EURO vremeplov 15. jun: Dan kad je osnovana UEFA

Vremeplov 15. jun 20218:00 > 24. jun 2021 11:34 0 komentara
UEFA Nion
Reuters, Denis Balibouse

Na današnji dan – 15. juna 1954. godine u švajcarskom gradu Bazelu osnovana je UEFA – Unija evropskih fudbalskih asocijacija, Od prvobitnih 25 članica, danas broji 55 nacionalnih Fudbalskih saveza i krovna je organizacija evropskog fudbala pod čijim okriljem se odvijaju brojna takmičenja, među kojima su svakako najveća, najznačajnija i najkomercijalnija klupska Liga šampiona i Evropski šampionati.

Vremeplov

Fudbal u nekadašnjoj Jugoslaviji može da se pohvali da je ušao u istoriju oba ova takmičenja – beogradski Partizan i lisabonski Sporting daleke 1955. odigrali su prvu zvaničnu utakmicu u Kupu evropskih šampiona, dok je reprezentacija Jugoslavije bila učesnik i finalista prvog Kupa nacija.

Od svog osnivanja UEFA je menjala adresu sedišta, od Berna preko Pariza do Niona, i imala sedmoricu predsednika. Od 2016. na njenom čelu je Slovenac Aleksandar Čeferin.

Najbolji danski fudbaler svih vremena

Mihael Laudrup, najbolji danski fudbaler svih vremena i jedan od najboljih evropskih igrača svog doba, rođen je 15. juna 1964. godine u Frederisbergu. Igrajući za velike evropske klubove – Juventus, Barselonu, madridski Real i Ajaks osvojio je čak 14 trofeja od kojih su najznačajnije titula klupskog prvaka sveta sa torinskom Starom damom i titula prvaka Evrope sa Kataloncima.

U dresu reprezentacije Danske debitovao je 1982. na 18. rođendan i u narednih 16 godina odigrao 104 utakmice u kojima je bio strelac 34 pogotka.

Michael Laudrup mit Ball; Dribbling Nationalmannschaft 1996: Dänemark Mihael Laudrup Danska
guliverimage/imago/Camera 4

Učestvovao je na tri Evropska šampionata – u Francuskoj ’84, Zapadnoj Nemačkoj ’88. i Engleskoj ’96. na kojima je odigrao ukupno deset utakmica i bio strelac jednog pogotka. Na EURO 84. bio je akter ubedljive pobede Danaca nad reprezentacijom Jugoslavije od 5:0, ali je ovdašnjim poklonicima fudbala najviše ostao u pamćenju po odluci da otkaže učešće na Evropskom šampionatu u Švedskoj ’92.

Po jednima, razlog je bio konflikt sa tadašnjim selektorom Melerom Nilsenom, a po drugima – Mihael Laudrup nije želeo da učestvuje na završnom turniru umesto reprezentacije Jugoslavije koja je to pravo izborila u kvalifikacijama. Tako je umesto na EURO otišao na odmor, a slavu su pokupili njegov mlađi brat Brajan Laudrup, Šmajhel, Olsen, Larsen i ostali koji su priredili veliku senzacijnu i osvojili titulu prvaka Evrope.

„Crveni đavoli“ zaustavili „Furiju“

Reprezentacija Belgije je posle 2. kola preuzela lidersku poziciju u Drugoj grupi Prvenstva Evrope u Italiji 1980, pošto je savladala Španiju sa 2:1. „Crveni đavoli“ došli su u vođstvo u 17. minutu kad je posle lepe akcije sa Vanderbergom desni bek Erik Gerec udarcem sa ivice kaznenog prostora savladao golmana Arkonadu. Na 1:1 je u 36. minutu posle centaršuta Huanita izjednačio Kini. Utakmicu na milanskom „San Siru“ rešio je jedan od najboljih belgijiskih golgetera Kuls, pogotkom u 65. minutu.

Remi u derbiju Nemačke i Holandije

Sudar fudbalskih divova – nekadašnjih prvaka Starog kontinenta, selekcija Nemačke i Holandije, bio je derbi 1. kola grupe D Evropskog šampionata u Portugalu 2004. Na stadionu Dragao u Portu ljuti rivali su podelili bodove – 1:1. Nemačka je došla u vođstvo pogotkom Fringsa u 30. minutu, a devet minuta pre kraja izjednačio je Rud van Nistelroj. Nemcima je ovaj remi bio uvod u – razočaravajuće učešče.

Heinz Flohe Hajnc Floe
guliverimage

Preminuo Hajnc Floe

Hajnc Floe, legenda Kelna i nekadašnji reprezentativac Zapadne Nemačke. preminuo je juna 2013. godine od posledica moždanog udara. Ovaj sjajni ofanzivni „vezista“ imao je zapaženu karijeru i u klubu, sa kojim je jednom bio prvak Bundeslige i tri puta osvajač DFB Kupa, ali i u dresu „Pancera“ za koje je odigrao 39 utakmica i postigao osam golova.

Floe je bio u sastavu reprezentacije Zapadne Nemačke koja je 1974. bila svetski prvak, učestvovao je i na Mondijalu u Argentini 1978, a između ova dva turnira i na Prvenstvu Evrope 1976. u Beogradu i Zagrebu. Ostao je u pamćenju po pogotku u polufinalu protiv reprezentacije Jugoslavije kojim je smanjio vođstvo Plavih na 2:1 i najavio preokret. Floe je u finalu protiv Čehoslovačke bio uspešan sa bele tačke u penal seriji, ali je Trofej Anrija Deloneja ipak završio u Pragu posle čuvenog pogotka Panjenke.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)