Košarkaška patnja Hrvata! Šta su Grci radili, a Srbija nije?

Bez koske 12. sep 20227:26 6 komentara
Dario Šarić
fiba.basketball

Bila je to tmurna nedelja na Evropskom prvenstvu u Berlinu ako ste navijač Srbije ili Hrvatske ili uzbudljiv program prepun iznenađenja ako ste neutralni posmatrač.

Svi smo svesni pravila nokaut-faze da je „najveće iznenađenje da ne bude iznenađenja“, ali malo ko u Srbiji je zapravo verovao da će hrabri momci Đanmarka Poceka postati autori najvećeg šoka dosadašnjeg Evrobasketa.

Šuterska erupcija Italijana ogolila je mnoge probleme srpske reprezentacije, ali i srpske košarke uopšte i ostavila sportsku javnostu stanju potpunog šoka.

fiba.basketball

Ipak, pre i posle tog duela mogli smo da posmatramo tri uzbudljive utakmice, koje su pokazale segmente iz kojih bi Srbija mogla da izvuče pouke. Eliminacija Hrvatske plastično je pokazala kakve su krajnje posledice dugogodišnjeg neplanskog rada. Pobeda Grčke je ukazala na to kako treba reagovati na krizne situacije – šta se radi kada ne ide. Na susretu Poljske i Ukrajine videli smo kako se borbenošću nadomešćuje manjak kvaliteta.

Previše dobro znamo šta se dogodilo u duelu Srbije i Italije, ali šta je obeležilo preostala tri duela odigrana u nedelju?

Košarkaška „Golgota“ kojoj se kraj ne nazire

Hrvatska košarka je u katatoničnom stanju i probudiće se tek kada se na najvišem nivou budu dogodile suštinske promene. Sve osim toga je kozmetika, a situacija u hrvatskoj košarci je toliko dramatično loša, da je za mnoge navijače poraz od Finske zapravo bio i očekivan.

Evrobasket u nedelju:

Selektor Damir Mulaomerović je kreirao tim tako da bude skladan igrački i po pitanju atmosfere, a u njega je uvrstio neke prave zvezde NBA i evropske košarke. Međutim, sve se raspalo i to protiv tima koji nema beka koji može da preti rivalu driblingom.

Finska je imala Laurija Markanena, momka koji je na Evrobasketu izrastao u istinskog vođu. Igrao je 25-godišnjak iz Vante kao mladi Dirk Novicki na ovoj utakmici i završio je sa 43 poena (19/29 iz igre), 9 skokova i nijednom izgubljenom loptom za 32 minuta na parketu!

Hrvatska nije imala igrača koji bi parirao Markanenu, ali ne samo u smislu da nije imao ko da ga čuva. Mulaomerovićeva ekipa nije imala igrača koji bi se na terenu prema kolegama ophodio kao vođa, koji bi inspirisao i pokrenuo, baš kao što je Markanen to radio za svoju zemlju. Markanenov govor tela bio je ilustrativan – vikao je, mahao rukama, bacao kosku saigračima, stezao pesnice… Sa druge strane, asovi hrvatske reprezenzacije u dobrom delu utakmice bili su, baš kao i hrvatska košarka uopšte, uspavani.

Lauri Markanen je leteo po terenu – zakucavao, ubavivao poene posle skoka u napadu, pogađao trojke iz driblinga preko ruke. Učinio je da Dario Šarić na ovoj utakmici deluje veoma loše, iako treba razumeti da je iza Šibenčanina dugo odsustvo zbog povrede. Zanimljivo je da će Markanen u narednoj sezoni biti saigrač najboljem hrvatskom košarkašu Bojanu Bogdanoviću u ekipi Jute Džez.

Odbrana hrvatske bila je veoma loša tokom čitavog susreta – smeteno i nevešto je delovala kada god je Markanen imao loptu u šakama, ali se nisu proslavili ni u drugim situacijama. Nisu bili aktivni braneći igrača koji ima loptu, nisu uspevali da ometaju Sasua Salina dok je kao Kajl Korver trčao kroz pikove, gubili su svoje igrače prilikom preuzimanja, nisu pratili „off-ball“ akcije, nisu mogli da zagrade rivale pre skoka…

FIBA.basketball

Rezultat je mogao biti samo jedan – poraženi su od tima u kojem praktično samo jedan igrač može sebi kontinuirano da kreira šut. Finci su savršeno u delo sproveli svoj plan – maksimalno su koristili ono malo oružja koje su imali, čak su i akcije za Salina veoma često zvali jer nemaju drugih dobrih rešenja. Držali su se izabranici Lasija Tuovija do samog finiša i čekali raspad rivala. On je neizbedžno usledio.

Kada biste nekome ko nikada u životu nije gledao košarku pustili ovu utakmici i postavili pitanje „Ko deluje da ima plan – crveni ili beli?“, nema dileme da bi većina ispitanika odabrala bele. Hrvatska je imala manje energije, manje koncentracije i manje sumnje u sebe.

Turobno deluje budućnost hrvatske košarke – na klupskom planu ona je već neko vreme u komi. Klubovi nisu konkurentni za najviši plasman u ABA ligi, a evropska takmičenja deluju dalje nego ikad.

fiba.basketball

Reprezentativni program je u seriji užasnih rezultata, posle dva propuštena Mundobasketa (2019. u Kini i narednog 2023. godine) i propuštenih Olimpijskih igara u Tokiju, Hrvatska drugo Evropsko prvenstvo zaredom završava eliminacijom u osmini finala.

Mulaomerović više neće biti selektor, a ko želi u ovom trenutku užarenu stolicu ostaje da se vidi…

Grci naišli na izazov, ali su, za razliku od nekih, pokazali zube

Pošto je Srbija poklekla, delovalo je da bi slična sudbina mogla da zadesi drugu balkansku selekciju koja je igrala u nedelju uveče. Grčka je preživela nervoznu utakmicu Janisa Atetokumba, ali i drugih saigrača odbivši brojne nalete Češke.

Česi su se sve vreme čuvali za ovu utakmicu – Tomaš Satoranski je uspeo da se oporavi dovoljno da odigra preko 32 minuta. Nije mogao da pogodi ništa (3 poena), ali je neverovatno delio lopte – upisao je čak 17 asistencija, od čega su mnoge završile u rukama Jana Veselog (21 poen).

U Berlinu je tim Ronena Ginzburga delovao bolje, ironije li, nego na bilo kojoj utakmici grupne faze koju su igrali kod kuće u Pragu. Auda, Hruban, Balvin, Bohačik i ostali su se organizovano branili i frustrirali Janisa Adetokumba.

fiba.basketball

Superzvezda Milvokija je duel završila sa 27+10+5, ali je do poslednjih nekoliko minuta Atinjanin imao 0/6 za tri poena, ali i ne baš razigrane saigrače.

Janis će vam otvoriti pregršt šuteva za tri poena, to je aksiom, a uspešnost grčkog napada najviše zavisi od toga koliko će uspešno spoljni igrači ubacivati trojke. Ovog puta produkcija van linije 6,75 stigla je iz najmanje očekivanog izvora – od Nika Kalatesa koji ih je ubacio tri od pet. Dorsi je šutirao 1/5, Papapetru 2/8, Papanikolau takođe 1/5…

Sve vrlo podseća na igru Srbije na utakmici sa Italijom – najbolji igrač „vuče“, šuteri ne pogađaju, a autsajder ostaje „u dometu“ sve do dramatične završnice, u kojoj je spreman da napravi ogromno iznenađenje. Međuti, Grčka je u završnici ipak izdržala i došla do pobede, za razliku od Srbije, koja je u poslednjim minutima već bila prežaljena. U čemu je razlika?

Uprkos tome što nije išlo, Grci ni u jednom trenutku nisu izgubili intenzitet i nisu se odrekli svoje odbrane. Za razliku od Srbije na utakmici sa Italijom, kod Grka nije bilo lenjih „klouz-auta“, nije bilo konfuzije u rotacijama i mlakih faulova.

Janis je grizao više od svih i inspirisao selekciju Dimitrisa Itudisa da ne čeka pasivno da težak period prođe, već da pokuša da se uhvati u koštac sa problemima, da prekine nepovoljne događaje.

Grci su demonstrirali šampionski gen, kojeg kod Srbije nije bilo ni u naznakama na utakmici sa Italijom – Janis i drugovi su naišli na prepreku i preskočili je. Srbija je došla do prepreke i samo je gledala koliko je velika i nesavladiva.

Za kraj, samo dva poena su pokvarila neverovatan kuriozitet – umalo da se sve četiri utakmice odigrane u nedelju okončaju identičnim rezultatom 94:86!

Eurobasket Printscreen
Eurobasket Printscreen

Komšijski derbi upitnog kvaliteta, pa šta?!

Kada su parovi osmine finala Evrobasketa postali poznati, bilo je jasno da će duel Poljske i Ukrajine iznedriti najvećeg autsajdera među četvrtfinalistima. Ispotavilo se kao tačno – selekcije su u prvoj utakmici koja se igrala u nedelju bile dosta škrte na kvalitetu, ali ni u jednom trenutku nisu delovale neozbiljno.

Koliko god videli „erbolova“ iz naskoka i nepreciznih „projektila“ od dodavanja, nismo stekli utisak da timovi ne znaju šta rade. Floskuletina „danas svi igraju košarku“ u ovom kontekstu vredi – svaka reprezentacija koja stigne do ove faze takmičenja u 2022. godini mora da bude dobro vođena. Plasman među 16 najboljih je veliki kompliment i Igoru Miličiću i Ajnarsu Bagackisu budući da zaista imaju ograničen igrački talenat – ekipe su im odgovorne i motivisane.

Timovi su se odlično borili i utakmicu su uspeli da učine interesantnom pre svega zahvaljujući intenzitetu koji su stvorili. Kada je Ej-Džek Sloter najbolji igrač na terenu, to podrazumeva da se baš i ne radi o elitnom talentu, ali je žar koji su demonstrirali igrači ipak doneo osećaj da je na programu utakmica nokaut faze Evrobasketa.

fiba.basketball

Sedeo je na tribinama Bred Stivens i razmišljao ima li tu „mesa“ za njegove Seltikse dok je gledao prvo poluvreme u kojem je Isuf Sanon nagovestio da bi mogao da oživi karijeru koja je nekada mnogo obećavala. Ovaj bek je i dalje mlad, tek su mu 22, a od naredne sezone će u ukrajinskom Prometeju igrati estonsko-letonsko prvenstvo. Brz je i visok, a tehnika šuta mu je pravilna – deluje kao košarkaš koji može da iskorači na viši nivo. Ističe se u ukrajinskom „old school“ timu u kojem pojedinci izgledaju kao lokalna „namazana“ ekipa sa basketa – Bobrov, Lukašov, Sidorov…

Ukratko, timovi su bili veoma izjednačeni i u finišu je do izražaja došao viši igrački kvalitet Poljaka. Svi Mihaljuk ni u jednom trenutku nije upalio motor (0/8 za tri poena), dok je sa druge strane Mateuš Ponitka u finišu dodao gas i pomogao Sloteru.

Poljaci su ubacili ključne šuteve, dok Ukrajina dobar deo meča nije pogodila ništa. „Vodka derbi“ dve zemlje koje su pre deset godina zajedno organizovale Evropsko prvenstvo u fudbalu, nije bio bogat kvalitetom, ali jeste napetošću.

I to treba ceniti.

Nikola Novaković (@nikolanvkvc)

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare