LŠ: Junajted se provukao u Madridu, Tadić strelac za Ajaks

Champions League 23. feb 202223:00 > 24. feb 2022 0:226 komentara
Ajaks Ajax Amsterdam's Dusan Tadic celebrates scoring their first goal Champions League - Round of 16 First Leg - Benfica v Ajax Amsterdam
REUTERS/Rodrigo Antunes

Na programu su bili prvi mečevi poslednja dva duela osmine finala Lige šampiona. U Madridu su Atletiko i Mančester Junajted igrali nerešeno 1:1, bez pobednika završen je i susret u Lisabonu između Benfike i Ajaksa 2:2, uz pogodak kapitena gostiju Dušana Tadića.

Povezane vesti

U Madridu je domaćin bio bolji, ali Junajted nosi veliki bod u Mančester pred revanš 15. marta.

Jedini gol u prvom poluvremenu postigao je Portugalac Žoao Feliks još u sedmom minutu.

Mogao je tim Čola Simeonea do veće prednosti u tom period igre, bio je mnogo bolji rival, ali u finišu prvih 45 minuta Ljorente je sa samo nekoliko metara pogodio okvir gola.

Fudbaleri Junajteda su razočarali u prvom poluvremenu, bili su spori i uspavani, Kristijano Ronaldo odsečen. U nastavku meča zaigrali su nešto agilnije, ali bez ozbiljnije prilike za gol sve do izjednačenja.

Atletiko Mančester Junajted Atletico Madrid and Manchester United at Wanda Metropolitano on February 23, 2022 in Madrid, Spain. Atletico Madrid v Manchester United: Round Of Sixteen Leg One - UEFA Champions League
(Photo by Angel Martinez/Getty Images) – Nemanja Matić

Ralf Rangnik je u 67. minutu napravio trostruka promenu u timu Crvenih đavola: zaigrao je i  Nemanja Matić (zamenio Pola Pogbu), ali je tek četvrta izmena donela rezultat:

Mladi Šveđanin Elanga je u 75. minutu zamenio Rašforda, a pet minuta kasnije izjednačio na 1:1 nakon asistenecije Bruna Fernandeša.

Junajted je ostao neporažen u Španiji i ima dobru priliku da u revanšu na Old Trafordu prođe u narednu rundu.

Atletiko ima za čim da žali, zaslužio je da pobedi, ali moraće to da učini u Engleskoj ako želi dalje.

U Lisabonu je Ajaks bio bolji u prvom, Benfika u drugom poluvremenu.

Kapiten Dušan Tadić je u 18. minutu doveo goste iz Amsterdama u vođstvo, a onda je svoj „šou“ imao njegov saigrač iz napada Sebastijan Ale.

Ajaks Ajax Amsterdam's Dusan Tadic celebrates scoring their first goal with teammates Champions League - Round of 16 First Leg - Benfica v Ajax Amsterdam

Fudbaler iz Obale Slonovače najpre je u 26. minutu postigao autogol, tri minuta kasnije se iskupio i ponovo doveo Ajaks u vođstvo (2:1), da bi u finišu prvih 45 minuta iz dobre pozicije pogodio samo okvir gola.

U drugom poluvremenu Benfika je zaigrala mnogo bolje i izjednačenje je bukvalno visilo u vazduhu. To se konačno dogodilo u 72. minutu kad je rezervni igrač domaćeg tima Ukrajinac Jaremčuk savladao holandskog golmana – 2:2.

Revanš je 15. marta u Amsterdamu.

Atletiko i Junajted za spas sezone

Ni Atletiko ni Junajted ne blistaju ove sezone. I jedni i drugi se u svojim ligama bore da budu u Top 4. Simeoneov tim je daleko od odbrane titule u Španiji.

Zanimljivo je da je menadžer Crvenih đavola Ralf Rangnik prvi put učesnik nokaut faze Lige šampiona još od sezone 2010/2011. Tada je sa Šalkeom stigao čak do polufinala gde ga je eliminisao njegov sadašnji klub – Mančester Junajted.

Rangnik ima ulogu privremenog mendažera i postoji mogućnost da na leto produži ugovor, a to će svakako zavisiti i od rezultata u Ligi šampiona.

Njegov kolega Čolo Simeone odredio je 11 igrača među kojima nema prošle sezone prvog strelca tima Luisa Suareza. Bivši golgeter Liverpula i Barselone meč će početi na klupi za rezervne igrače.

Osim Suareza trener Atletika napravio je još dve izmene u odnosu na tim iz poslednjeg meča u Primeri protiv Osasune (3:0). Koke je povređen, dok je Janik Karasko suspendovan. Umesto njih trojice u timu su Korea, Lodi i Kondogbija.

Atletiko Mančester Junajted Atletico Madrid v Manchester United: Round Of Sixteen Leg One - UEFA Champions League
(Photo by Angel Martinez/Getty Images)

Argentinac se odlučio za sledeći sastav: Oblak, Himenez, Savić, Mandava, Lodi, Vrsaljko, Kondogbia, Ljorente, Erera, Feliks, Korea. Rezerve: Lekomte, Kristijan, De Paul, Grizman, Suarez, Lemar, Felipe, Ermoso, Serano.

Nemac je takođe napravio tri izmene u odnosu na poslednji meč protiv Lidsa (4:2). U protokolu nema Skota MekTomineja, dok su se Van-Bisaka i Lingard preselili na klupu. U timu su Varan, Fred i Rašford. Meč će na klupi početi i Nemanja Matić.

Tim Junajteda: De Hea, Varan, Lindelof, Megvajer, Šou, Fred, Pogba, Bruno Fernandeš, Rašford, Sančo, Kristijano Ronaldo. Rezerve: Henderson, Hiton, Baji, Džons, Mata, Dalot, Lingard, Teles, Van-Bisaka, Matić, Elanga i Mejbri.

Najemotivniji će svakako biti golman Crvenih đavola David De Hea. Svojevremeno je iz Atletika stigao na Old Traford.

Ajaks i Tadić u sjajnoj formi

Ništa manje zanimljivo neće biti u Lisabonu gde se sastaju Benfika i Ajaks. Gosti su u mnogo boljoj formi, međutim, Luž nikad nije bio lako gostovanje ni za jedan tim na svetu.

Dušan Tadić sa kapitenskom trakom predvodi Kopljanike iz Amsterdama, dok je Nemanja Rsdonjić na klupi Benfike.

Holanđani su u sjajnoj formi u Erediviziji, ali to trena da potvrde i u Ligi šampiona, gde su u prvom delu imali svih šest pobeda u grupi. Tasda su lako izašli na kraj sa Sportingom, velikim gradskim rivalom Benfike – 5:1 i 4:2.

Revanš mečevi su 15. marta u Mančesteru i Amsterdamu.

Atletiko Madrid – Mančester Junajted 1:1

Tekstualni prenos mečeva iz Madrida i Lisabona mogli ste da pratite na našem portalu.

Iz minuta u minut:

01′ počeli su mečevi u Lisabonu i Madridu.

02′ Benfika je imala skraćeni korner sa leve strane, ali je golman Ajaksa bio na mestu.

03′ Prva prilika za Atletiko. Korea je prošao po krilu, uposlio Himeneza, ali je njegov udarac blokirao Lindelof.

Korea Bruno Atletiko Mančester Junajted Atletico Madrid's Angel Correa in action with Manchester United's Bruno Fernandes Champions League - Round of 16 First Leg - Atletico Madrid v Manchester United
REUTERS/Juan Medina (Korea i Bruno)

07′ GOOOOLLLL!!! Žoao Feliks je sjajnim golom doveo Atletiko u vođstvo. Renan Lodi je oldično centrirao, a Portugalac se bacio i udarcem glavom matirao De Heu.

14′ u Lisabonu oštar faul na Dušanu Tadiću…

14′ Atletiko je mnogo bolje otvorio meč u Madridu. Čeka se reakcija Junajteda

16′ prvi korner za goste iz Mančestera…

18′ GOOOOLLLL!!! Ajaks vodi u Lisabonu, strelac Dušan Tadić. Sjajno je šutirao i postigao drugi gol ove sezone u Ligi šampiona.

26′ GOOOOLLLLL!!! Zapravo autogol Sebastijena Alea. Najveće zasluge za izjednačenje Benfike  ima iskusni Belgijanac Fertongen. Kao bivši igrač Ajaksa nije želeo da slavi…

29′ GOOOOLLLL!!! Ponovo je strelac Sebastijan Ale, ali sad se iskupio za autogol i doveo Ajaks u vođstvo od 2:1.

Atletiko Mančester Junajted Kristijano Ronaldo Cristiano Ronaldo of Manchester United reacts after Joao Felix of Atletico Madrid (not pictured) scored Atletico Madrid v Manchester United: Round Of Sixteen Leg One - UEFA Champions League
(Photo by Angel Martinez/Getty Images) (Kristijano Ronaldo)

32′ Kristijano Ronaldo je zapretio Atletiku, ali za sada ga Čolovi defanzivci prate u stopu

33′ Defanzivac Benfike Otamendi nakon ukazane pomoći nastavlja meč u Lisabonu, ali sa velikim zavojem na glavi

44′ Sebastijan Ale propušta veliku šansu da postigne još jedan gol i donese Ajaksu dva gola prednosti. Iz povoljne pozicije pogodio je samo stativu..

45′ prečka za Atletiko! Ponovo je Lodi pobegao, centrirao sa leve strane a Ljorente sa samo par metara pogodio samo – prečku!

45′ poluvreme u Madridu, Atletiko zasluženo vodi 1:0, moglo je i duplo

45+3 poluvreme i u Lisabonu, Ajaks kontroliše meč i vodi sa 2:1.

46′ Junajted mora mnogo bolje u drugom poluvremenu, ako želi da se u Mančester vrati sa povoljnim rezultatom. Nekako suviše sporo deluje tim Ralfa Rangnika.

47′ Prvi korner za Atletiko u drugom poluvremenu, šutirao je Ljorente, ali nije bio precizan.

57′ Benfika je imala dobru priliku da stigne do izjednačenja, ali je šut Evertona blokiran.

59′ Junajted pokušava da popravi utisak, al i dalje bez šanse

60′ Lindelof zasluženo dobija žuti katon, zbog nesportskog poteza i faula nad Feliksom

60′ Još jedna prilika za Benfiku, u akciji je bio Rafa Silva, ostaje 2:1 za Ajaks

65′ Velika borba u Madridu, pljušte žuti kartoni, kažnjeni su su u međuvremenu Reinaldo (Atletiko) i Rašford (Mančester Junajted)

67′ trostruka promena u timu Junajteda: Lindelofa je zamenio Van Bikasa, Matić je ušao umesto Pogbe, Teles je zamenio Šoa

67′ Slovenački sudija Slavko Vinčić mogao je da svira penal za Benfiku, ali nije…

69′ Benfika mnogo opasnija u drugom poluvremenu, ređaju se šanse, domaćin traži izjednačenje

72′ GOOOLLL!!! Zasluženo izjednačenje Benfike, strelac Ukrajinac Jaremčuk, ušao je u igru deset minuta ranije

81′ GOOOLLLL!!! Junajted je izjednačio u Madridu iz prvog udarca u okvir gola. Strelac mladi Elanga na asistenciju Bruna Fernandeša.

87′ prečka za Atletiko, Antoan Grizman nije imao sreće

87′ Antoni (Ajaks) zaradio je žuti katon, uplašili su se Holanđani da ne dobije crveni

90′ kraj obe utakmice, dva remija: Atletiko – Mančester Junajted 1:1, Benfika – Ajaks 2:2.