Stamford Bridž slavi: Čelsi nadoknadio minus iz Dortmunda

(Čelsi - Borusija Dortmund: Enco Fernandez i Marko Rojs) Borussia Dortmund's Marco Reus in action with Chelsea's Enzo Fernandez Champions League - Round of 16 - Second Leg - Chelsea v Borussia Dortmund
Action Images via Reuters/Peter Cziborra (Čelsi - Borusija Dortmund: Enco Fernandez i Marko Rojs)

Fudbaleri Čelsija uspeli su posle velike borbe da eliminišu Borusiju Dortmund i plasiraju se u četvrtfinale Lige šampiona.

Liga šampiona

Nakon pobede nemačkog tima od 1:0 u prvom meču u Dortmundu, u revanš u Londonu bilo je 2:0 za Čelsi.

Paklenu atmosferu napravili su navijači Plavaca na Stamford Bridžu gde su njihovi ljubimci uspeli da nadoknade minus iz prve utakmice na Vestfalenu.

Skupoceni tim Grejema Potera svestan da još jedino u Ligi šampiona može da popravi utisak iz ove blede sezone, odlučno je krenuo od prvog minuta na gol Nemaca.

Ređali su se napadi, prilike i poluprilike, Žoao Feliks, kapiten Mateo Kovačić, Kai Haverc je pogodio prečku, pa mu je desetak minuta kasnije poništen gol zbog ofsajda…

(Radost fudbalera Čelsija) Chelsea's Kai Havertz celebrates scoring their second goal Champions League - Round of 16 - Second Leg - Chelsea v Borussia Dortmund
REUTERS/Hannah Mckay (Radost fudbalera Čelsija)

Bezuspešni pokušaji su se nizali sve do 43. minuta, tada je omaleni Rahim Sterling konačno doveo Čelsi u vođstvo. Ben Čilvel mu je dodao sa leve strane, Sterling je najpre promašio loptu, ali je iz drugog pokušaja bukvalno zakucao iza leđa golmana Aleksandera Mejera – 1:0 za erupciju oduševljenja na Stamford Bridžu.

Bio je to samo uvod u još burnije drugo poluvreme. Počelo je penalom za domaći tim. Mariusa Volfa je lopta pogodilu u ruku u šesanestercu, holandski sudija Dani Makeli prvo je rekao da se igra nastavi, ali je nakon poziva iz VAR sobe dosudio najstrožu kaznu. Kai Haverc je iz prvog pokušaja pogodio stativu, međutim arbitar je tražio da se ponovi udarac i ovog puta nemački reprezentativac nije pogrešio – 2:0 za Čelsi.

Borusija (Veliki promašaj Džuda Belingema) Borussia Dortmund's Jude Bellingham shoots at goal Champions League - Round of 16 - Second Leg - Chelsea v Borussia Dortmund
REUTERS/Hannah Mckay (Veliki promašaj Džuda Belingema)

Grejem Poter je postao tek drugi engleski trener, kome je uspelo da u jednoj sezoni Lige šampiona ostvari pet pobeda. Pre njega jedino legendarni Bobi Robson sa Njukaslom u sezoni 2002/03.

Sad su fudbaleri u žuto-crnim dresovima bili u minusu i krenuli su žešće na gol domaćeg tima. Pamtiće se velika prllika za Borusiju, koju je imao mladi engleski as Džud Belingen, ali je zamalo bio neprecizan. Promašivali su i Reina, Volf, Zile… Sreća je u tim trenucima bila na strani Engleza.

Do kraja meča se igra potpuno otvorila, šansi je bilo na obe strane, ali više nije bilo golova (Konoru Galaheru poništen za Čelsi zbog ofsajda). Velika pobeda Čelsija i slavlje na Stamford Bridžu.

Borusija Dortmund je doživela poraz posle deset uzastopnih pobeda u 2023. godini u svim takmičenjima.

Žreb za četvrtfinale i polufinale Lige šampiona na programu je u petak 17. mart.