EURO vremeplov – 11. jun: Vidinić kolekcionar medalja

Vremeplov 11. jun. 20218:00 > 14. jun. 2021 16:09
Blagoje Vidinic left Morocco and Helmut Germany
guliverimage

Blagoje Vidinić, nekadašnji golman Vardara, beogradskog Radničkog, OFK Beograda, potom uspešni internacionalac i – čuvar mreže jugoslovenske reprezentacije, rođen je 11. juna 1934. godine. Pred golom plavih stajao je u samo osam utakmica, ali je imao tu sreću da bude pravi kolekcionar medalja. Osvojio je olimpijsko srebro u Melburnu ’56. i zlato ’60. u Rimu kad je branio u finalnoj utakmici protiv Sovjetskog Saveza.

Vidinić je čuvao je mrežu i protiv Bugarske u Sofiji u kvalifikacijama za prvi Kup nacija, a na završnom turniru u Parizu je umesto do tada standardnog Milutina Šoškića branio u finalu protiv Sovjetskog Saveza. Jugoslavija je u tom susretu povela golom Galića, izjednačio je Metreveli, da bi pred kraj drugog produžetka Ponedeljnik Zbornaji doneo pobedu od 2:1 i – pobednički pehar Anrija Deloneja.

Osveta Pancera

Čehoslovaci su oduševili fudbalsku Evropu osvajanjem titule 1976. ali selekcija Zapadne Nemačke im se za taj poraz u finalu revanširala već na startu narednog Prvenstva Starog kontinenta, u Italiji 1980. godine. Ekipa selektora Jupa Dervala slavila je sa 1:0, a pobedonosni pogodak postigao je Karl-Hajnc Rumenige u 57. minutu i tako poveo pancere u pohod ka drugoj šampionskoj kruni.

Pet golova u Hanoveru za uživanje publike

Najbolji fudbaleri Španije i Danske priredili su pravo uživanje publici u Hanoveru gde je u utakmici Grupe 1 Evropskog šampionata 1988. Crvena furija slavila sa 3:2. Već u 5. minutu Mičel je savladao golmana Šmajhela, da bi u 24. minutu Mihael Laudrup izjednačio. Šmajhel se istakao odbranivši penal Mičelu, ali je Butragenjo u 53. minutu ponovo doveo Špance u vođstvo. Ovim sjajnim golom iz slobodnog udarca Gordiljo je potvrdio pobedu svoje selekcije, da bi poraz Danske ublažio Povlsen osam minuta pre kraja.

Pjer Luiđi Kaziragi Pier Luigi Casiraghi of Italy (C) jumps over Marcel Desailly (L) and Didier Deschamps (R) of France
REUTERS/RP1DRICUMVAE (Pjer Luiđi Kaziragi)

Kaziragi srušio Ruse

Pjerluiđi Kaziragi bio je junak Italije na startu takmičenja u grupi C Evropskog šampionata u Engleskoj 96. Tadašnji napadač Lacija bio je dvostruki strelac za pobedu nad Rusijom od 2:1, i to u 5. i 52. minutu. Neizvesnost u ovom susretu na kratko je pogotkom za „baćuške“ u 21. minutu vratio Ilja Cimbalar. Ispostavilo se da je to bilo sve od Azura na ovom šampionatu, pošto su završili takmičenje zauzevši treće mesto u grupi, iza Nemačke i Češke.

Sjajan debi Vatrenih

Na šampionatu u Engleskoj istog dana, u okviru grupe D, u Notingemu su se sastale selekcije Hrvatske i Turske. Mreže su mirovale sve do 86. minuta kad je Goran Vlaović, koji je desetak minuta ranije u igri zamenio Bokšića, iskoristio sjajno dodavanje Aljoše Asanovića da pobegne odbrani Turske i postigne pogodakak. Ova pobeda Vatrenima je na debitantskom učešću na Evropskim šampionatima otvorila put ka plasmanu u četvrtfinale.

Siloviti trikolori na startu EURO 2000

Reprezentacija Francuske, aktuelni prvak sveta iz 1998, istakla je najviše ciljeve i na Evropskom šampionatu dve godine kasnije u Belgiji i Holandiji. Već u prvoj utakmici grupe D u Brižu, Trikolori su savladali Dansku sa 3:0, ali teže nego što su očekivali. Početak utakmice obeležile su šanse Tomasona i Sanda i sjajne odbrane Fabijana Barteza. U 16. minutu Francuska je povela golom Lorana Blana koji je ispratio akciju Anjelke. U 64. minutu otpor Danaca konačno je posle odlično izvedene kontre srušio Tjeri Anri, da bi konačan rezultat 3:0 postavio Silvan Viltor u poslednjem minutu.

Portugal's Cristiano Ronaldo (R) puts his arm around his team mate Deco Deko Kristijano
REUTERS/Arnd Wiegmann

U znaku Deka i Kristijana Ronalda

Posle startne pobede protiv Turske, Portugalci su plasman u drugu fazu šampionata Starog kontinenta 2008. overili trijumfom u utakmici drugog kola grupe A nad Češkom od 3:1. Mrežu Petra Čeha prvi je zatresao spretni Deko u 8, ali devet minuta kasnije Česi su izjednačili preko Sionka. Susret je obilovao šansama na obe strane i odličnim intervencijama golmana oba tima. U 63. minutu Čeh je, međutim, bio nemoćan posle preciznog šuta Kristijana Ronalda, da bi konačnih 3:1 postavio Kvarežma u 90. minutu, nakon nesebične asistencije svog kapitena.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)