Dovbik u 120. minutu odveo Ukrajinu u četvrtfinale

Vesti EURO 29. jun. 202123:31 > 23:4613 komentara
Ukrajina
REUTERS/Paul Ellis

U poslednjem meču osmine finala Ukrajina je posle produžetka savladala Švedsku 2:1 i prvi put se plasirala među osam najboljih na EURO. Samim tim zakazala je okršaj sa Engleskom u Rimu.

Nema kraja senzacijama na EURO 2020. Švedska je ušla kao veliki favorit protiv Ukrajine, koja se samo zahvaljujući boljoj gol razlici od Finske, sa samo tri boda, probila u osminu finala. Bila je trećeplasirana u Grupi C, ali među osam najboljih jedina je iz te grupe koja je prošla. Posle 120 minuta velike borbe tim Andreja Ševčenka slavio je 2:1.

Ukrajina je povela golom Zinčenka u 27. minutu posle odlične akcije Jarmolenka. Ipak, u finišu prvog dela Emil Forsberg je četvrtim golom na šampionatu izjednačio. U drugom poluvremenu Forsberg je imao još dve velike prilike, ali pogodio je stativu i prečku. Okvir gola su pogodili i Ukrajinci, ali do kraja 90 minuta nije bilo promene i četvrti put meč je ušao u produžetke na ovom šampionatu.

U svakom meču u kojem su obe ekipe postigle makar po gol u eliminacionim utakmicama na EURO 2020. igrali su se produžeci.

A onda možda i prelomni momenat. U 100. minutu neoprezan start Danijelsona, koji jeste pokupio loptu, ali je i đonom udario po kolenu, pošto je sklonio loptu, Besedina. Orsato je posle gledanja snimka na asistenciju VAR pokazao crveni karton švedskom defanzivcu i od tada je Švedska igrala samo da dogura do penala. I došla je do 120. minuta, ali onda je na scenu stupio Artjom Dovbik. Sjajno je glavom reagovao i zatresao mrežu u bukvalno poslednjim trenucima i doneo istorijski plasman u četvrtfinale.

U borbi za polufinale Ukrajina će u Rimu igrati u subotu protiv Engleske koja je bila bolja od Nemačke.

Tok meča:

11′ Početnu inicijativu preuzela je Švedska, ali prvu veliku šansu imala je Ukrajina. Posle jedne polukontre Jaremčuk je došao u obećavajuću situaciju, ali je odlično njegov udarac odbranio Olsen.

19′ Konačno su i Šveđani imali ozbiljniju šansu. Isak je dobro primio loptu, izgradio poziciju, ali je šutirao tik pored stative.

27′ GOOOOLLLL!!!!!! Vodi Ukrajina. Jarmolenko je dugo držao loptu, ali onda je izuzetno proigrao na drugoj strani igrača Mančester Sitija, koji je sjajno uhvatio loptu i savladao Olsena

43′ GOOOOLLLL!!!!!!! Najbolji strelac Švedske na ovom šampionatu Forsberg dolazi do novog gola. Šutirao je jako iz daljine, lopta pogodila Zabarnog, otišla u visinu i golman Bušćan ništa nije mogao.

Poluvreme. Ukrajina je vodila od 27. minuta golom Zinčenka, ali do poluvremena Šveđani dolaze do izjednačenja, posle gola Forsberga.

53′ Prva situacija u drugom poluvremenu pred golom Švedske, ali Stepanenko je šutirao loše sa distance.

54′ Zapretili su i Šveđani, iz daljine je šutirao Larson, ali je intervenisao Bušćan.

55′ Igra se otvorila, dobar napad Ukrajine, ali je Sidorčuk posle lepog dodavanja Jarmolenka pogodio stativu.

56′ A evo stative i na drugoj strani, sreću da postigne drugi gol nije imao Forsberg.

69′ Forsberg je zabeležio svojevrsni het trik. Pogodio je gol, pogodio je stativu, a sada i prečku. Ostaje 1:1.

Kraj 90 minuta. Završeno je 1:1, obe ekipe imaju za čim da žale. Pogodile su obe reprezentacije stativu, ali je Forsberg zatresao prečku. Ipak, igraće se produžeci i na četvrtom meču eliminacija u kojem su obe ekipe dale makar po gol.

100′ Kakva odluka. Danijel Orsato je posle pregledavanja VAR pokazao direktan crveni karton švedskom defanzivcu Danijelsonu. Bio je start otvorenim đonom, ali Danijelson je išao na loptu i pokupio ju je. Međutim, ukrajinski igrač je naleteo na đon i to je odlučilo da ipak bude isključen. Ukrajina sada ima igrača više.

120′ GOOOOLLLLL!!!!!!!! Rezervista Dobvik postaje junak Ukrajine. Postigao je gol u 120. minutu, sjajno se bacio glavom i zatresao mrežu za istorijski plasman Ukrajine u četvrtfinale

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko.(PROMO)