Mitjilend i FCK kao derbi Mančestera – 0:2 u 3:2

Print screen/SK

Fudbaleri Mitjilenda ostali su u trci za titulu u Superligi Danske, posle spektakularnog preokreta i pobede nad FC Kopenhagenom 3:2.

U meču koji je ličio na subotnji mančesterski derbi gostujući šampion je vodio 2:0 u 50. minutu, ali je domaćin sa dva brza pogotka uspeo da se potpuno vrati u igru i da prvim golom Ukrajinca Artema Dovbika za klub dođe do pobede u 79. minutu.

Mitjilend tom pobedom sustiže Brendbi sa po 66 bodova, dok FCK ostaje na 47, šest manje od trećeplasiranog Noršelenda, i visi im mesto u Evropi.

Duel u Herningu počeo je atraktivno – gostujući navijači protestovali su jer je derbi kola sa nedelje pomeren na ponedeljak zbog toga što je televizija prenosila trku Formule 1 u Bahreinu, a protest je bio originalan: uz razvijeni transparent bacali su automobilčiće na teren.

Od samog starta gosti su krenuli žestoko, uputili pet udaraca na gol u prvih 15 minuta i vodili već od desetog. Posle ukradene lopte na svojoj polovini Pjeros Sotiriju prošao je po desnoj strani, njegov centaršut nije presekao Kijan Hansen, a Viktor Fišer je nesebično omogućio Federiku Santanderu da se ušeta u mrežu.

Domaćinu je trebalo neko vreme da se oporavi, ali nisu doživeli kolaps posle ranog gola, kakav je viđen u duelu sa Brendbijem pre mesec dana. Ipak, najbliži golu do odmora bio je Robert Skou – zimsko pojačanje Kopenhagena je iz slobodnog udarca sa preko 25 metara pogodilo prečku.

Ako je prvo poluvreme bilo dobro, drugo je bilo furiozno. Krenulo je novim golom za FCK: Viktor Šišer se fantastično ubacio iz drugog plana, defanzivci su ga ispustili, pa je Ankersenov pâs lako pretvorio u gol. Bivši igrač Ajaksa, koji se u Dansku vratio iz Majnca u januaru, već ima 4 gola i 6 asistencija na 10 utakmica i toliko odskače kvalitetom da je verovatno zapečatio mesto na Svetskom prvenstvu.

Kada se očekivalo da šampion stavi meč pod kontrolu, FCM je prešao na svoje najjače oružje – prekide. To se brzo isplatilo, jer je u 54. minutu Poulsen kornerom gađao daleko iza druge stative, odkale usamljeni Svjatčenko vraća u gužvu, a Tim Sparv sa gol-linije ubacuje loptu u mrežu za 1:2.

Kanonada se nastavila u narednih nekoliko minuta i kulminirala u šezdesetom, kada je Poulsen izveo korner sa druge strane, igrači mitjilenda odvlače odbranu ka prvoj stativi, a loptu koja pada na peterac u gol pretvara Svjatčenko.

Tu nije bio kraj uzbuđenjima, drama se prebacivala s kraja na kraj terena u najboljoj tradiciji dva tima koja nikad ne razočaraju i već imaju osam vezanih utakmica koje su kladioničarskim rečnikom otišle u GG 4+.

Rask ponovo pogađa stativu iz slobodnjaka, a nekoliko minuta kasnije Sotiriju iz okreta ponovo pogađa stativu, a neometani Fišer loše je zahvatio odbitak. Minut kasnije pred drugim golom Andersen u padu brani šut Dulunda, lopta stiže do usamljenog Drahmana, a ovaj od celog gola pogađa svog saigrača Dovbika.

Samo tri minuta kasnije Ukrajinac se iskupio. Posle velikog pritiska gostiju stiže brutalni protivudar. Vikhajm je sa svoje polovine vukao loptu, Falk je lagano gubio korak, ali je uspeo da ukliza na njegov pâs u sredinu, što se ispostavilo kobno – lopta je stigla do usamljenog Dovbika, koji je doneo potpuni preokret. Sva tri strelca Mitjilenda dala su prvi gol u ovogodišnjoj Superligi, s tim što je mladi Ukrajinac u dresu Dnjipra jesenas bio strelac 12 puta.

Šokirani Stole Sulbaken pokušao je da probudi svoju ekipu, u pet poslednjih minuta oni su pet puta šutirali ka golu Jespera Hansena, a u nadoknadi je Falkov udarac prohujao pored stative.

FC Kopenhagen je tako zaustavljen posle serije od osam pobeda, kada je konačno počeo da igra u skladu sa statusom kluba, a u sledećem kolu ih očekuje četvrti gradski derbi sa Brendbijem (dva u ligi i jedan u kupu gubili su po 0:1).

Mitjilend je ostao u ritmu sa Brendbijem, sa istim brojem bodova i za osam golova slabijom gol-razlikom. Oni sa žuto-plavima igraju 19. aprila, u jednom od mečeva koji će presuditi zu bici za prvaka.