Da li je Bajern najveći i zašto jeste?

Bundesliga 21. mar 201713:00 > 13:01
Alexander Hassenstein, Getty Images

Fudbalska sezona ušla je u najlepšu i najneizvesniju fazu godine. Bajern je deklasirao Arsenal dva puta u osmini finala Lige šampiona rezultatom 5:1 a Barsa je, sasvim neočekivano, maestralnom pobedom 6:1 nad Pari Sen Žermenom otišla u četvrtfinale elitnog takmičenja.

Ono o čemu ljubitelji fudbala često diskutuju je ko je najveći, najbolje vođeni klub na svetu

„Verujem da postoje samo tri kluba na svetu koja imaju moć da kažu ‘ne prodajemo svoje igrače‘. To su Real, Barsa i Bajern“, rekao je trener Mančester Junajteda Žoze Murinjo.

„Ukoliko ne dođe do novih povreda, oni će biti na sjajnom putu da osvoje nova tri trofeja“, smatra Lotar Mateus.

Od leta 2012, Bajern je u istom vremenskom okviru osvojio 103 boda više od Borusije, koja se nalazi na drugom mestu.

Peta po redu titula Bundeslige je vrlo izvesna, gotovo sigurna. Takva dominacija nije postojala u istoriji nemačkih fudbalskih klubova. U poslednjih 10 godina je svih 245 Bajernovih utakmica u okviru Bundeslige bilo rasprodato, kod kuće i u gostima.

Bavarci ove godine imaju šansu da se šesti put zaredom nađu u polufinalu Lige šampiona.

Kada je Arjen Roben 2009. godine iz Real Madrida prešao u Bajern, situacija je bila potpuno drugačija nego danas.

„Bajern tada nije bio jedan od vrhunskih evropskih klubova i ja sam smatrao da je transfer korak unazad za mene. To se promenilo i klub je danas jedan od najboljih na svetu“, rekao je nedavno brzonogi dribler o svom klubu.

Getty images, Maja Hitij

Mat Humels saglasan je sa Robenovom konstatacijom – on je 2009. godine iz Minena otišao u Dortmund, da bi se prošlog leta za 35 miliona evra vratio u Bajern.

„Bajern je u poslednjih osam, devet godina, koliko sam bio odsutan, izuzetno napredovao. Kada je infrastruktura u pitanju, klub je nekada bio sasvim normalan bundeligaš. Danas je to potpuno druga priča. Sâm pogled na trening centar sugeriše da je to jedan od najboljih klubova na svetu“.

Uprkos svim pokušajima Reala da ga dovede u Madrid, Robert Levandovski je odlučio da svoj ugovor sa Bajernom produži do 2021. godine.

„Klub mi daje sve što mi je potrebno da ostvartim svoje snove“, kazao je popularni Leva.

Mančester Junajted je dve godine u nizu nudio 100 miliona evra za Tomasa Milera, bezuspešno. Žozea Murinja je ta činjenica ražalostila.

„Da li je još neko u Engleskoj zainteresovan za Tomasa Milera? Sigurno da jeste! Ali da li mi zaista možemo da dovedemo Milera u Englesku? Ne verujem. Svako želi Mesija. Da li možete da ga dovedete? Ne“, isključiv je portugalski stručnjak.

To nije jedini slučaj kada je Junajted „izgubio bitku“ protiv Bajerna. Jedan od najvećih fudbalskih talenata Renato Sančes (19) odlučio se da potpiše za klub iz Minhena, i pored nastojanja Junajteda da ga dovede u Mančester.

Lars Baron/Bongarts/Getty Images

„Crveni đavoli“ raspolažu budžetom koji je veći od budžeta bilo kog fudbalskog kluba na svetu. Ipak, to očigledno nije odrednica i pokazatelj kvaliteta same ekipe. Bajern na plate igrača daje 44% ukupnog kapitala, za razliku od Reala koji za to izdvaja 70%, Barse 60% i Juventusa 65%.

„Igrati u Bajernu je najviši nivo na svetu“, rekao je Ćabi Alonso, koji je u toku karijere osvojio Ligu šampiona sa Liverpulom i Realom.

Španac želi da završi završi karijeru ove godine i da sa Bajernom osvoji sve tri titule – Bundesligu, Kup i Ligu šampiona. On se uzda u Karla Ančelotija i veruje da će im to sada, posle tri godine Gvardiolinog vođstva, poći za rukom.

Filip Lam, jedan od onih koji su najviše podržavali Gvardiolu, sada hvali posao koji u Minhenu obavlja Ančeloti.

„U međuvremenu smo razumeli to da ne moramo uvek da imamo loptu u posedu i kontrolu nad igrom“, konstatuje 33-godišnjak.

Ekipa sada igra tipičan Ančeloti fudbal – nekada agresivan napadački, nekada mirniji i defanzivan. Da li Bavarci moraju da dođu do titule Lige šampiona da bi se ustoličili na mestu najboljeg?

„Ne sviđa mi se trend koji diktira to da je sezona uspešna samo ukoliko je osvojena Liga šampiona. Još uvek mogu da se setim vremena kada posle pobede u finalu 2001. godine deset godina nismo otišli dalje od polufinala. I to je za sve bilo normalno. Sada smo pod tolikim pritiskom da moramo da osvojimo titulu svake godine i meni nije jasno zašto je to tako“, pita se 65-godišnji Uli Henes.