EURO vremeplov 7. jul: Grizmanova bajka u Marseju

France's Antoine Griezmann scores Grizman Germany v France - EURO 2016 - Semi Final
REUTERS/Kai Pfaffenbach

Marsej je 7. jula 2016. godine bio najveseliji grad u Francuskoj jer je doneo sreću domaćinima Evropskog šampionata. Trikolori su u polufinalu završnog turnira savladali svetskog prvaka Nemačku sa 2:0 i – zakazali megdan sa Portugalcima za vredni trofej Anrija Deloneja.

EURO vremeplov

Prvu priliku na utakmici imao je Grizman već u 7. minutu, ali se sjajnom intervencijom istakao golman Nojer. Nešto kasnije na drugoj strani uzvratio je Džan, ali je Loris bio na oprezu.

Nemci su bili agresivniji, a golman Trikolora na mukama. Šut je oprobao Miler, zatim i Švajnštajger, Miler je za malo zakasnio pred francuskim golom…

U jeku ofanzive „pancera“ – Francuzi su poveli. Istekao je već 45. minut, Grizman je izveo korner, a Švajnštajger nesmotreno podmetnuo ruku pred glavu Evre… Za italijanskog sudiju Ricolija nije bilo dileme – jedanaesterac, iz koga je Grizman odveo svoj tim na odmor s prednošću od jednog gola.

U nastavku – slična slika. Nemci su imali inicijativu bez prave šanse, a junak je ponovo bio Antoan Grizman koji je u 72. minutu spretno reagovao pred Nojerovim golom i ćušnuo loptu u mrežu za konačnih 2:0 i – plasman u finale.

Jürgen Grabowski (BR Deutschland) grabovski
Guliverimage/imago/Fred Joch

Grabovski ujedinio krune

Legenda Ajntrahta i proslavljeni reprezentativac Zapadne Nemačke, Jirgen Grabovski, rođen je 7. jula 1944. godine u Visbadenu.

Prve fudbalske korake načinio je u amaterima Bajbriha, a od kad je 1965. godine stigao u Ajntraht, ostao je u ovom klubu do kraja karijere. Raznovrstan fudbaler, veoma brz, prodoran i kreativan, mogao je da igra i u veznom redu i na više mesta u napadu. Ipak, najviše je ostao upamćen kao desno krilo, koji je za ekipu iz Frankurta tokom decenije i po odigrao 441 zvaničnu utakmicu, postigao 109 golova i osvojio dva trofeja u DFB Kupu i pehar Kupa UEFA.

Za „Pancere“ je odigrao 44 utakmice i postigao pet golova. Bio je učesnik tri Svetska prvenstva – u Engleskoj 1966. nije ulazio u igru, ali je u timu bio i ’70. i ’74. kad je Zapadna Nemačka kao domaćin šampionata drugi put zasela na svetski presto.

Prethodno, Grabovski je sa „Elfom“ bio i prvak Starog kontinenta 1972. Jedan od junaka prve pobede nad Englezima na londonskom Vembliju, bio je i akter pobede nad Belgijancima u polufinalu završnog tunira četvrtog Kupa nacija. U dva ciklusa za Kup nacija postigao je dva pogotka u osam utakmica.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)