EURO vremeplov 23. jun: Dan kad je rođen čarobnjak Zi-Zu

Vremeplov 23. jun. 20218:00 > 24. jun. 2021 11:20
Zinedine Zidane FRANCE EURO 2000
REUTERS

Zinedin Zidan, jedan od najboljih francuskih i evropskih fudbalera svih vremena, rođen je 23. juna 1972. godine u Marseju.

EURO vremeplov

Tokom karijere igrao je za Kan, Bordo, Juventus i madridski Real, koji je do nedavno predvodi kao trener. Svojevremeno je, prilikom prelaska iz Torina u Kraljevskli klub bio najplaćeniji fudbaler sveta, jer je njegov transfer iznosio 77,5 miliona evra.

Za reprezentaciju Francuske igrao je od 1994. i debija protiv Češke koji je ukrasio sa dva pogotka do finala Svetskog prvenstva 2006. u Nemačkoj, kad je u 110. minutu zbog udaranja italijanskog reprezentativca Materacija dobio crveni karton i zauvek se povukao iz državnog tima. Ovaj čarobnjak s loptom za Trikolore je odigrao ukupno 108 utakmica u kojima je 31 put bio strelac.

Učestvovao je na tri Mondijala, a na svom prvom 1998. godine predvodio je Francusku do titule svetskog prvaka.

Takođe je igrao i na tri Evropska šampionata. U Engleskoj 96. bio je precizan u prvoj penal-seriji u pobedi nad Holandijom, to je ponovio i u polufinalu, ali je Francuska tada ipak bila poražena od Češke.

Četiri godine kasnije, na šampionatu u Belgiji i Holandiji, Zidan je vodio Galske petlove do druge titule prvaka Starog kontinenta. Bio je strelac dva pogotka, u četvrtfinalu protiv Španije i gola odluke u polufinalu sa Porugalom, a na kraju se našao u idealnom timu i poneo laskavu titulu najboljeg igrača turnira.

Na svom trećem EURO – 2004. u Portugalu, Zidan je sa tri pogotka bio najbolji strelac Trikolora u takmičenju po grupama, da bi branioci titule senzacionalno ispali u četvrtfinalu od Grčke. Popularni Zi-Zu se uprkos tome ponovo našao u idealnom timu Evropskog šampionata.

EURO 1984 FINAL Jean Tigana (Frankreich, re.) am Ball, daneben Ricardo Gallego Galjego
Guliverimage/imago/WEREK (Žan Tigana i Rikardo Galjego u finalu EURO 1984)

S rođendana u finale na Parku prinčeva

Francuski reprezentativci Žan Tigana i Žan Fransoa Domer dobili su najlepši poklon za dvadeset deveti, odnosno dvadeset sedmi rođandan, pošto su se Trikolori plasirali u finale Evropskog šampionata. Bilo je to 23. juna 1984. godine na krcatom stadionu Velodrom u Marseju, na kojem su Francuska i Portugal odigrali polufinale za fudbalske sladokusce.

Stameni defanzivac Tuluza Domer doveo je domaću selekciju u vođstvo u 24. minutu jer je iznenadio izvevši slobodan udarac umesto Platinija. Francuzi su i posle vođstva stvarali šanse, ali je golman Manuel Bento činio čuda među stativama.

Kad Francuzi nisu iskoristili šanse, na scenu je stupio Žordao. U 74. minutu je izjednačio i svojoj reprezentaciji obezbedio produžetke, a u 98. minutu posle centaršuta Šalane doveo Portugal u vođstvo od 2:1. Sad su Francuzi bili ti koji su žurili, a golman Bats zaustavljao kontranapade rivala. I ponovo je junak bio slavljenik Domer koji je u 114. minutu zakucao loptu u mrežu za 2:2. I kad su svi očekivali penale, Tigana je prošao kroz odbranu Portugalaca i asistirao Platiniju, a kapiten osmim pogotkom na šampionatu doneo veliku pobedu Francuzima od 3:2.

Matijas Zamer Deutschland - Kroatien 2:1, Matthias Sammer euro 1996
Guliverimage

Fudbalski rat Nemaca i Hrvata na Old Trafordu

Najbolji fudbaleri Nemačke i Hrvatske odigrali su 23. juna jednu od najdramatičnijih, ali sigurno i najgrublju utakmicu na Evropskom šampionatu u Engleskoj 1996. Na stadionu Old Traford u Mančesteru strasti se nisu smirivale, pa je švedski sudija S imao pune ruke posla. Ipak, pokazao je samo dva žuta i jedan crveni karton – i to hrvatskom reprezentativcu Igoru Štimcu. Poveli su Nemci pogotkom Klinsmana iz penala u 20, a izjednačio je Šuker u 54. prešavši i golmana Kepkea. Gol za pobedu „pancera“ i plasman u polufinale postigao je Matijas Zamer u 59. minutu.

Euro 1996 Karel Poborski of the Czech Republic

Majstorija Poborskog

Istoga dana, 23. juna 1996. na EURO u Engleskoj, Češka je na Vila Parku u Birmingemu savladala Portugal sa 1:0. Pobedonosni pogodak postigao je Karel Poborski koji je u 53. minutu ovim majstorskim lobom savladao golmana Vitora Baiju.

Ćabi Alonso čuva krunu

Na Donbas areni u Donjecku četvrtfinalni megdan Evropskog šampionata 2012. u Poljskoj i Ukrajini podelile su reprezentacije Španije i Francuske. Junak pobede Crvene furije od 2:0 bio je as madridskog Reala Ćabi Alonso koji je u 12. minutu golmana Trikolora Lorisa savladao udarcem glavom, a u finišu susreta golom iz jedanaesterca overio trijumf branioca evropske titule.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)