Luka i sudije, kako su Francuzi preživeli i Skariolov prah

Bez koske 11. sep 20227:33 5 komentara
Luka Doncic
fiba.basketball

Dve završnice na jednu loptu sa dva produžetka i neverovatnim zapletima i raspletima, nove bravure Luke Dončića uz jednu zamerku, i Crna Gora koja se ipak nije olako predala, to su subotnji utisci sa Evrobasketa, dana posle kojeg su se u četvrtfinalu našli: Francuska, Slovenija, Nemačka i Španija.

– Veliko poštovanje za Belgiju i za ono što je Dario Đerđa uradio. Disciplinovan tim u kojem se tačno zna ko šta radi, pri tom su pokazali da se ne plaše nijednog protivnika – Španiju su iznenadili u grupi, početkom poslednje četvrtine i poveli protiv Slovenije, ali su ostali bez gasa i Sekulićev tim na kraju je slavio sa 88:72.

Utisci:

Krajnji rezultat ne odslikava to koliko se dobro Belgija držala, a u dobrom delu utakmice jedina razlika bio je individualni kvalitet Luke Dončića. Naterali su Belgijanci Dončića da igra 36 minuta, što možda nije bilo u planu, a jedan od najboljih igrača sveta ubacio je 35 poena (11-25 iz igre, 5sk, 5ast), uz ponovo veliki utrošak energije na žalbe kod sudije posle skoro svake situacije u kojoj je akter. Bespotrebno je to što Dončić i tako skreće pažnju, pogotovo u utakmici u kojoj mu je suđenje i te kako išlo na ruku, a Belgijanci besneli pred novinarima zbog toga.

Dončića očito nije moguće zaustaviti, ubacio je 30+ na poslednje tri utakmice, ali za ono što Slovenci žele – zlato – čini se da će više saigrača morati da se uključi, tj. da konstantnije bude uključeno, da Dončić ne bi ostao bez snage kao što je to bio slučaj u Tokiju.

Opet je Dončić imao solidnu podršku Dragića, pozitivna vest za Slovence je povratak Tobija, a probudio se i Prepelič – ipak, nije bilo dovoljno da se Dončić bar malo poštedi.

fiba.basketball

– Dva poena prednosti, dva penala i lopta sa strane na 12 sekundi do kraja. Ni to nije bilo dovoljno Turcima da kući pošalju Francuze u dramatičnoj i nervoznoj utakmici punoj loših odluka na obe strane.

Francuska je počela odlično, pre svega defanzivno, a pogotovo na spoljnim pozicijama. Savršeno su uigrano delovali u retkim situacijama kada je trebalo da pomažu – retkim, zato što su svi uglavnom držali svog igrača ispred sebe i lako izlazili na kraj s blokovima protivnika. Počelo je od Albisija na Korkmazu, kao i Tarpija, čak je i Okobo obavio dobar posao u odbrani, a Timote Luvavu-Kabaro zaključao je Osmana i – uz Gobera – bio najbolji igrač Francuske na meču (9p, 6sk, 3ast).

Iako je Hazer nakratko uneo malo energije u napadu, Turska nije imala apsolutno nikakvo rešenje u pozicionom napadu i gubila je i sa -16 sredinom druge četvrtine. Francuzi su, s druge strane, dobijali poene i s niskog posta, što nije bio slučaj na nekim prethodnim mečevima. Razlika bi iznosila i više da Francuzi neoprezno nisu izgubili nekoliko lopti – utisak je, više sopstvenom dekoncentracijom nego zbog odbrane Turske – i otvorili kontre rivalu.

Kada je Atamanovom timu krenuo i šut za tri poena, videlo se da bismo mogli da imamo neizvesnu utakmicu. Francuzi su, kao i u duelu sa Bosnom i Hercegovinom, upali u crnu rupu u kojoj ništa nisu mogli da pogode u trećoj četvrtini, čak i iz otvorenih pozicija.

I Turska je propuštala šanse – Šengun je vezao četiri kardinalno loše odluke i više se nije ni vraćao na teren do finiša produžetka – ali je uprkos tome napravila seriju 19-0, toliko je Francuska bila loša. Ukazao se 29-godišnji plej Efesa Bugrahan Tundžer igrao meč karijere – karijevskim trojkama (6-6 posle treće četvrtine, 6-10 na kraju) je odveo Tursku na 57:49 na kraju trećeg perioda. Da su nosioci odradili barem deo onoga što se očekuje, Tundžer bi sada bio slavljen kao presudni džoker, ali ovako…

Tomas Ertel nije najpouzdaniji igrač i često zna da prospe ono što dobro uradi, ali svojim rešenjima iz pika je vratio protok lopte u napad Francuske – imao je četiri asistencije u poslednjoj četvrtini, i donosio uglavnom ispravne odluke kada da gađa u dubinu na centra, a kada da pročita skupljanje i da podeli pâs u ćošak.

Na kraju je Francuska ipak bila izgubljena, ali ju je Turska svojim glupostima vratila u život, uz dominaciju Rudija Gobera pod obručima – završio je sa 20 poena i 17 skokova. Šanli mu jeste dao dve trojke, ali tokom turnira Šanli nije uzeo odlučnije šuteve od tih, nadmudren je još jednom Gober na preuzimanju (protiv Hazera), ali je osim toga bio dominantan u poslednjoj četvrtini i produžetku, posle nekih sumnjivih partija u proteklom delu turnira.

Dugo će Turci pamtiti ovaj poraz, Ataman je rekao da mu je to najteža utakmica u 26 godina dugoj trenerskoj karijeri, a navijači će se sigurno pitati zašto Osman i Korkmaz nisu pokazali više srca i više preuzeli odgovornost. Osmana je Luvavu zaključao, u nekim ključnim posedima je „uvaljivao“ loptu Hazeru i Tundžeru, a na kraju je promašio i oba penala koja bi njegovom timu doneli pobedu. Korkmaz se probudio u završnici meča, ali je pre toga i on slabo reagovao na kontakt i bežao od lopte kad nije trebalo. Ili je gubio pod pritiskom. I, taman kada se osokolio, imao je šansu da postane heroj u poslednjem napadu, samo da bi pokušao da dobije faul na osam metara od koša na šest sekundi do kraja. Kada je stav takav, onda je i zasluženo da se izgubi ta presudna, poslednja lopta.

Na kraju se može reći da Turci nisu imali ni sreće, ali bila je to jedna od onih utakmica za koju – suprotno uobičajenoj floskuli – možemo da kažemo da ne bi bilo nezasluženo da su oba tima izgubila.

fiba.basketball

Za Francusku Jabusele nije igrao od sredine treće četvrtine – ostaje da se vidi da li je opet imao problema s povredom ili je Kole smatrao da ima bolja rešenja.

Trikolori su jedva sačuvali glavu i to će ih činiti dodatno opasnim u daljem toku turnira – jednostavno, osećaju kao da igraju „novcem kuće“ odsad, a rezerve imaju mnogo. Na primer, Furnije još nije odigrao nijednu utakmicu u kojoj ispogađao sve, zapravo je jedino protiv Litvanije i ličio na jednog od ključnih igrača tima.

Ako prođemo Italiju, sigurno smo dobili težeg protivnika.

fiba.basketball

– Litvanija je imala i 11 poena prednosti, na pet minuta do kraja bilo je +7, ali ni to nije bilo dovoljno da pobede Španiju. Ekipa Kazisa Maskvitisa četiri puta je igrala neizvesnu završnicu na turniru i sva četiri puta je izgubila – to ne može biti slučajno.

Karakter i pobednički duh u sportu su kategorije koje se često koriste, ali su prilično neuhvatljive. Pa, ipak, čovek ne može da se otme utisku da je u španskoj pobedi u nedelju uveče i prošlost igrala ulogu, tj. da su tragovi i delić samopouzdanja zlatne generacije prešli na momke koji definitivno nisu taj kapacitet, ali očigledno jesu sposobni da budu tim, sve sa Rudijem Fernandezom kao zaostavštinom, 37-godišnjakom koji je i dalje u stanju da drži skoro svakog ispred sebe u odbrani i da ubaci važne poene.

Ipak, biće da je taj prah posuo večno potcenjeni Serđo Skariolo, koji je kombinovanom i na momente čistom zonskom odbranom na kraju uspeo da bude ključni tasić na vagi protiv, ipak, jačeg protivnika. Osim toga, naterao je svoj tim da veruje u svoje sposobnosti, koristio je svih 12 igrača idealno menjajući visoke i niske petorke, osetio je Garubu… Doktorski.

fiba.basketball

Nokaut sistem je nezgodan, o tome često slušamo, a primer Jonasa Valančunasa je ilustrativan: dizao je formu kako je turnir odmicao, ali onda – problemi s ličnim greškama, potpuno ispadanje iz ritma i samo 21 minut na terenu (5p) u najvažnijoj utakmici.

Statistika Domantasa Sabonisa je dobra, ali i njegov uticaj su Španci ograničili i učinili da se izgube dragocene sekunde u brojnim napadima. Briljantnu utakmicu odigrao je Vili Ernangomez, a odbrana Litvanije očito nije to što je morala da bude, pogotovo uzevši u obzir fizički potencijal ekipe – primljeno je čak 48 poena iz reketa, a uz Ernangomeza, Garuba je bio najzaslužniji za ravnopravnost u skoku.

Na kraju, Lorenzo Braun je bio taj koji je presudio, u produžetku se u pik-en-rolu poigravao Brazdeikisom, potom i drugim čuvarima, prethodno je dao važne poene i u završnici regularnog dela, da bi na kraju završio sa 28 poena (9-20 iz igre, 8-8 penali), 3 skoka i 8 asistencija. Šta god se desilo dalje, Skarilo je „ubo“ i Braunom kao strancem, što nije izbor koji su mnogi odobrili.

Nestvaran podatak: Španija je 21. put u nizu makar u četvrtfinalu evropskog šampionata.

fiba.basketball

– Crna Gora je zaostajala i sa 24 poena razlike, delovalo je da su se predali u svlačionici, ali onda su predvođeni Perijem i Dubljevićem, ipak uneli zebnju u srca nemačkih navijača. Verovatno ne bi bilo preokreta i da njih nije bilo, ali opet su sudije pogurale kada nije trebalo. Ili je možda trebalo, više stvarno ne znam.

Uglavnom, lakše je pogoditi trojku s centra negoli iscinculirati da ne napraviš nesportski u situaciji kada moraš da praviš faul. Prvo Luvavu, pa onda Peri, a Perijev je naročito gorak kada se vidi šta je oprošteno Šruderu u akciji koja je prethodila.

Na kraju su se Nemci provukli, a Kendrik Peri je – osim na terenu – blistao i na konferenciji za medije. Često smo kritični prema pravilu naturalizovanja igrača, i dalje ćemo biti, ali ova Perijeva izjava me oduševila:

„Ovo mi je prvi put da sam deo turnira kao Evrobasket, neverovatno iskustvo za mene. Nisam ni sanjao da ću biti deo ovoga, srećan sam i ponosan što sam predstavljao Crnu Goru. Zauvek sam dužan saigračima, stručnom štabu i Košarkaškoj asocijaciji Crne Gore – ovakve prilike ukazuju se jednom u životu. Evropski pasoš je nešto što mi je bio cilj od momenta kada sam razumeo kako funkcioniše evropska košarka. Biću zauvek zahvalan Crnoj Gori što me je odabrala“.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare