Istorijsko finale! Marez za duplu pobedu Sitija

Champions League 4. maj 202120:08 > 23:01 35 komentara
Laurence Griffiths/Getty Images

Fudbaleri Mančester Sitija prvi put u istoriji igraće u finalu Lige šampiona! Posle pobede nad Pari Sen Žermenom u prvoj utakmici sa 2:1, Građani su slavili i u revanšu na svom terenu rezultatom 2:0 i na dominantan način izborili meč za najvredniji trofej. Rival u velikom finalu 29. maja u Istanbulu biće im Real Madrid ili Čelsi.

Ekipa Pepa Gvardiole je još u Parizu prošle nedelje napravila džinovski korak ka finalu, ali su nade sastava Maurisija Poćetina živele i pred revanš na Ostrvu. One su, međutim, vrlo brzo i vrlo lako ugašene.

Najveće zasluge za to idu Rijadu Marezu. Alžirac je sa pogocima u prvom i drugom poluvremenu vodio Engleze do nove pobede, dokazavši da je Siti u ovom momentu kvalitetniji od PSŽ. Posebno od PSŽ bez svog ponajboljeg igrača Kilijana Embapea, koji je zbog povrede presedeo na klupi utakmicu.

U jeku početnih napada prošlosezonskog finaliste na snegom pokrivenom Etihadu, Siti je matom u praktično tri poteza došao do vođstva.

Igrao se 11. minut, kada je Ederson poslao dugu loptu ka Zinčenku, ovaj vratio u sredinu ka De Brujneu, čiji je udarac izblokiran, ali se lopta odbila do Mareza na desnoj stativi za rutinsku egzekuciju.

U narednih nekoliko minuta, Sveci su imali dve dobre prilike preko Markinjosa (pogođena prečka) i Di Marije (gađao pored stative na prazan gol), pre nego što je nastupila potpuna dominacija domaćina.

Oborio je Pepov tim ritam, preuzeo kontrolu nad utakmicom i vrlo lako neutralisao svaki pokušaj rivala već u njegovom začetku, istovremeno vrebajući priliku da zada konačan udarac.

Dogodilo se to u 63. minutu. Kontra-napad iz udžbenika Građana – dupli pas De Brujnea i Fodena na levoj strani, oštra lopta na drugu stativu do Mareza koji je trk od preko 60 metara krunisao novim pogotkom za epitet junaka utakmice.

Ako je i tada ostavljen promil šanse da Francuzi kreiraju čudo i postignu tri pogotka, više nikakve dileme nije bilo u 69. minutu, kada je nervozni Anhel di Marija dobio direktan crveni karton zbog gaženja Fernandinja van terena.

Do kraja je Siti mogao i do ubedljivije pobede, stativu je pogodio Foden, ali promene rezultata nije bilo. I bez toga, Mančester Siti je na dominantan način izborio plasman u finale Lige šampiona.

Sastavi:

Mančester Siti (4-3-3): Ederson – Voker, Stouns, Dijaš, Zinčenko – Fernandinjo, Gundoan, De Brujne – Marez, Foden, Bernardo.

PSŽ (4-2-3-1): Navas – Florenci, Markinjos, Kimpembe, Dijalo – Erera, Paredes – Di Marija, Verati, Nejmar – Ikardi.

Utakmica je počela!

2′ – Teren Etihada je blago prekriven snegom, što će sigurno otežati igru dva tima.

4′ – Nekoliko oštrih startova u ranoj fazi na sredini terena.

5′ – Prvi kakav-takav napad imao je PSŽ. Udarac Nejmara sa ivice šesnaesterca lako su izblokirali domaći.

8′ – Sudija Bjorn Kujpers gledao je VAR zbog potencijalnog igranja rukom Oleksandra Zinčenka u šesnaestercu Sitija, ali na kraju nije dosudio penal za Parižane.

11′ – Goool! Siti vodi sa 1:0, strelac je Rijad Marez! Posle dobrog napada domaćih i udarca Kevina de Brujnea lopta se odbila do Mareza na desnoj strani, odakle je Alžirac rutinski pogodio mrežu.

14′ – Probao je PSŽ brzo da uzvrati, lepo se kretala lopta u napadu, ali je centaršut Dijaloa otišao preblizu Edersona.

16′ – Nejmar je pokušao iz slobodnog udarca. Živi zid je dobro odradio posao i od svega samo korner za goste.

17′ – Velika prilika za PSŽ, Markinjos je pogodio prečku! Na ubačenu loptu sa leve strane, Brazilac je sjajno skočio i gađao glavom – prečka je spasla Siti.

19′ – Još jedna ozbiljna šansa za Svece. Bernardo je izgubio loptu pred šesnaestercem, Di Marija brzo gađao, dok Ederson nije bio na golu, i lopta je prohujala pored stative.

23′ – Posle velikog pritiska Francuza, Građani su uspeli da dođu do poseda i uspostave kontrolu.

26′ – Oborili su ritam utakmice domaći, što im u potpunosti i odgovara. U igri PSŽ više nema takvog intenziteta.

29′ – Kevin de Brujne je pokušao sa dvadesetak metara, lopta je otišla pored gola.

35′ – Dobar napad PSŽ po levoj strani. Lopta je stigla na ivicu šesnaesterca do Andera Erere, koji je šutirao malo iznad prečke.

40′ – Izuzetno miran drugi deo prvog poluvremena. Igra između dva šesnaesterca, bez konkretnih pokušaja, što Sitiju u potpunosti ide naruku.

45+2′ – Mogao je Siti da udvostruči prednost pred odlazak na odmor. Marez je dobro probio po levoj strani i šutirao direktno u Navasa. U nastavku akcije, Bernardov udarac je izblokiran.

Poluvreme: Mančester Siti – Pari Sen Žermen 1:0.

Počelo je drugo poluvreme!

46′ – Bez promena u poluvremenu.

50′ – Kako se igralo u finišu prvog, tako se igra od početka drugog poluvremena. Siti rutinski kontroliše dešavanja na terenu. PSŽ ne poseduje željenu energiju da napravi nešto više u napadu.

54′ – Veliku šansu za Siti propustio je Foden, ali gol svakako ne bi bio priznat zbog ofsajd pozicije.

54′ – Već u sledećem napadu ponovo je zapretio Foden, ovoga puta udarcem sa distance koji je zauzstavio Navas.

55′ – Na drugoj strani je Nejmar ušao u šesnaesterac domaćina, ali je oklevao sa udarcem i na kraju je izblokiran.

61′ – Prilika za PSŽ. Posle centaršuta Di Marije, šutirao je Erera sa ivice šesnaesterca, ali se Dijaš sjajno postavio i izblokirao.

63′ – Goool! Siti vodi sa 2:0, ponovo je strelac Rijad Marez! Fantastičan kontranapad izveli su domaći igrači, Foden i De Brujne su odigrali dupli pas, posle kojeg je Foden poslao loptu na drugu stativu, gde se našao Marez i zatresao mrežu. Svecima su sad potrebna tri gola za prolaz. Nemoguća misija…

69′ – Crveni karton za Di Mariju! Nervozni Argentinac je nagazio Fernandinja dok je Brazilac bio van terena i zaradio direktno isključenje.

73′ – Siti ni u duelu 11 na 11 nije imao problema protiv PSŽ, ali je situacija tek olakšana.

78′ – Stativa! Domaći su mogli i do 3:0, međutim, okvir gola se isprečio.

85′ – Siti je u nastavku rutinski odrađivao posao i bez problema priveo utakmicu kraju.

Kraj: Mančester Siti – Pari Sen Žermen 2:0.