Preokret Građana u Parizu, istorijsko finale blizu!

Champions League 28. apr. 202120:11 > 23:0222 komentara
Alex Grimm/Getty Images

Fudbaleri Mančester Sitija pobedili su Pari Sen Žermen na strani u prvoj utakmici polufinala Lige šampiona posle preokreta rezultatom 2:1 (0:1) i napravili veliki korak ka istorijskom plasmanu u finale elitnog takmičenja.

Sveci su pogotkom Markinjosa u 15. minutu došli u vođstvo, ali su Građani u drugom poluvremenu preko Kevina de Brujnea u 64. i Rijada Mareza u 71. stekli prednost uoči revanša na svom terenu sledeće nedelje.

Dva sasvim suprotna poluvremena gledali smo na Parku Prinčeva. U prvom je PSŽ bio znatno bolji rival. Organizovanom igrom u odbrani i konkretnim pokušajima u napadu, ekipa Maurisija Poćetina je vrlo lako mogla do ubedljivijeg rezultata na velikom odmoru.

Pored gola Markinjosa, koji je došao udarcem glavom posle kornera, velike šanse su propuštali Nejmar i Leonardo Paredes. U još nekoliko navrata je domaćinu nedostajao bolji završni pas da ozbiljno ugrozi Edersona.

Siti je u tom periodu bio bez prave energije u završnoj trećini, pa je samo kod udaraca Bernarda Silve i Fila Fodena pretio vicešampionu Evrope.

Drugo poluvreme – druga slika. Englezi su veći posed lopte umeli da koriste na pravi način, dok odbrana Svetaca više nije bila na visokom nivou. Ni u fazi napada domaćin nije mogao da poveže redove i stvori bilo kakvu šansu.

Posle nekoliko ozbiljnih napada tima Pepa Gvardiole, izjednačenje je viđeno uz dozu sreće. Kevin de Brujne je sa leve strane poslao centaršut na drugu stativu, loptu na putu ka golu niko nije dirao i ona je na kraju prevarila Kejlora Navasa.

Bio je to početak kraja Parižana. Osetio je Siti da je rival u velikom padu, pojačao gas i vrlo brzo preokrenuo. Marez je izveo slobodan udarac sa nešto više od 20 metara, lopta je prošla kroz živi zid, koji je intervenisao veoma loše, i završila u mreži.

Da sve bude još gore po domaćina, od 77. minuta je ostao sa desetoricom posle isključenja Gane Geja, te je pitanje pobednika praktično već tada bilo rešeno.

Podsetimo, u drugom polufinalu sastaju se Real Madrid i Čelsi. Prvi meč u Madridu završen je nerešeno 1:1.

Tok meča iz Pariza mogli ste da pratite uz naš sajt.

PSŽ (4-3-3): Navas – Florenci, Markinjos, Kimpembe, Baker – Paredes, Gej, Verati – Di Marija, Nejmar, Embape.

Siti (4-3-3): Ederson – Voker, Stouns, Dijaš, Kanselo – Rodri, Gundoan, De Brujne – Marez, Foden, Bernardo.

Počela je utakmica!

2′ – Prva zanimjiva situacija – kontra napad domaćih završen je udarcem Nejmara sa ivice šesnaesterca direktno u Edersona.

5′ – Siti sa većim posedom lopte od početka utakmice, PSŽ fokusiran na kontra napade.

9′ – U istom stilu igralo se i u narednim minutima.

12′ – Dve opasne prilike za domaće. U prvoj je izblokiran udarac Florencija sa ivice šesnaesterca, a u drugoj je šut Nejmara odbranio Ederson.

15′ – Goool! PSŽ vodi sa 1:0, strelac je Markinjos! Posle kornera koji je izveo Anhel di Marija sa desne strane, kapiten domaćih je sjajno skočio u petercu i glavom zakucao loptu u mrežu.

19′ – I dalje Siti kontroliše posed, ali ne uspeva da konkretnije zapreti u završnoj trećini.

21′ – Prvi ozbiljan pokušaj gostiju. Bernardo je pokušao u padu sa leve stative, Navas je bio dobro postavljen.

26′ – Ponovo je PSŽ mogao do pogotka iz kornera. Di Marija je ovoga puta gađao direktno u gol i naveo Edersona da interveniše.

27′ – Već u sledećem korneru Paredes je mogao da udvostruči prednost, ali je gađao pored stative. Sveci izuzetno opasni iz prekida…

30′ – Pola sata igre u Parizu. Siti u većem posedu, ali sa samo jednom šansom. PSŽ znatno opasniji.

32′ – Posle centaršuta Fodena, Marez je gađao glavom – ispred gol linije intervenisao je Paredes.

34′ – Žestok pritisak Svetaca na gol Sitija. Vrlo lako je moglo da bude i 2:0.

38′ – Nešto sporiji tempo utakmice kako se poluvreme bliži kraju.

41′ – Zanimljiva situacija u šesnaestercu Sitija. Nejmar je pao posle duela sa Marezom, ali sudija Feliks Brih nije pokazao na penal.

42′ – Velika prilika za Građane. Osvojili su loptu pred šesnaestercem PSŽ, ona je došla do Fodena koji je neometan sa 12 metara šutirao direktno u Navasa.

Poluvreme: PSŽ – Siti 1:0

Počelo je drugo poluvreme!

46′ – Bez promena u sastavima dva tima.

50′ – Sporiji početak drugog dela. Siti u inicijativi, ali bez pokušaja.

56′ – Sjajan potez Nejmara na sredini terena izbacio je Embapea pred gol Sitija. Usledilo je nekoliko driblinga Francuza, zatim oštra povratna na drugu stativu, gde je Voker intervenisao.

59′ – Opasan pokušaj De Brujnea, koji je sa ivice šesnaesterca šutirao snažno iz okreta. Lopta je prohujala preko prečke.

63′ – Siti je pojačao ritam. Dobar napad po sredini, Voker je u trku primio loptu i poslao je u sredinu gde je intervenisao Markinjos.

64′ – Goool! Mančester Siti poravnava rezultat, strelac je Kevin de Brujne! Belgijanac je sa leve strane poslao centaršut na drugu stativu, loptu na putu ka golu niko nije dirao i ona je na kraju prevarila Navasa.

67′ – Nastavili su gosti sa napadima u nameri da dođu do potpunog preokreta.

71′ – Goool! Mančester Siti vodi sa 2:1, strelac je Rijad Marez! Izveo je Alžirac slobodan udarac sa nešto više od 20 metara, lopta je prošla kroz živi zid, koji je intervenisao veoma loše, i završila u mreži iza nemoćnog Navasa.

77′ – Da situacija bude gora po PSŽ, crveni karton je dobio Gej zbog veoma oštrog starta nad Gundoanom. Sveci do kraja meča sa desetoricom…

83′ – Lako je Siti mogao i do 3:1, ali je Marez gađao malo pored stative.

87′ – Još nekoliko pokušaja imali su gosti. Pretili su Marez i De Brujne, ali bez promene rezultata.

Kraj: Pari Sen Žermen – Mančester Siti 1:2