Dominacija Azura: Trojka protiv Turaka na otvaranju EURO!

Vesti EURO 11. jun. 202119:56 > 14. jun. 2021 15:273 komentara
Filippo Monteforte - Pool/Getty Images

Fudbaleri Italije pobedili su Tursku na stadionu Olimpiko u Rimu rezultatom 3:0 u prvoj utakmici Evropskog prvenstva.

Znatno lakše od očekivanog su Azuri upisali trijumf protiv selekcije koju mnogi smatraju potencijalnim iznenađenjem na turniru i na savršen način otvorili EURO.

Apsolutna dominacija tokom cele utakmice krunisana je pogocima u drugom poluvremenu. Merih Demiral je postigao autogol u 53. minutu. Zatim je Ćiro Imobile u 66. povisio na 2:0, da bi Lorenco Insinje u 79. postavio konačan rezultat za deveti uzastopni trijumf bez primljenog pogotka i jasnu poruku svim protivnicima na Prvenstvu Evrope.

Podatak da su Turci u 51. minutu uputili prvi i do nadoknade vremena jedini šut najbolje odslikava zbivanja na utakmici kojoj je prisustvovalo blizu 20.000 navijača.

Od prvog do poslednjeg zvižduka sudije Danija Makelija, ekipa Roberta Mančinija je imala potpunu kontrolu i bilo je samo pitanje trenutka kada će pronaći put do gola selekcije sa Bosfora.

Imali su Đorđo Kjelini i Ćiro Imobile šanse u prvom poluvremenu, ali je realizacija izostala.

Alberto Lingria – Pool/Getty Images

Tamo gde oni nisu uspeli, jeste defanzivac formalnog domaćina Demiral. Domeniko Berardi je po desnoj strani ušao duboko u šesnaesterac, zavrnuo je oštro u sredinu loptu koja je pogodila štopera Juventusa i odbila se u mrežu.

Tabela:

Italija 3, Turska 0, Vels 0, Švajcarska 0.

Bio je to početak kraja za tim Šenola Guneša, koji je izgubio konce u defanzivi, a na to je usledila i prava opsada Azura.

Osetili su Italijani da je protivnik na kolenima i dodali gas. Prilike su ređali Spinacola, Insinje, pa Lokateli, pre nego što se ponovo zatresla mreža Turaka.

Ako je tada ostao promil šanse za drugačiji ishod, dileme su rešene vrlo brzo. Do tada raspoloženi Čakir napravio je kardinalnu grešku u pasu, Imobile u nastavku akcije proigrao Insinjea, a ovaj u svom stilu pogodio dalji ugao i doneo Italiji ubedljivo slavlje.

Italijani u drugoj utakmici grupe A igraju protiv Švajcarske. Tursku očekuje duel sa Velsom.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)

Tok meča iz Rima mogli ste da pratite uz naš sajt.

Sastavi:

Turska (4-1-4-1): Čakir – Čelik, Demiral, Sojundžu, Meraš – Jokušlu – Karaman, Tufan, Jazidži, Čalhanolu – Jilmaz.

Italija (4-3-3): Donaruma – Florenci, Bonuči, Kjelini, Spinacola – Žoržinjo, Barela, Lokateli – Berardi, Insinje, Imobile.

Glavni sudija: Dani Makeli.

Tok utakmice, kojoj će prisustvovati blizu 20.000 navijača, pratite uz naš sajt.

Andrew Medichini – Pool/Getty Images

Utakmica je počela!

3′ – Prvi pokušaj imali su Italijani. Ćiro Imobile je oprobao udarac, lopta je završila pored stative.

6′ – Očekivano, Azuri kontrolišu posed sve vreme, dok se Turci organizovano brane sa svim igračima na svojoj polovini.

9′ – Spori uvodni minuti meča. I dalje Italija ima veći posed, ali bez konkretnih pokušaja. Odbrana Turske izuzetno dobro postavljena.

13′ – Period igre kada je Turska uspela da se oslobodi pritiska i prebaci težište na polovinu rivala.

16′ – Ponovo je Italija preuzela inicijativu. Najčešće napada po levoj strani, preko Spinacole i Insinjea, ali i dalje izostaje ozbiljna šansa.

Claudio Villa/Getty Images

18′ – Prva prava prilika! Lopta je u šesnaestercu stigla do Insinjea, otvorio je stopalo krilni igrač Napolija i gađao dalji ugao, međutim, lopta je otišla pored stative.

20′ – Italijani protestuju kod sudije zbog igranja rukom Sojundžua u svom šesnaestercu. Ništa od penala.

22′ – Još jedna lepa prilika za Azure. Posle kornera Insinjea, Kjelini je usamljen sa sedam metara gađao glavom – Čakir je sjajno intervenisao i prosledio loptu preko prečke.

27′ – Usledio je ponovo period mirne igre. Turska odbrana bez problema izlazi na kraj sa nedovoljno konkretnim napadima Italije.

32′ – Još jedan u nizu napada Italije po levoj strani. Centaršut u sredinu šesnaesterca do Imobilea, koji je glavom šutirao pored stative.

37′ – Lorenco Insinje je gađao sa ivice šesnaesterca direktno u dobro postavljenog Čelika.

41′ – Veliki pritisak Italijana. Nabili su protivnika u šesnaesterac i sve vreme napadaju, ali odoleva odbrana Turske.

43′ – Ćiro Imobile je bio u dobroj prilici. Šutirao je sa petnaestak metara, lopta je završila u naručju Čakira.

45′ – Nastavlja se opsada Azura. Ponovo su tražili penal zbog igranja rukom Čelika, ali sudija Makeli smatra da nije bilo materijala za penal. Usledila je i VAR provera koja je potvrdila odluku Holanđanina.

Poluvreme: Turska – Italija 0:0

Mike Hewitt/Getty Images

Počelo je drugo poluvreme!

46′ – Dve promene u odnosu na prvi deo. Kod Turaka ušao je Džengiz Under umesto Jusufa Jazidžija, dok je kod Italijana Đovani di Lorenco zamenio Alesandra Florencija.

51′ – Prvi šut Turske na utakmici. Under je sam povukao loptu u kontra-napadu i šutirao sa ivice šesnaesterca, ali je Donaruma bio na mestu.

53′ – Goooool! Italija vodi sa 1:0, autogol je postigao Merih Demiral! Domeniko Berardi je po desnoj strani ušao duboko u šesnaesterac, zavrnuo je oštro u sredinu loptu koja je pogodila Demirala i odbila se u mrežu.

54′ – Već u sledećem napadu mogli su Azuri da dupliraju prednost. Ovoga puta je napad išao po levoj strani, Spinacola je probio i šutirao snažno – Čakir se dobro postavio.

56′ – Turska je na kolenima. Italija koristi trenutak i napada svim silama. Lako je do gola mogao Insinje, čiji je udarac sa petnaestak metara izblokiran.

57′ – Već u sledećem napadu šut je oprobao Lokateli, ponovo je Čakir dobro intervenisao.

66′ – Goooool! Italija vodi sa 2:0, strelac je Ćiro Imobile! Posle centaršuta sa desne strane, Leonardo Spinacola je šutirao, Čakir je za kratko odbio loptu pravo na nogu Imobileu, kojem nije bilo teško da je vrati u mrežu.

72′ – Potpuna dominacija Azura. I posle drugog pogotka kontrolišu posed ne dozvolivši Turcima da priđu njihovom šesnaestercu. Deluje da će ovo do kraja biti rutinsko odrađivanje posla…

75′ – Konačno je Turska zapretila. Dugu loptu koja je padala u petarac glavom je zakačio Karaman, ali to nije prevarilo Donarumu.

79′ – Goooool! Italija vodi sa 3:0, strelac je Lorenco Insinje! Golman Čakir je poslao loš pas, Ćiro Imobile proigrao Insinjea, a ovaj rutinski pogodio dalji ugao i otklonio sve dileme oko pobednika.

85′ – Bez problema Italija kontroliše ritam i rutinski privo kraju posao.

90′ – Imala je Turska dve polušanse u finišu, ali nije postigla počasni gol.

Kraj: Turska – Italija 0:3