Zaboravite paste i pice, u Milanu se jede (i pije) drugačije

Gastro kutak 31. avg 202214:00 1 komentar
Shutterstock

Jedan od četiri domaćina ovogodišnjeg Evropskog prvenstva u košarci biće i Milano u kome će mečeve grupne faze igrati i reprezentacija Hrvatske. Ima u Milanu i da se pojede i da se popije.

U Grupi C su, pored domaćina Italije, Grčke, Estonije, Ukrajine, Velike Britanije i Hrvatske.

Od centra svetske mode Milano će postati centar košarke, a za navijače koji dolaze da gledaju mečeve ovo je grad koji može da ponudi toliko toga da je sva sreća da broj reči za ovaj tekst nije ograničen. Što ne znači da će se on „oteći“ u nedogled, ne brinite.

Italijanska kuhinja

Možda mislite da znate sve o italijanskoj kuhinji, ali sasvim smo sigurni da ne znate sve tajne milanske gastronomske scene jer se Lombardija po ovom pitanju poprilično razlikuje od ostalih krajeva zemlje. U Milanu jednostavno ne jedete ono što ne smete da propustite u recimo Rimu. Mediteran nije tako blizu pa se i kuhinja razlikuje, liči umnogome na kuhinju recimo Nemačke ili Austrije.

Pasta u svim svijim veličanstvenim varijantama prosto nije hrana broj jedan u Milanu. Čeka vas „teža“ hrana, sa manje svežeg povrća, ali sa mnogo soseva, putera, pečurki, mesa i pirinča.

Ne smete da propustite

Shutterstock

Risotto alla Milanese

Ova lista ne može da počne ni na jedan drugi način. Pirinač, već smo rekli, je čest dodatak ili sastojak hrane u Lombardiji. Glavni sastojak milanskog rižota je skupoceni začin šafran koji jelu daje pre svega specifičnu žutu boju, ali i jedinstven ukus. Kremasti rižoto jedno je od omiljenih jela stanovnika Milana, posebno kada dođu na večeru od tri jela.

Domaćini će vam preporučiti i rižoto od pečuraka, kremasti rižoto u kome je glavni sastojak vrganj koji se izuzetno često koristi u lokalnoj kuhinji.

Minestrone alla milanese

Ne postoji tačan recept za ovu čorbicu. Ranije, dok su ljudi na raspolaganju imali samo sezonsko povrće recapt bi zavisio od toga koje je vreme godine. Sada, kada je sve nadohvat ruke u minestrone će vam staviti šargarepu, tikvicu, celer, žalfiju, luk, paradajz, svinjetinu, testeninu, pirinač, pančetu, začine i parmezan.

Shutterstock

Cotoletta alla Milanese

Samo nemojte lokalcima da kažete da jedno od njihovih omiljenih jela liči na šniclu. Iako se zapravo radi o parčetu teletine, iz koga se ne vadi kost, i koje se uvalja u hlebne mrvice i zatim prži. Ali nikada u ulju, samo i isključivo na puteru. Maslac daje specifičnu aromu.

Shutterstock

Ossobucco with Gremolata

Osobuko je još jedno od onih jela koje će vam bilo koji lokalac rado preporučiti. U bukvlnom prevodu ime ovog jela znači rupa u kosti, sama srž iz kosti sa kojom se meso priprema jelu daje poseban ukus i teksturu. Pre pripreme, meso se dugo marinira najčešće u vinu, a nakon toga se kuva sa tri osnovne vrste povrća – šargarepom, lukom i celerom.

Često će biti poslužen preko palente, koja je izuzetno popularna u Milanu, uz preliv od peršuna, limuna i belog luka.

Shutterstock

Cassoeula

Predstaviće vam je kao jelo za siromašne. Ali ovo jelo karakteristično baš za Milano niti izgleda tako niti neko siromašan može (sa našim cenama mesa) da ga priušti.

Jednostavno jelo od samo nekoliko sastojaka – svinjsko meso i kupus. Često ga u domaćinstvima spremaju zimi zbog jakog ukusa i masnoće.

Shutterstock

Pasta alla Crudaiola

Ako vam je baš do paste koja nije ni među pet prvih preporuka lokalne hrane, u Milanu će vam je poslužiti na veoma specifičan način – ala krudiola (sirovo).

Dakle, sem paste svi sastojci će biti sveži i samo dodati preko ili pored testenine. Najčešće će to biti svež sir, čeri paradajz, komadići parmezana i pršute.

Shutterstock

Kad je slatko na redu

Panettone

Različite legende prate nastanak najpopularnijeg kolača u Milanu. Od toga da je nastao tako što je sluga Ludovika Sforce uništio ono što je spremao do toga da je nastala u ženskom manastiru.

Bilo kako bilo, panetone je nešto između hleba i kolača, a uz obavezne kockice kandiranog voća ima brojne podvrste – sa čokoladom, pistaćima ili čak poslužena uz Nutelu ili sladoled.

Barbajada

Tipičan slatkiš iz Milana, kombinacija je čokolade, kafe i mleka i sprema se na gotovo isti način već više od 200 godina. Pronaći ćete ga u manjim kafićima i restoranima koji su više namenjeni lokalcima nego turistima. Ako ste dobro savladali gestikulaciju rukama koja je neizbežna u komunikaciji sa svakim Italijanom ovog sveta, možda vam otkriju i recept.

Shutterstock

Budino di riso

Puding od pirinča nije tradicionalno milansko jelo, ali ga u Milanu služe na način u potpunosti prilagođen sebi. Pirinač je obogaćen slatkom pavlakom i posut cimetom, a jedan je od omiljenih izbora za doručak.

Da li treba da vas podsetimo da probate sladoled?

Izvolite, šta ćete popiti?

Amaro Ramazzotti

Jedno od najpoznatijih milanskih pića svakako je amaro. Amaro je gorki liker, jakog biljnog ukusa ali sa ozbiljnim udelom alkohola. Često se služi uz masnija jela ili kao deo koktela.

Jedan od najpoznatijih je Amaro Ramacoti, pripremljen sa 30 odsto alkohola. Prvi put je proizveden 1815. godine, a i dalje se pravi po istom, porodičnom (naravno tajnom) receptu.

Shutterstock

Negroni sbagliato

Ako volite vino ili Proseko, probajte Negroni koji u Milanu (gle čuda) ne pripremaju po originalnom receptu. Pravi recept uključuje kampari, slatki vermut ili džin.

U Milanu ga zovu negroni sbaglijato – pogrešni negroni – i umesto džina koriste penušavo vino.

Nemojte propustiti ni čuvena vina iz Lombardije, a sami birajte između penušavih, belih, crvenih, roze…

Pre nekoliko godina, 2019. da budemo precizni, od berbe iz 2018. godine Đovanela Fugaca suvlasnica vinarije Kastelo di Lućano proizvela je 330 flaša „Leonardo da Vinči“ vina.

Vino je proizvedeno od specifično rasađene malvasije di nadija aromatika posađene 2015. na mestu za koje se veruje da je upravo Leonardo da Vinči proizvodio svoja vina. U proizvodnji je učestvovala i La vina di Leonardo, organizacija koja vodi muzej na samom vinogradu.

Shutterstock

Neke od flaša bile su spremne za aukciju, neke će ostati u podrumima kao relikvije tako da baš i ne verujemo da ćete uspeti da probate baš ovo vino, ali piča je bila previše zanimljiva da je prećutimo.

Naći ćete u Milanu i brojne kraft pivare, lokalne naravno, u kojima tvrdoglavi Milanezi prave pivo po svojim receptima. Probajte obavezno.

Možda negde nađete i picu.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare