EURO vremeplov 6. jul: Jugoslaviji spektakl 1960. u Parizu

Vremeplov 6. jul 20218:00 0 komentara
SSSR - Jugoslavija, 1960
Guliverimage, AP Photo

Na prvom Kupu nacija 1960. u Francuskoj obe polufinalne utakmice odigrane su 6. jula. Sovjetski Savez je u Marseju ubedljivo pobedio tim Čehoslovačke sa 3:0, dok su u Parizu selekcije Francuske i Jugoslavije odigrale jednu od najspektakularnijih utakmica u istoriji evropskog fudbala.

EURO vremeplov

Prvi gol postigli su Jugosloveni preko Milana Galića u 11. minutu, ali je domaćin takmičenja samo minut kasnije izjednačio, a onda u nastavku potpuno preokrenuo rezultat i poveo sa 3:1.

Ante Žanetić je na početku drugog poluvremena postigao drugi gol za Jugoslaviju, ali su Trikolori brzo uzvratili i poveli sa 4:2.

A onda spektakl: za samo četiri minuta, od 75. do 79. jugoslovenski fudbaleri postigli su čak tri gola i potpuno preokrenuli rezultat. Strelci su bili Tomislav Knez i dva puta Dražan Jerković. Ekipa koju je s klupe predvodila selektorska komisija Lovrić, Tirnanić i Nikolić stigla je do istorijske pobede od 5:4 i plasirala se u finale.

Russia's Roman Shirokov Širokov c
REUTERS/David Mdzinarishvili

Pomešane uspomene Romana Širakova

Nekadašnji reprezentativac Rusije Roman Širokov rođen je 6. jula 1981. godine. Za nacionalni tim ukupno je odigrao 57 utakmica i bio učesnik čak tri Evropska šampionata.

Prvi 2008. u Austriji i Švajcarskoj nije mu ostao u najlepšem sećanju jer je u ubedljivom porazu od Španiji 1:4 napravio nekoliko grešaka posle čega ga tadašnji selektor Gus Hidink više nije stavljao u timu do kraja takmičenja.

Četiri godine kasnije na šampionatu u Poljskoj i Ukrajini bio je starter u sve tri utakmice i strelac jednog gola u prvoj utakmici u grupi protiv Češke Republike, koji je Rusija dobila ubedljivim rezultatom 4:1.

Na Evropskom prvenstvu u Francuskoj 2016. takođe je igrao sve utakmice u grupi, u poslednjoj protiv Velsa bio je i kapiten, ali Rusija ponovo nije uspela da se plasira za dalje takmičenje.

Portugal's Cristiano Ronaldo celebrates with Nani euro 2016
REUTERS/Carl Recine

Kristijano Ronaldo i Nani za finale

Portugal je postao prvi finalista Evropskog prvenstva u Francuskoj 2016. kad je u Lionu savladao selekciju Velsa sa 2:0. Nakon prvog poluvremena u kome nije bilo golova, za samo tri minuta u nastavku meča Kristijano Ronaldo i Nani zatresli su mrežu golmana Vejna Henesija i obezbedili selekciji Fernanda Santoša plasman u završnicu takmičenja.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)