EURO vremeplov 3. jul: Sećanje na Rensenbrinka i Kolotova

Guliverimage/imago/Sven Simon

Proslavljeni holandski reprezentativac Piter Robert Rensenbrink rođen je 3. jula 1947. godine u Amsterdamu.

EURO vremeplov

Zanimljivo da se kao igrač nije afirmisao u svojoj zemlji već u Belgiji gde je sa Brižom osvojio nacionalni Kup, a sa Anderlehtom još deset vrednih trofeja među kojima po dva u Kupu pobednika kupova i Evropskom Superkupu. Kratko je igrao u Americi, a karijeru je završio u francuskom Tuluzu.

Rob Rensenbrink je svetsku slavu dostigao u narandžastom dresu državne reprezentacije. Član je one čuvene generacije Krojfa, Neskensa, Repa, Krola i ostalih majstora totalnog fudbala, koje su prozvali „Ukleti Holanđani“ jer su igrala u dva mondijalska finala i oba puta – u Zapadnoj Nemačkoj ’74. i Argentini ’78. – bili poraženi od domaćina.

Rensenbrink je sa Oranjem učestvovao na petom Kupu nacija u Beogradu i Zagrebu ’76. Holanđani su tada osvojili treće mesto pošto su obe utakmice odigrali na zagrebačkom Maksimiru – u polufinalu su doživeli poraz od Čehoslovačke, a u susretu sa bronzu savladali su selekciju Jugoslavije sa 3:2.

Ovaj fantastični levokrilni napadač za Holandiju je bio strelac 14 puta u 46 utakmica, od čega je deset odigrao u takmičenju za Prvenstvo Evrope. Preminuo je 24. januara 2020. pošto je izgubio dugogodišnju i tešku borbu sa progresivnom mišićnom atrofijom.

Erwin Kremers (BR Deutschland, re.) gegen Vladimir Troshkin (Mitte) und Viktor Kolotov (beide UdSSR); Wladimir Troshkine, Troschkin, Troschkine, Kolotow,
Guliverimage/imago/Sven Simon (Vladimir Troškin i Viktor Kolotov protiv Ervin Kremersa na meču SSSR – SR Nemačka)

Rođen Viktor Kolotov

Nekadašnji as Dinama iz Kijeva i reprezentativac Sovjetskog Saveza Viktor Kolotov, rođen je 3. jula 1949. godine. Ovaj sjajni ofanzivni vezni igrač je tokom pune decenije za Kijevljane odigrao 292 utakmice, postigao 81 gol, šest puta bio nacionalni šampion i još dva puta pobednik Kupa. Najveći klupski uspesi su mu trofeji Kupa pobednika kupova i Superkupa Evrope 1975. godine.

Dres Zbornaje komande nosio je u 54 susreta u kojima je 22 puta bio strelac, a bio je i učesnik Prvenstva Evrope u Belgiji 1972. godine kad je selekcija Sovjetskog Saveza u finalu poražena od Zapadne Nemačke sa 3:0.

Kolotov je preminuo 3. januara 2020. godine u Kijevu.

Paul Pogba of France scores his goal, France's second during the UEFA European Championship 2016 match at the Stade de France, Paris. Picture date July 03
Pic David Klein/Sportimage (Cal Sport Media via AP Images)

Silni Trikolori u polufinalu

Islanđani su pretili da postanu hit Evropskog šampionata u 2016. pošto su u grupi iza sebe ostavili Portugalce, a u osmini finala eliminisali i Engleze, ali onda su u borbi za plasman među četiri najbolje ekipe Starog kontinenta naleteli na raspoložene domaćine turnira. Francuzi su u utakmici odigranoj 3. jula na stadionu u Sen Deniju kartu za polufinale rezervisali još u prvom poluvremenu.

Već u 12. minutu Žiru je preciznim udarcem savladao golmana Haldarsona, na 2:0 je posle izvedenog kornera Grizmana udarcem glavom povisio Pol Pogba u 19, da bi u 43. minutu Paje još jednom zatresao mrežu. Ošamućeni Islanđani želeli su što pre da se povuku u svlačionicu, ali ih je u 45. minutu ovim prelepim lobom potpuno dotukao Grizman.

U 56. minutu Sigtorson je spretno savladao Lorisa i smanjio rezultat, ali samo tri minuta kasnije Žiru je iskoristio istrčavanje golmana Haldarsona da svojim drugim pogotkom na utakmici još više raspali oduševljene francuske navijače. Poraz Islanda je na 5:2 u 83. minutu ublažio Bjarnason. Trikolori su tako u sjajnoj atmosferi zakazali polufinalni duel sa Nemcima…

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)