – Uzvratili su Mađari. Salaj je oprobao udarac sa distance, Patrisio je bio dobro postavljen.

55′ – Velika borba se vodi sve vreme. Mađarska požrtvovana u svim duelima i ne dozvoljava Portugaliji da stvori neku šansu.

58′ – U kontra-napadu domaćih, Šalai je šutirao sa dvadesetak metara. Ponovo je na mestu bio Patrisio.

64′ – U talasima napada Portugalija vrebajući vodeći gol, ali Mađari odolevaju.

67′ – Zapretio je i Bruno Fernandeš. U svom stilu je raspalio sa distance, golman Gulaši je i dalje neprobojni zid.

75′ – Tražili su Portugalci jedanaesterac zbog igranja rukom, oštro je protestovao Ronaldo, ali je igra nastavljena.

80′ – Poništen gol Mađarske! Šon je uspeo da zatrese mrežu, ali je u trenutku prijema lopte bio u ofsajd poziciji. Opravdana odluka sudijskog tima.

84′ – Goooool! Portugalija vodi sa 1:0, strelac je Rafael Gereiro! Posle centaršuta Rafe Silve, lopta je stigla u sredinu, gde je Gereiro uz pomoć Vilija Orbana zatresao mrežu.

87′ – Goooool! Portugalija vodi sa 2:0, strelac je Kristijano Ronaldo iz jedanaesterca! Posle prekršaja Vilija Orbana nad Rafom Silvom, sudija Čakir je pokazao na belu tačku. Siguran izvođač bio je Ronaldo, koji je 10. golom na Evropskim prvenstvima postao najbolji strelac u istoriji takmičenja.

90+2 – Novi gol Portugalije, ponovo je precizan bio Kristijano Ronaldo. Dobra kombinacija u šesnaestercu Mađara i rutinska egzekucija Ronalda za konačan rezultat.

Kraj: Mađarska – Portugalja 0:3