VARljiva pobeda Reala, Milioneri u "blatu" Pevaca

Champions League 13. feb 201919:51 > 23:13
Lars Baron, Getty Images Sport

Fudbaleri Reala savladali su Ajaks u gostima rezultatom 2:1 u prvom meču osmine finala Lige šampiona, dok je u drugoj utakmici iste runde elitnog takmičenja, koja se igrala u sredu, Totenhem na svom terenu nadigrao Borusiju iz Dortmunda sa 3:0.

Real je na „Johan Krojf areni“ slavio golovima Karima Benzeme u 60. i Marka Asensija u 87. minutu, dok je jedini pogodak za Ajaks postigao Hakim Zijeh u 75. minutu.

Utakmicu je obeležila i sporna sudijska odluka arbitra Damira Skomine, koji je krajem prvog poluvremena poništio gol Nikolasa Taljafika za Ajaks, ali nije bilo jasno u potpunosti da li je bio u pravu. On se konsultovao sa VAR sistemom, posle čega je prvi put u istoriji Lige šampiona gol poništen na ovaj način.

Čini se da je ipak došlo do greške i ostaće za analizu i raspravu, iako je UEFA na Tviter profilu navela da je srpski fudbaler Dušan Tadić bio u ofsajdu i da je uticao na igru ometajući golmana Reala Kurtou.

Ajaks je uprkos porazu odigrao veoma dobar meč, a odličan je bio i srpski vezista Dušan Tadić, koji je u prvom delu igre imao sjajnu šansu, ali je stativa zaustavila njegov šut.

Karim Benzema je postigao svoj 60. gol u Ligi šampiona, dok je kapiten Reala Serhio Ramos odigrao 600. meč za Madriđane.

U drugom meču dana fudbaleri Totenhema su u Londonu gotovo izvesno osigurali plasman u četvrtfinale Lige šampiona, pošto su Borusiju iz Dortmunda savladali sa 3:0.

Strelci za Pevce protiv Milionera su bili Heung Min Son u 47, Jan Vertongen u 83. i Fernando Ljorente u 86. minutu.

Na „Vembliju“ je viđeno izjednačeno prvo poluvreme, uz nekoliko solidnih pokušaja na obe strane terena. Ipak, Totenhem je u drugom delu igre, iako bez Kejna i Alija, u potpunosti razoružao odbranu Milionera, koji su na ovom meču igrali bez Rojsa.

Son je u 47. minutu iskoristio odličan centaršut Vertongena i gotovo neometan savladao Romana Birkija. Belgijanac Vertongen je u 83. minutu došao i do gola pošto se ubacio na drugu stativu, gde ga je pronašao Serž Orije, da bi konačnih 3:0 postavio Ljorente udarcem glavom na asistenciju Eriksena iz kornera.

Tok meča Ajaks – Real:

Fudbaleri Ajaksa su krenuli hrabro i u 9. minutu su imali solidnu priliku preko desnog beka Nusaira Mazrauija, koji je po zemlji šutirao pored leve stative gola Reala.

Madriđani su zapretili Kopljanicima preko Vinisijusa u 14. minutu, ali je pravovremeno intervenisao golman Ajaksa Andre Onana i poslao loptu u korner.

U 26. minutu je Ajaks imao fantastičnu priliku za vođstvo, kada je srpski vezista Dušan Tadić prošao u šesnaesterac Reala, bio je u duelu sa kapitenom Reala Serhiom Ramosom, šutirao u padu, ali je lopta pogodila stativu.

Deset minuta kasnije Ajaks je propustio još jednu sjajnu šansu, kada je posle kombinacije pred golom Reala sa oko deset metara šutirao Hakim Zijeh, ali je šut zaustavio Tibo Kurtoa.

Ono što je propustio Zijeh, uspeo je minut kasnije Nikolas Taljafiko. Ajaks je izveo korner, Tibo Kurtoa je slabo reagovao, lopta se vratila na glavu Taljafiku, koji je glavom zatresao mrežu rivala.

Međutim, glavni sudija Damir Skomina je rešio da konsultuje VAR sistem, posle čega je poništio pogodak, jer je utvrđeno da je Dušan Tadić blokirao Tiba Kurtou. Ipak, svi koji kritikuju VAR sistem imaće mnogo argumenata u svoju korist jer nije u potpunosti bilo jasno zašto je gol poništen.

U 51. minutu je Real imao odličnu šansu kada je šutirao Karim Benzema, ali je njegov snažan udarac zaustavio Onana. Već u narednom minutu je David Neres ugrozio gol Reala, ali je gađao pravo u Kurtou.

Real je poveo u 60. minutu, a strelac je bio Karim Benzema. Francuz je snažno šutirao pod prečku za svoj 60. gol u Ligi šampiona, ali zasluge idu i Vinisijusu, koji je prošao po levom krilu, nanizao nekoliko igrača Ajaksa i asistirao Benzemi.

Ajaks je veoma dobru igru na ovom meču uspeo da kruniše golom u 75. minutu, kada je Tadić uposlio Neresa na levom krilu, da bi brazilski napadač asistirao Hakimu Zijehu, koji je sa deset metara lako matirao Kurtou – 1:1.

Nova promena rezultata je viđena u 87. minutu kada je Real ponovo poveo golom Marka Asensija, koji je u 73. minutu zamenio Benzemu. Asistenciju je upisao Dani Karvahal.

Do kraja Ajaks nije imao šansi za izjednačenje, te je ostalo 1:2.

Osvajač poslednja tri izdanja Lige šampiona Real i holandski Kopljanici će igrati 13. put u svojoj istoriji. U prethodnim duelima Real je slavio sedam puta, jednom je bilo nerešeno, dok je Ajaks ostvario četiri pobede.

Dva kluba su poslednji put igrala u grupnoj fazi Lige šampiona 2012. godine, a u oba meča su Madriđani slavili sa 4:1.

Ajaks je posle veoma dobrih izdanja ove sezone u grupnoj fazi LŠ u padu forme pošto je nedavno izgubio u derbiju od Fejenorda sa 6:2, dok je u poslednjem kolu poražen na gostovanju Heraklesu (1:0), pošto je veliku grešku napravio golman Andre Onana.

Real je na drugoj strani, posle turbulentnog početka sezone, kada je otkaz dobio Julen Lopetegi, stabilizovao tim, a sada je u seriji od sedam mečeva bez poraza u svim takmičenjima. Ekipa trenera Santjaga Solarija je u poslednjem kolu savladala Atletiko Madrid sa 3:1.