EURO vremeplov 19. jun: Platini – Jugoslavija 3:2

Vremeplov 19. jun 20218:00 > 24. jun 2021 11:29
Michael Platini Francuska EURO 1984
guliverimage/imago/WEREK

Platini – Jugoslavija 3:2. Ovakvi naslovi osvanuli su posle utakmice trećeg kola Grupe 1 Prvenstva Evrope 1984. u kojem su Trikolori u Sent Etjenu savladali Plave sa 3:2.

EURO vremeplov

Fantastičnim pogotkom Miloša Šestića jugoslovenski fudbaleri poveli su u 32. minutu, ali u nastavku je zablistao najbolji fudbaler domaće selekcije. Platini je u 59, 62. i 77. minutu zatresao mrežu golmana Simovića levom nogom, glavom i desnom iz slobodnog udarca i tako stigao do skora od sedam golova iz tri susreta.

Konačan rezultat postavio je tada 19-godišnji Dragan Stojković u 83. minutu savladavši golmana Batsa iz drugog pokušaja sa bele tačke. Izabranici selektora Todora Veselinovića tako su završili takmičenje sa tri poraza, uz gol-razliku od 2:10.

Ruud Krol (Niederlande, re.) Jovan Acimovic
guliverimage/imago/Sven Simon

Jugoslavija na kraju – četvrta

Dva dana posle bolnog poraza od Zapadne Nemačke u polufinalu Prvenstva Evrope 1976. godine, reprezentacija Jugoslavije doživela je rezultatski neuspeh i protiv vicešampiona sveta. U utakmici za treće mesto Holandija je na zagrebačkom Maksimiru slavila sa 3:2.

U kratkom razmaku – u 27. i 29. minutu Rud Gils i Vili van der Kerkof doneli su prednost od 2:0, ali su Josip Katalinski u 43. i Dragan Džajić sjajnim golom iz slobodnog udarca u 83. minutu Plavima ipak obezbedili produžetak. Odluka o pobedniku pala je u 107. minutu kad je Gils drugim golom na ovoj utakmici ponovo matirao golmana Olju Petrovića.

Luis Figo (Portugal)

Poraz Hrvata bez značaja

Portugal je 19. juna 1996. godine golovima Figa u 4, Žoao Pinta u 33. i Domingoša u 82. minutu savladao Hrvatsku sa 3:0 i zauzeo prvo mesto u D grupi Evropskog šampionata 1996. godine. Poraz u Notingemu ipak nije pokvario utisak koji su Vatreni ostavili na debitanstkom učešću na smotri najboljih selekcija Starog kontinenta, pošto su Boban, Šuker i ostali sa dve pobede zauzeli drugo mesto u grupi i plasirali se u četvrtfinale.

Hakan Sükür Sukur

Hakan Šukur utišao Brisel

Rasplet u grupi B Evropskog šampionata u Belgiji i Holandiji 2000. Reprezentacija Italije je u Ajndhovenu overila prvo mesto pobedivši Švedsku sa 2:1 golovima Di Bjađa u 39. i Del Pjera u 88. minutu, a sve što su Skandinavci uradili bio je pogodak Larsona u 77. minutu.

Za drugo mesto u grupi megdan u Briselu podelile su selekcije Belgije i Turske. Na veliku žalost domaće publike Hakan Šukur je golovima u finišu prvog poluvremena i 77. minutu odveo Turke među osam najboljih reprezentacija Evrope.

Englezi pobedili i za Francuze

Posle dva poraza na startu EURO 2012. u Poljskoj i Ukrajini, Švedska je popravila utisak savladavši u trećem kolu grupe D favorizovanu Francusku sa 2:0. Strelci u Kijevu bili su Ibrahimović u 54. i Larson u 90. minutu.

Na sreću Trikolora, u susretu u Donjecku nije bilo iznenađenja. Gordi Albion je pogotkom Runija u 48. minutu pobedio Ukrajinu, pa su u dalje takmičenje prošli i Engleska i Francuska.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)