Barsino nasleđe "bačeno u kantu"

Champions League 15. avg 202010:06 > 10:09
Manu Fernandez/Pool via Getty Images

Sport je satkan od pobeda i poraza, uspeha i padova. Malih i velikih. Poraz koji je Barselona doživela u petak u Lisabonu u meču Lige šampiona od Bajerna 2:8 možda je najteži i najbolniji u istoriji jednog od najvećih i najpopularnijih fudbalskih klubova na planeti.

Imali su Katalonci poslednjih godina nekoliko padova na međunarodnoj sceni, koji su nagoveštavali ovako nešto. Eliminacije posle već dobijenih mečeva protiv Rome 2018. i Liverpula 2019. bolni su sami za sebe i rane koji će još dugo nositi u sebi svaki fudbaler i navijač Katalonaca, ali se ovde radi o drugoj stvari.

Povezano

Nemoć koju su Katalonci pokazali u duelu sa Bavarcima šokirala je verovatno i najokorelije navijače Real Madrida, uvek srećne kad veliki rival izgubi ili doživi neki neuspeh.

Statistika jeste varljiva kategorija i deluje smešno kad se kaže da je Barselona u petak imala nešto veći posed lopte od Bajerna (51 odsto). Ono što je šokantno jeste podatak da je šampion Nemačke dao više golova nego što je Barselona imala šuteva: 8:7!

E, to je ponižavajuće.

Još dugo će se prepričavati sve to što se dešavalo na lisabonskom stadionu Luž. Fudbal je takav da su stvari mogle da odu na ovu ili onu stranu. Imali su Katalonci nekoliko odličnih šansi na početku meča i nisu ih iskoristili. Ali, kad su upali u bavarsku mešalicu, za njih više nije bilo spasa. Nemilosrni Nemci kažnjavali su sve greške protivnika. I nisu stali.

Mnoge je ovaj poraz Barse podsetio na onaj Brazila na Svetskom prvenstvu 2014. protiv Nemaca (1:7). Neki igrači Bajerna su bili učesnici i jednog i drugog spektakla. Brazil se od tada oporavio, mada će ožiljak nositi dok god se fudbal igra u najfudbalskijoj zemlji na planeti. Znači zauvek. Isto važi i za Barselonu.

Ono što sad čeka Katalonce nije nimalo lako. Veliko spremanje. Upravo to je najavio Đerar Pike u izjavi posle meča. Dugo je u klubu i zna kako ko diše na Kamp Nou.

Ovo nije bio poraz igrača i trenera, mnogo više kluba. Trener Kike Setijen će biti smenjen. To nije sporno, ali ne rešava glavni problem.

Ugledni katalonski sportski novinar Giljem Balag možda je dao najbolju dijagnozu „bolesnika“:

Kike Setijen je bio četvrta opcija. Nije imao ni autoriret. Ovo mu je bila treća utakmica u Ligi šampiona ikada. Ali nije on kriv što je izabran i svakako nije u potpunosti kriv za sve ovo što je snašlo klub.“

Ne radi se ovde o Kikeu Setijenu, pa čak ni o jednom velikom Mesiju, Suarezu, Pikeu… Imali su Katalonci nekad i Krojfa, Neskensa, Maradonu… Ovde je reč o fudbalskoj instituciji Barselone. Taj klub je prvu evropsku titulu osvojio tek 1992, godinu dana posle Crvene zvezde, ali je i pre toga bio jedan od najvećih i najpopularnijih klubova na planeti.

Španski mediji će narednih dana još jače i žešće oplesti po Barseloni. Neki jer podržavaju Real, drugi jer tuguju za Kataloncima. Ti drugi će biti oštiriji kritičari. Sigurno.

Sve ovo je posledica višegodišnjeg propadanja. Niko nije bio dovoljno inteligentan da prepozna šta se događa. Ali ovo je sramota. Barselona je promenila fudbal, a to nasleđe je sad bačeno u kantu„, zaključio je Giljem Balag.

Da li je ovo kraj jedne ere?