EURO vremeplov 10. jul: Mrkela, najmlađi YU reprezentativac

Vremeplov 10. jul. 20218:001 komentar

Najmlađi reprezentativac u istoriji jugoslovenskog fudbala Mitar Mrkela, rođen  je 10. jula 1965. godine u Beogradu. Imao je samo 17 godina i 130 dana kad je debitovao u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo ’84.

EURO vremeplov

Bilo je to u utakmici protiv Bugarske u Sofiji 17. novembra 1982. kad ga je selektor Toza Veselinović uveo u igru već u 17. minutu umesto povređenog Zvonka Živkovića. Ubrzo nakon toga Mrkela je izveo prekid iz koga je Nenad Stojković postigao jedini gol na utakmici.

Ukupno je za nacionalni tim odigrao pet utakmica i postigao jedan gol.

Karijeru je počeo 1980. u OFK Beogradu, u Crvenu zvezdu je prešao 1983. igrao sve do 1990 (osvojio tri titule i jedan kup), da bi tokom inostrane karijere igrao u Holandiji (Tvente, Kambur), Turskoj (Bešiktaš) i SAD Sent Luis (1993).

SSSR - Jugoslavija, 1960
Guliverimage, AP Photo

Ponedeljnik za tugu “plavih”

Finale prvog Kupa nacija odigrano je 10. jula u Parizu. Rivali na Parku prinčeva bili u Sovjetski Savez i Jugoslavija.

Poveli su “plavi” golom Milana Galića dva minuta pre kraja prvog poluvremena. Međutim, „Zbornaja komanda“ je uzvratila na samom startu drugih 45 minuta preko Slave Metrevelija.

Rezultat se nije menjao do kraja regularnog dela i usledili su produžeci. Nakon velike borbe Viktor Ponedeljnik je u 113. minutu uspeo da savlada Blagoja Vidinića i donese Sovjetskom Savezu titulu prvaka Evrope.

Portugal's Cristiano Ronaldo and Eder Portugal v France - EURO 2016 - Final
REUTERS/Kai Pfaffenbach (Kristijano Ronaldo i Eder)

Eder šokirao Francuze za trofej

Finale 15. Evropskog prvenstva odigrano je 10. Jula 2016. u Francuskoj između domaće selekcije i Portugala.

Na stadionu u Sen Deniju bilo je prisutno oko 76.000 gledalaca, a Trikolori su bili veliki favoriti pogotovo kad je već u 25. minutu najbolji igrač Portugala Kristijano Ronaldo morao da napusti teren zbog povrede. Međutim, golova nije bilo, pa su usledili produžeci. Junak finala na kraju bio je rezervni fudbaler Portugala Eder, koji je u 109. minutu savladao Uga Lorisa i doneo svojoj zemlji prvi veliki trofej u istoriji.

OFK Beograd (Raki Aranđelović i Dragoslav Stepanović)

Nezaboravni Raki

Milan Raki Aranđelović, legendarni fizioterapeut OFK Bograda i reprezentacije Jugoslavije, preminuo je 10. jula 2017. godine u Beogradu je u 89. godini života.

Popularni Raki bio je učesnik na više od 350 utakmica nacionalnog tima. Dočekao je i ispratio 17 selektora i bio učesnik na po četiri Svetska i Evropska prvenstva.

Njegov klub bio je OFK Beograd.

Ireland's former manager and England player Jack Charlton Džek Čarlton Soccer 2015: Ireland vs England JUN 07
David Klein/Sportimage, Sport Media via AP Images

Englez omiljen među Ircima

Poznati britanski fudbaler Džek Čarlton, stariji brat legendarnog Bobija Čarltona, preminuo je 10. jula 2020. godine u Ešingtonu u Engleskoj u 85. godini.

Bio je član nezaborane generacije Gordog Albiona, koja je osvojila titulu prvaka sveta 1966. i dve godine kasnije bila polufinalista Evropskog šampionata u Italiji, ali nije igrao u Firenci kad je Engleska kao veliki favorit poražena od Jugoslavije.

Kasnije se proslavio i kao trener, pogotovo kao selektor Republike Irske koju je predvodio i na Evropskom šampionatu 1988. u Nemačkoj, gde je sa Ircima pobedio svoje Engleze sa 1:0.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)