Ajaksu i Tadiću šanse, Liverpulu bodovi, silna Atalanta

Champions League 21. okt. 202021:57 > 21:59
Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Fudbaleri Liverpula pobedom su startovali u Ligi šampiona, pošto su kao gosti savladali tim Ajaksa rezultatom 1:0 u prvom kolu grupe D.

Meč evropskih velikana, koji su zajedno osvojli deset titula prvaka Evrope (Liverpul šest, Ajaks četiri) završen je na Johan Krojf Areni u Amsterdamu minimalnom pobedom Engleza.

Povezano

Liverpul je počeo život bez teško povređenog Virdžila van Dajka, kome se pridružio i drugi centralni defanzivac Žoel Matip, pa je Klop u centralni deo odbrane stavio Brazilca Fabinja zajedno sa mladim Gomezom.

Već neko vreme nema ni standardnog golmana Alisona Bekera, a u timu nije bilo ni njegovog zemljaka Tijaga Alkantare, koji se poput Van Dajka i Matipa povredio u gradskom derbiju sa Evertonom.

Zato je tinejdžer Krtis Džons debitovao u Ligi šampiona u veznom redu, pored veterana Džejmsa Milnera i Đorđina Vajnalduma.

S druge strane Ajaks je ponovo predstavio nekoliko mladih igrača, koje je s kapitenskom trakom predvodio raspoloženi Dušan Tadić. Reprezentativca Srbije u Engleskoj odličnu poznaju pošto je nekoliko godina bio jedan od najboljih asistenata Premijer lige kao fudbaler Sautemptona.

Ajaks je bolje otvorio meč, imao više od igre, ali nije bilo prilika u prvih pola sata igre. A onda, u samo dva minuta, sve se okrenulo.

Najpre je u 33. minutu Kvinsi Promes imao zicer, ali je golman gostiju Adrijan uspeo da odbrani, da bi na suprotnoj strani posle prodora Manea i ne baš najbolje završene akcije, loptu nespretno u svoj gol ubacio reprezentativac Argentine Nikolas Taljafiko. Bio je to jubilarni 250. pogodak Liverpula u Ligi šampiona.

Ubrzo je moglo da bude 0:2, Salah je u 40. minutu propustio veliku priliku, a onda četiri minuta kasnije majstorija Dušana Tadića – lukavo je lobovao Adrijana, ali je Fabinjo u poslednjem trenutku atraktivno izbacio lopu sa same gol-linije.

Ajaks je bolje otvorio i drugo poluvreme. Već u prvom minutu nastavka Klasen je posle akcije Tadića odlično šutirao, ali nije imao sreće – lopta je pogodila stativu!

Klop je u 60. minutu napravio radikalan potez: zamenio je kompletan napadački trio Salah, Firmino, Mane i umesto njih uveo Žotu, Minamina i Šaćirija.

Menjali su se napadi oba tima, međutim, do kraja je rezultat ostao isti i Redsi su stigli do pobede i tri boda.

Ovo je inače bilo prvo gostovanje Liverpula u Amsterdamu još od 1966. godine kad je poražen od Krojfovog Ajaksa sa 5:1. Od tada je odigrao 14 utakmica u Holandiji i nijednom nije izgubio.

Timovi su igrali u sastavima:

Ajaks: Onana, Šurs (Traore), Klasen (Ekelekamp), David Neres (Labjad), Gravenberh, Tadić, Mazraoui, Blind (Huntelar), Kudus (Promes), Martinez, Taljafiko. Trener: E. Ten Hag.

Liverpul: Adrijan, Aleksander-Arnold, Gomez, Fabinjo, Robertson, Milner (Viilijams), Vajnaldum, Džons (Henderson), Salah (Žota), Firmino (Minamino), Mane (Šaćiri). Trener: J. Klop.

U drugom meču Grupe D u Danskoj domaći Mitjilend je prošao kao bos po trnju. Debitant u Ligi šampiona poražen je od Atalante sa 0:4.

Blistali su Južnoamerikanci. Već posle prvog poluvremena bilo je 0:3 – goste je u 26. minutu doveo Kolumbijac Duvan Zapata. Isti igrač je deset minuta kasnije asistirao Argentincu Alehandru Papu Gomezu, a onda je u 42. minutu još jedan Kolumbijac Luis Muriel treći put matirao odbranu Danaca.

Konačan rezultat na asistenciju oporavljenog Josipa Iličića postavio je rezervista Aleksej Mirančuk u 89. minutu.

Mitjilend: Hansen, Sviatčenko, Šolc, Anderson, Paulinjo, Sisto (Anderson), Mabil (Vibe), Drejer, Onjeka (Kraev), Kajuste (Madsen), Kaba (Evander). Trener: B. Priske.
Atalanta: Sportielo, Rafael Toloi, Djimsiti, Hateboer, Gosens, Romero, Gomez (Pašalić), De Ron, Freuler (Presina), Zapata (Mirančuk), Muriel (Iličić). Trener: Đ. Gasperini.