Arsenal nadigrao Bajern, i Arteta uživao u sjanim potezima

Champions League 29. mar 202323:07 0 komentara
Arsenal, žene
Catherine Ivill/Getty Images

Fudbalerke Arsenala plasirale su se u polufinale Lige šampiona nakon što su u revanšu nadoknadile gol zaostatka i pobedile Bajern.

Arsenal je u drugom meču slavio rezultatom 2:0, Bajernu je, pokazalo se, minimalna pobeda u Minhenu bila nedovoljna.

Arsenal je od prvog minuta radio ono što je morao – napadao. Opsedale su domaće igračice gol Bajerna, kružile, pokušavale…

Presekla ih je na kratko povreda kapitena Šarlot Vulen-Moj koja je zamenjena u 12. minutu, ali nisu odustajale od plana iako se Bajern dobro držao i pokušavao da dočeka svoju šansu da uveća prednost koju je stekao u prvoj utakmici.

A onda u 20. minutu spektakl. Petljale su igračice Bajerna oko svog kaznenog prostora u pokušaju da iznesu loptu, ali napravile su grešku. U dva poteza je lopta došla do Stine Blekstenijus, ona je kratko vratila do Lije Vilijamson koja, kao da je to uradila milion puta, petom iza leđa šalje loptu, pomera se ulevo i otvara prostor za savršen šut Fride Leonhardsen-Manum i njen perfektan gol sa ivice kaznenog prostora.

Samo šest minuta je prošlo kada je Bajern ponovo morao da krene sa centra. Odigrao je Arsenal dobru akciju, dva puta su saigračice tražile Blekstenijus u kaznenom prostoru, a iz druge je to odlično uspela Keti Mekejb i Blekstenijus glavom šalje loptu u mrežu.

U 39. minutu, dve sjajne odbrane mlade Marije Gros u samo nekoliko sekundi. Briljirala je i u samom finišu poluvremena – ponovo je zaustavila pokušaj Blekstenijus, a Arsenal je pogodio i prečku.

Ako je u prvih nekoliko prvih minuta drugog poluvremena izgledalo da će Bajern uspeti da se osvesti od svega što se dogodilo pre pauze, taj utisak nije dugo trajao.

Arsenal je ubrzo ponovo nametnuo scoju igru, preselio gotovo sva dešavanja na polovinu Bajerna i čekao. Čekao priliku, čekao da fizička snaga po kojoj je dominantniji dođe do izražaja, čekao da i jaka kiša dodatno umrtvi Bajern.

Sevnula je jedna kontra Bajerna, ali im ne donela samo tri vezana kornera. Pripretile su gošće iz Minhena posle drugog, ali na tome je sve i ostalo.

Usledio je i brz odgovor, ali je pokušaj Mekejb ostao zamalo neprecizan.

Sve je moglo da bude rešeno u 73. minutu. Brzo je Arsenal preneo loptu sa svoje polovine, Blekstenijus je videla samu Kejtlin Ford na šest- sedam metara od gola pa je pokušala sa ivice kaznenog prostora atraktivno da joj asistria. Lopta poslata petom stigla je gde i kako treba, ali je Australijanka promašila čist zicer.

Uspevao je u ovom delu meča Bajern češće da gleda ka golu rivala, ali nidu igračice iz Minhena uspevale da dođu do preko potrebnog gola. Ispostavilo se da je kod gošći želja bila daleko jača od umora i u poslednjih 15 minuta smo dobili ozbiljmu borbu.

Srpska reprezentativka Jovana Damnjanović ušla je u igru u 64. minutu što je bila prva izmena trenera Bajerna koja je donela mnogo živosti i probudila borbenost njegovom timu.
Nije bilo promene rezultata do kraja i Arsenal je zasluženo prošao dalje.

Postavljen je na Emirejtsu i rekord – meč je gledalo 20.037 navijača i ovo je najgledanija međunarodna klupska utakmica na tlu Engleske u ženskom fudbalu.

Arsenal će u polufinalu igrati protiv igrati protiv Barselone koja je u oba meča bila bolja od Rome i prošla dalje ukupnim rezultatom 6:1. U četvrtak su na programu prostala dva revanša četvrtfinala. Čelsi dočekuje Lion nakon pobede u prvom meču (1:0), a Volfsburg će pokušati kod kuće da odbrsni pobedu protiv Pari Sen Žermena iz prve utakmice (1:0).Prvi mečevi polufinala zakazani su za 22. i 23. april, a revanši za 29. i 30.