Brendbiju večiti derbi, FCM na plus 4

Michael Regan/Getty Images

Fudbaleri Mitjilenda ponovo su na plus 4, posle pobede nad Silkeborgom i poraza FCK u gradskom derbiju.

Serija AGF prekinuta je u Randersu, OB je lagano pobedio Horsens, a Senderjiske nastavio sa sigurnim partijama i slavio u Esbjergu.

Pretposlednje kolo prvog kruga Superlige donelo je derbi vikend, u kojem su svi parovi geografski najbližih rivala igrali međusobno, što je donelo veoma zanimljive ishode.

New Firm derbi igran je u zapadnom predgrađu, gde je Brendbi potukao Kopenhagen 3:1. Obe ekipe ušle su u meč u veoma slaboj formi i sa serijom loših rezultata za sebe (BIF 3, FCK 4 boda u poslednja 4 kola), a na kraju je presudio najraspoloženiji pojedinac grada Kopenhagena – Kamil Vilček.

Niklas Bentner bio je pred skoro 22 hiljade ljudi prvi put starter u danskom fudbalu, ali je njegov tim već posle šest minuta gubio. Radošević je bio uspešniji u hrvatskom duelu sa Bartolecom, a Simon Hedlund pogodio posle skoro pola godine i uradio ono što radi najbolje – od njegovih pet golova u Danskoj po dva je dao protiv FCK i Mitjilenda.

Na polovini prvog poluvremena bilo je 2:0. Hedlund je ukrao loptu kapitenu gostiju Zeki, prosledio je do Vilčeka, a Poljak rutinski rešio situaciju. FCK je prošle godine dobio sva četiri derbija, poslednja dva posle primljenog gola u prvih deset minuta, ali iz 0:2 se nisu vratili nikad u prethodna 104 duela.

Samo sedam minuta kasnije nadu šampionu vratio je autogol Andreasa Maksea posle udarca Santosa. FCK je probao da pritisne rivala, ali nije stvarao prilike, a u 64. minutu došlo je do prelomnog trenutka – Rasmus Falk je krenuo na loptu, a njegovi kramponi završili su u licu Dominika Kajzera. Krv je prolivena, kajzer je odnet u svlačionicu, a sudija Jakob Burhart nije imao izbora i pokazao crveni karton momku sa ostrva Fin.

Samo 12 minuta posle toga sve dileme su otklonjene. Bengtson je probao da raščisti, ali je prosledio loptu do Vilčeka, a Poljak desnom nogom postigao deseti gol u Superligi. Brendbi je 31. put dobio derbi i prišao rivalu na 6 bodova, iako je šesti na tabeli. FCK ostaje drugi, ali sada puna četiri boda iza lidera.

Mitjilend je prednost podigao laganom pobedom nad Silkeborgom. Prvi i poslednji su pre ovog kola bili poravnati, sa po 14 datih golova, ali je FCM primio samo tri, naspram 31 za rivala. U prvom poluvremenu obe ekipe imale su prilike, a jedinu je iskoristio Emilijano Markondes, koji je šmekerski pâs Evandera sproveo do samog ugla. To je prvi gol povratnika u Superligu.

U drugom poluvremenu FCM je potpuno dominirao, a samo je izuzetna forma golmana Roma sprečila debakl Silkeborga. Odluka je pala kada je Svjačenko glavom šutirao ka golu, a ispred svog čuvara mreže glavom je loptu skrenuo Frederik Alves Ibsen. U 92. minutu Roni Švarc je postigao osmi gol u sezoni, ali nije bilo vremena da se tim sa začelja vrati u meč. Silkeborg ima samo tri boda iz 2 kola, šest manje od pretposlednjeg Esbjerga i devet od zone sigurnosti.

Esbjerg je u duelu dva najjužnija kluba u ligi poražen os Senderjiskea 2:1. Gosti su promašili seriju zicera, a do prednosti su stigli u 58. minutu na neobičan način. Rodolf Ostin je šokirao sve šaljući idealan pâs u prostor protivničkom napadaču Martu Lideru, koji je rutinski iskoristio šansu. Samo četiri minuta kasnije Rilvan Hasan je centrirao, a Stefan Gartenman pogodio glavom. Domaći su dobili penal četvrt sata pred kraj, ali je Kauko pogodio prečku, da bi konačnih 1:2 postavio Jakovenko u nadoknadi.

Dva tima u najboljoj formi sastala su se u Kronjilendu, a dalje ide forma Randersa. AGF nije izgubio više od dva meseca, a stigao je u komšiluk sa šest vezanih ligaških plus dve kup pobede, ali su „Konji“ uspeli da ugase Mustafu Bundua, najboljeg igrača lige u septembru. Emil Ris Jakobsen i Alhadži Kamara su pred rasprodatim stadionom doneli domaćinu peti ligaški trijumf u nizu (sedmi ukupno). AGF nije dobio 12 uzastopnih derbija, od kojih je osam izgubio (gol-razlika 22:7), a sada ih deli samo jedan gol, ali i dva mesta.

Između se uglavio OB (svi imaju po 20 bodova i gol razliku redom +8, +7, +7), koji je igrao jedini nederbi kola sa Horsensom. Dominirao je 20-godišnji Mes Frekjer Jensen, koji je u prvom poluvremenu dao gol i asistirao Sanderu Svensenu. AK Jakobsen je kompletirao pobedu od 3:0 za ekipu sa Fina. Kolo pre kraja prvog kruga trećeg od desetog dele samo četiri boda.