EURO vremeplov 24. jun: Englezi ne znaju da izvode penale

Bufon Jang euro 2012 Italy goalkeeper Gianluigi Buffon watches a ball by England's Ashley Young hitting the bar in the penalty shootout of the Euro 2012 soccer championship quarterfinal match between England and Italy in Kiev
AP Photo/Michael Sohn

Istog dana na dva različita Evropska šampionata reprezentacija Engleske je dva puta završila takmičenje nakon slabijeg izvođenja jedanesteraca - 2004. i 2012. godine.

EURO vremeplov

Helveg ponos Danaca

Dugogodišnji reprezentativac Danske Tomas Helveg juna rođen je 24. juna 1971. godine. Za reprezentaciju svoje zemlje ukupno je odigrao 108 utakmica i bio učesnik tri uzastopna Evropska šampionata: 1996. u Engleskoj, 2000. u Belgiji i Holandiji i 2004. u Portugalu.

Thomas Helveg euro 2004 danska
Guliverimage

Tragičar Proben Elkjer

Penali su morali da odluče ko će 24. juna 1984. godine između Danske i Španije ući u finale Evropskog šampionata. Meč je završen nerešeno 1:1. Soren Lerbi je na samom početku utakmice doveo Dance u vođstvo, a izjednačio je Antonio Maseda u drugom poluvremenu. Prilikom izvođenja jedanesteraca svi su bili precizni izuzev poslednjeg Danca, Prebena Elkjera i u finale je otišla Španija.

Najmlađi i najbolji – David Alaba

Jedan od najboljih austrijskih fudbalera u 21. veku David Alaba rođen je 24. juna 1992. godine u Beču. Imao je samo 17 godina kad je, oktobra 2009. debitovao za nacionalni tim protiv Francuske i tada postao najmlađi reprezentativac Austrije svih vremena. Samo dve godine kasnije već je osvojio nagradu za Fudbalera godine svoje zemlje, prestižno priznanje koje će dobijati više puta u karijeri. Odigrao je sva tri meča za Austriju na Evropskom šampionatu 2016. u Francuskoj.

Austria coach Franco Foda, Aleksandar Dragovic and David Alaba euro 2020 austrija
REUTERS/Marko Djurica (selektor Austrije Franko Foda, Aleksandar Dragović i David Alaba)

Toti i Inzagi za polufinale

Italija je uspela da se plasira u polufinale Evropskog šampionata 2000. godine nakon pobede nad Rumunijom od 2:0 u Briselu. Vodeći pogodak postigao je legendarni kapiten Rome Frančesko Toti u 33. minutu, a samo deset minuta kasnije rumunskog golmana Bogdana Steleu matirao je prevejani golgeter Pipo Inzagi.

Rikardo Dejvid Džejms Torwart Ricardo (Portugal, li.)
Guliverimage /imago/Contrast

Junak Rikardo – odbranio penal, pa dao gol

Spektakularan meč u Lisabonu odigrali su Portugalci i Englezi u četvrtfinalu Evropskog šampionata 2004. godine. Gosti su poveli pogotkom spretnog Majkla Ovena već u 3. minutu, a Helder Poštiga je udarcem glavom sedam minuta pre kraja regularnog dela izjednačio i uveo meč u produžetke.

Ni tada nije bilo pobednika jer je Rui Košta fantastičnim udarcem u 110. minutu doveo domaću selekciju u vođstvo, a izjednačio je pet minuta kasnije Frenk Lampard. Usledili su penali, gde je junak bio portugalski golman Rikardo. Odbranio je poslednji šut Darijusa Vasela, a onda i sam izveo jedanaesterac i savladao kolegu Dejvida Džejmsa za plasman u polufinale i veliko slavlje na tibinama stadiona da Luš.

Ashley Cole, Gianluigi Buffon euro 2012
AP Photo/Matthias Schrader

Englezima baš ne idu penali

Sličan scenario viđen je i osam godina kasnije na Evropskom šampionatu u Poljskoj i Ukrajini. Italijani i Englezi igrali su u četvrtfinalu nerešeno 0:0 i pobednika su odlučivali penali. Tragičari u engleskom timu bila su dvojica Ešlija – Jang je pogodio prečku, dok je Kolu penal odbranio Bufon, pa su nakon poslednjeg pogotka Alesandra Dijamantija u polufinale otišli Azuri.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)