EURO vremeplov 22. jun: Portugalci od ponora do titule 2016.

Vremeplov 22. jun. 20218:00 > 24. jun. 2021 11:25
Portugal's Cristiano Ronaldo scores the 3-3 during the UEFA Euro 2016 Kristijano Mađaraska
Guliverimage/Uwe Anspach/picture-alliance/dpa/AP Images

Na današnji dan, 22. juna 2016. godine, spektakularan meč u Francuskoj odigrale su selekcije Mađarske i Portugala.

EURO vremeplov

Bilo je to u okviru poslednjeg kola Grupe F. Mađari su u Lionu čak tri puta dolazili u vođstvo golovima Gere i dvostrukog strelca Džužaka, ali su Portugalci preko Nanija i dva puta Kristijana Ronalda uspeli na kraju da izbore nerešen rezultat 3:3 i zajedno sa Mađarima i Islanđanima prođu u nokaut fazu. Kasnije su – osvojili šampionat.

Miroslav Kadlec und Jürgen Klinsmann EURO 1996 finale Nemačka Češka
Guliverimage

Kapiten vicešampiona iz ’96

Miroslav Kadlec, nekadašnji reprezentativac najpre Čehoslovačke, zatim i Češke Republike, rođen je 22. juna 1964. godine. Bio je kapiten svoje zemlje na Evropskom šampionatu 1996. godine u Engleskoj gde je Češka osvojila drugo mesto izgubivši u finalu od Nemačke “Zlatnim golom” Olivera Birhofa u 95. minutu.

Vladimir Durkovic (AS Saint-Etienne
Guliverimage /Vladimir Durković)

Tragična sudbina Vladimira Durkovića

U Švajcarskoj je 22. juna 1972. godine život tragično izgubio dugogodišnji fudbalski reprezentativac Jugoslavije Vladimir Durković. Nezaboravni bek odigrao je tačno 50 utakmica za nacionalni tim i bio jedan od najboljih igrača Prvog Kupa nacija 1960. godine kad je Jugoslavija bila vicešampion Evrope. Durković je tada izabran u Idealni tim šampionata, zajedno sa Dragoslavom Šekularcem, Borom Kostićem i Milanom Galićem.

EURO 1984 SR Nemačka Rummenigge, Schumacher, Cullmann, Schuster, Briegel, Hrubesch, Stielike, coach Jupp Derwall below Allofs, Kaltz, Dietz, Fortser Hansi Muller
Guliverimage/firo sportphoto: / aldo liverani

Hrubeš za titulu SR Nemačke

Rim je 1980. bio domaćin šestog Evropskog šampionata na kome je Savezna Republika Nemačka stigla do svoje druge titule. Ona je 22. juna u finalu na stadionu Olimpiko pobedila selekciju Belgije sa 2:1. U centru pažnje bio je Horst Hrubeš. Korpulentni centarfor postigao je oba gola za Nemce, u desetom i 88. minutu. Između njegova dva pogotka, strelac za Belgiju bio je Rene Vanderejken iz jedanaesterca.

Pierino Prati Italija AC Milan Torwart Gert Bals (Ajax

Odlazak šampiona iz Rima 1968.

Nekadašnji italijanski reprezentativac Pjerino Prati preminuo je 22. juna 2020. u 73. godini. Bio je golgeter ekipe Milana, a za Azure je ukupno odigrao 14 utakmica i postigao sedam golova. Bio je član selekcije koja je osvojila titulu prvaka Evrope 1968. kad je u finalu pobedila Jugoslaviju. Prati je igrao u prvoj finalnoj utakmici u tandemu sa Pjetrom Anastasijem, dok je u ponovoljenoj utakmici umesto njega igrao Luiđi Riva.

Porazi Azura od Sovjeta i Iraca

Italijanima 22. jun nije ostao u lepom sećanju. Na ovaj dan doživeli su dva poraza na Evropskim šampionatima. Tako su ’88 u Nemačkoj poraženi u polufinalu od Sovjetskog Saveza sa 2:0, golovima Litovčenka i Protasova.

U Francuskoj 2016. izgubili su u poslednjem meču Grupe E od Republike Irske sa 1:0. Strelac je bio Robi Brejdi u 85. minutu, ali taj poraz nije mnogo boleo jer se Italija tada plasirala u nokaut fazu.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)