Brendbi opet dobio derbi, FCK na minus 11!

Danska 5. nov. 201716:31
Getty Image/Boris Streubel

Fudbaleri Brendbija dobili su i drugi put u sezoni gradskog rivala FCK rezultatom 1:0 i ponovo su na čelu Superlige.

Gol Kristijana Nergora u 42. minutu bio je dovoljan za trijumf pred 24.446 gledalaca na Parkenu, prvi posle 13 godina na terenu najljućeg rivala.

BIF sada ima čak 11 bodova prednosti u odnosu na šampiona, koji se nalazi tek na šestom mestu.
Žuti su na startu sezone dobili vatreni derbi na svom stadionu, kada je pobednički gol Simona Tiblinga u sudijskoj nadoknadi izazvao velike nerede na gostujućoj tribini i desetominutni prekid.

U tom meču Brendbi je dominirao sve vreme, iako je tek u finišu uspeo to da pretvori u rezultatsku prednost, a na Parkenu su žuti od starta krenuli snažno, igrali visoki presing i u prvih 25 minuta potpuno sprečili rivala da iznese loptu. Ipak, nisu umeli da iskoriste šanse, što se umalo osvetilo, jer je Sotiriju u dva navrata bio opasan u drugom delu prvog poluvremena. I baš tada, kada je FCK prvi put delovao bolje na terenu, stigao je šok.

Besart Haljimi izveo je slobodni udarac sa desne strane, lopta je prošla kroz šesnaesterac, a na zadnjoj stativi je Nergor inteligentno umakao rivalima, utrčao iza leđaKvista i doneo vođstvo gostima.
Do poluvremena ostala su tri minuta, dovoljno da FCK stvori veliku šansu – Ankersen je na desnoj strani izbacio pola protivničkog tima, poslao loptu pred gol, odakle je Pavlović šutirao preko gola, iako je imao potpuno otvorenog Tutua.

U drugom poluvremenu rane šanse propustili su Pavlović i Puki, pre nego što je Kliment upropastio najbolju šansu za goste – Tibling je bio u sjajnoj poziciji, ali je Čeh bio sebičan i probao da savlada Olsena, koji je rutinski odbranio. Kako se kraj približavao, FCK se otvarao i ostavljao prostor za Brendbi u kontrama. To nisu koristili Puki i Kliment, ali domaćin nije stvorio nijednu pravu šansu, pa je ostalo 0:1.

Brendbi nije dobio prethodnih 17 mečeva protiv večitog rivala na nacionalnom stadionu, još od minimalca u nekadašnjoj skandinavskoj Rojal ligi 2007. U Superligi poslednji put su ih pobedili 19. Septembra 2004, kada su za 3:1 glove dali Skoubo (2) i Absalonsen, a Elmandera, Agera, Kalenberga i drugove sa klupe je predvodio Mihael Laudrup.

U vrhu tabele je i dalje gužva – Mitjilend je bod, a Noršelend tri boda iza lidera iz zapadnih komenhaških pregrađa, ali prvi faorit lige pred sobom ima dug put nazad, jer su osam bodova iza trećeg na tabeli, bez jasnog sistema i sa premalo raspoloženih igrača.