Kraljevski klub vlada Evropom! Kruna ostaje u Madridu!

Champions League 26. maj 201819:49 > 21:39
David Ramos/Getty Images

Fudbaleri madridskog Reala šampioni su Evrope treću godinu zaredom, pošto su u finalu Lige šampiona na Olimpijskom stadionu u Kijevu pobedili Liverpul rezultatom 3:1.

Meč, koji je sudio srpski sudija Milorad Mažić, rešili su dvostruki strelac Garet Bejl i golman Liverpula Loris Karijus.

Velšanin je ušao u igru 61. minutu i sa dva pogotka doneo Madriđanima novu titulu, dok je nemački čuvar mreže direktan krivac za dva od tri primljena pogotka.

Prvi gol Bejla, u 64. minutu bio je spektakularan, verovatno jedan od najlepših u istoriji takmičenja, makazicama sa petnaestak metara, dok drugi u 83. ide na dušu Karijusu. Bejl je šutirao sa 25 metara, a Nemac dopustio da mu lopta prođe kroz ruke i uđe u gol.

I za prvi gol Reala u 51. minutu kriv je Karijus. On je intervenisao u šesnaestercu, zatim probao da uposli rukom Lovrena, ali je pogodio Benzemu, od čije noge se lopta odbila pravo u mrežu!

Jedini gol za Crvene postigao je Sadio Mane u 55. Korner je izveo Milner, Lovren sjajno skočio i uposlio Senegalca na petercu, a ovom nije bilo teško da sprovede loptu u mrežu.

Za Kraljevski klub to je 13. evropska titula, čime je još jednom potvrdio epitet najvećeg evropskog kluba i dodatno povećao razliku u titulama u odnosu na druge klubove. Madriđani su i u šestom finalu Lige šampiona u nizu trijumfovali, za njih je to četvrti trofej u poslednjih pet godina.

Sa druge strane, Liverpul je u drugom uzastopnom finalu poražen i ostao je na pet pehara. Prethodni put, bolji u borbi za trofej bio je Milan 2007. godine.

Može se reći da je meč obeležila i povreda ramena najboljeg igrača Liverpula Mohameda Salaha. Egipćanin je posle duela sa Ramosom sredinom prvog dela morao da napustio teren.

Nekoliko trenutaka kasnije, zbog istegnuća zadnje lože iz igre je izašao i desni bek Madriđana Dani Karvahal.

Liverpul je bolje, agresivnije, otvorio meč. Od starta je ekipa Jirgena Klopa imala inicijativu, u nekoliko puta zapretio, ali se Real dobro branio i čekao šansu iz kontre. Jednu takvu propustio je Ronaldo, koji je šutirao preko prečke sa desne strane.

Posle napada u naletima Crvenih, usledila je najizglednija šansa u 23. minutu. Milner je ubacio sa leve strane, Firminov šut iz okreta je izblokiran, lopta je došla do Aleksander-Arnolda koji je pokušao snažno, ali je Navas fenomenalno reagovao.

Ipak, samo nekoliko minuta kasnije dogodila se situacija koja je promenila dalji tok meča. Salah je zbog povrede izašao, a od tog trenutka, Crveni su bili neprepoznatljivi. Nisu uspevali da povežu igru do poluvremena što je Real iskoristio da preuzme inicijativu.

Zanimljiva situacija do poluvremena viđena je pre kraj, kad je Benzemi poništen pogodak. Isko je centrirao, Ronaldo šutirao glavom, loptu je odbio Karijus pravo na nogu Francuza koji je zatresao mrežu, ali nije bilo promene rezultata. Na ponovljenom snimku, ispostavilo se da je Portugalac bio u nedozvoljenoj poziciji.

Ako je prvih 45 minuta proteklo u taktičkom nadmudrivanju i ne tako interesantnoj predstavi, onda je drugo poluvreme donelo sve to što navijači žele.

Delovalo je da su obe ekipe na teren izašle „spuštenih“ gardova i takva igra iznedrila je tri gola do 64. minuta.

Benzema je doveo Real u vođstvo u 51. minutu, posle velike greške Karijusa. Ipak, nije se dugo čekalo na poravnanje – Lovren je uposlio Manea, a ovaj sa pet metara savladao Navasa.

Prelomni trenutak meča viđen je u 61. minutu, u igru je ušao Garet Bejl i ispostaviće se to je bio potez meča. Samo tri minuta kasnije, Velšanin je vratio vođstvo Realu, da bi u 83. minutu postavio konačan rezultat. Tada je pitanje pobednika bilo rešeno.

TOK MEČA

Real Madrid (4-4-2): Navas – Karvahal, Varan, Ramos, Marselo – Kazemiro, Modrić, Kros, Isko – Ronaldo, Benzema.

Liverpul (4-3-3): Karijus – Aleksander-Arnold, Lovren, Van Dajk, Robretson – Henderson, Vajnaldum, Milner – Salah, Mane, Firmino.

Glavni sudija meča je Milorad Mažić.

Liverpul je krenuo agresivnije od starta meča, u nekoliko navrata je pokušavao sa distance, ali su udarci Vajnalduma i Salaha izblokirani.

Nedugo zatim, Firmino je proigrao Manea u prostor, bilo je opasno po gol Navasa, ali je u presudnom trenutku Varan izbacio loptu.

Prvi konkretniji pokušaj Madriđana viđen je u 11. minutu. Posle prodora, šutirao je Marselo pored stative.

Ponovo su Madriđani zapretili. Liverpul je izgubio loptu na sredini terena, usledila je brza kontra preko Ronalda po desnoj strani, ali je Portugalac šutirao snažno preko gola.

U 19. minutu, Salah je izveo korner na drugu stativu, Navas je loše procenio loptu, međutim, to nije iskoristio Van Dajk, koji je šutirao glavom iznad prečke.

Samo tri minuta kasnije Crveni su imali najbolju šansu u dosadašnjem delu meča. Milner je ubacio sa leve strane, Firminov šut iz okreta je izblokiran, lopta je došla do Aleksander-Arnolda koji je pokušao snažno, ali je Navas fenomenalno reagovao.

Jirgen Klop se nalazi u velikom problemu – najbolji fudbaler tima Mohamed Salah doživeo je povredu ramena sredinom prvog poluvremena posle duela sa Serhiom Ramosom.

Sjajni Egipćanin je probao da nastavi meč, ali je nekoliko trenutaka kasnije morao da napusti teren. Egipćanin je u suzama izašao iz igre u 30. minutu, a umesto njega ušao je Adam Lalana.

Nije mnogo vremena prošlo, a prinudnu izmenu morao je da napravi i Zidan. Karlos Karvahal je probao da odigra petom, ali je prilikom toga povredio zadnju ložu zbog čega je morao da bude zamenjen. U igru je ušao Načo u 35. minutu. Poput Salaha, i Karvahal je putem svlačionice krenuo u suzama.

U 39. minutu viđen je prvi korner za Real, pokušana je uigrana akcija, ali bez uspeha.

U ozbiljnoj prilici našli su se Madriđani u finišu poluvremena. Isko je centrirao sa desne strane, Ronaldo šutirao glavom, Karijus je odbio loptu do Benzeme, a ovaj je bez problema sproveo u mrežu. Ipak, pomoćni sudija je pokazao ofsajd poziciju.

Poslednju šansu u prvih 45 minuta imao je Benzema. Francuz je šutirao sa dvadesetak metara pored gola.

Od početka drugog poluvremena, Real je zaigrao konkretnije, a iz takve igre je mogao da dođe do gola već u uvodnim minutima nastavka. Grešku odbrane Liverpula iskoristio je Isko i šutirao iz neposredne blizine, ali je prečka bila saveznik Karijusa.

Goool! Real vodi 1:0 golom Karima Benzeme u 51. minutu! Neverovatan gol je viđen u Kijevu! Karijus je intervenisao u šesnaestercu, zatim probao da uposli rukom Lovrena, ali je pogodio Benzemu, od čije noge se lopta odbila pravo u mrežu!

Goool! Liverpul je došao do izjednačenja u 55. minutu, strelac je Mane! Korner je izveo Milner, Lovren sjajno skočio i uposlio Senegalca na petercu, a ovom nije bilo teško da sprovede loptu u mrežu.

Goool! Madriđani ponovo vode od 64. minuta! Rezervista Garet Bejl je postigao fantastičan pogodak! Marselo je centrirao sa leve strane, a Velšanin, koji je u igru ušao nekoliko trenutaka ranije, zahvatio makazice sa petnaestak metara i spektakularno savladao Karijusa.

I u nastavku meča igralo se otvoreno. Iz takve igre, Liverpul je došao u situaciju da ponovo izjednači. Mane je ušao sa desne strane, šutirao levom nogom, ali je lopta pogodila stativu.

Goool! Real vodi sa 3:1 od 83. minuta, ponovo je strelac Bejl! Velšanin je šutirao snažno sa preko 25 metara, lopta je išla pravo u Karijusa, ali je prevarila golmana Liverpula i kroz ruke mu prošla u mrežu.

Od tog gola, Madriđani su rutinski priveli meč kraju i zasluženo došli do nove šampionske titule.