Nova bruka šampiona, Mitjilend na +12

Getty images/ Jordan Mansfield

Prazne tribine dočekale su fudbalere u 24. kolu danske superlige, a Mitjilend se primakao trećoj tituli pošto je povećao prednost u odnosu na branioca trofeja Kopenhagen.

Aktuelni šampion je doživeo novi šok, ovog puta bolji od njih bio je Horsens. Derbi u Farumu doneo je remi uz po dva atraktivna gola, a pobedu su zabeležili još Olborg i Mitjilend.

Lider Mitjilend rutinski je odradio u Randersu. Već posle 45 minuta vodili su 2:0 golovima Sholca u 26. i Evandera u 44. iz penala. Između ta dva gola domaćin je imao veliku šansu, penal u 28. minutu, ali ga Ris nije iskoristio.

Matej Delač, Erhan Mašović i njegovi saigrači iz Horsensa pre tri dana su prekinuli užasnu prolećnu seriju i plasirali se u polufinale kupa, a sada su očuvali mrežu u Kopenhagenu i verovatno stavili pečat na Mitjilendovu titulu.

Kopenhagen je na praznom Parkenu, dok je na tribinama usamljeno sedeo suspendovani Stole Sulbaken, stvorio premalo prilika – Zeka u prvom i Santos u drugom poluvremenu jedini su stvarno bili blizu gola. Onda je u 81. minutu Aleksandar Ludvig naleteo na povratnu i snažno je poslao ka mreži domaćina. Horsens je slavio na Parkenu i prošle sezone, a izgubio samo jednom u četiri gostovanja (a to vreme kod kuće bod i 4:12 na četiri meča sa istim rivalom). Ova tri boda biće ogromna u borbi da se izbegne jedanaesto mesto, koje vodi u baraž za opstanak.

Duel dve najmlađe ekipe u ligi počeo je adekvatno – debitantskim golom Anisa Ben Slimanea, osam dana pred njegov 19. rođendan. Momak tuniskog porekla iskoristio je u šestom minutu pas glavom kapitena Maksea, i na isti način prosledio loptu u mrežu, u svom četvrtom seniorskom meču karijere.

Nekoliko minuta kasnije golman Larsen je 1 na 1 zaustavio najboljeg igrača brendbija Hedlunda. Domaći su imali prednost u posedu, ali sve do 39. minuta nije šutirao u okvir gola. Onda su gosti napravili faul ispred svog šesnaesterca, a Mikel Damsgor predivnim slobodnjakom izjednačio. Damsgor, kojem je to osmi gol, je već potpisao ugovor sa Sampdorijom, u koju se seli prvog jula za skoro 7 miliona evra.

Još pre poluvremena gosti su opet poveli. Još jednom je Hedlund dobi opas iza odbrane Noršelenda, obišao Larsena, koji je malo zakačio loptu, ali se Šveđanin u trenu snašao i odigrao povratnu za Mraza. Slovak je pod prečku poslao loptu za četvrti gol sezone.

U drugom poluvremenu je ulazak novog tinejdžera iz Gane – Kamaldina Sulemane – podigao nivo igre domaćih. Gol je ipak postigao njegov godinu stariji zemljak Ajzek Atanga. Damsgor je poslao odličan pas na ivicu šesnaesterca, a Atanga između dva rivala ciljao uz samu stativu, za sedmi gol u ligi i konačnih 2:2.

Taj rezultat pravi znači da drama u borbi za top 6 traje, pogotovo posle lagane pobede AaB nad Lingbijem od 3:0. Van Vert, Kusk i Andersen postigli su golove u prvom poluvremenu i crveno beli su šesti, samo tri boda iza trećeplasiranog AGF.

U donjoj polovini viđena su dva remija 1:1. Senderjiske i OB su razmenili po jedan penal (Žebali u prvom poluvremenu, Absalonsen u završnici), dok je Egelund u završnici doneo bod Esbjergu u Hobru.

Poslednji meč koa igra se u ponedeljak, kada u Silkeborgu gostuje AGF. Sledi zaostali meč u Orhusu, gde se u četvrtak sastaju AGF i Randers, i tek posle te utakmice znaćemo pouzdano kako stoje stvari od trećeg do sedmog mesta i kome je šta neophodnu u dva kola pre podele lige.

Ovo je spisak protivnika timova koji se bore za ulazak u top 6:

Orhus (40 bodova, dva meča manje): dočekuju Odenze i gostuju Olborgu
Brendbi (39): dočekuju Senderjiske, a gostuju Horsensu
Noršelend (38): gostuju Silkeborgu i dočekuju Mitjilend
Olborg (37): gostuju Esbjergu a dočekuju Orhus
Randers (34, meč manje): dočekuju Hobro a gostuju Kopenhagenu

Pretposlednje kolo prve faze igra se narednog vikenda u normalnom rasporedu. Poslednje je na programu u subotu, 22. marta, kada sve utakmice počinju u 14 časova.

Posle toga šest najboljih u ligi nastavlja ligu za prvaka, igrajući dvokružno još deset kola, uz prenošenje svih bodova.

Ostalih osam se deli na dve grupe (u jednu pozicije 7, 10, 12, 13, u drugu 8, 9, 11, 14), uz prenošenje bodova. Igra se dvokružno još šest kola, posle čega po dva najbolja nastavljaju baraž za Evropu (pobednik baraža igra gostuje trećeplasiranog, i pobednik tog okršaja ide u prvu rundu kvalifikacija za LŠ).

Po dva najslabija igraju baraž za opstanak, a u ligi ostaje samo tim koji dobije dva dvomeča, jer ove sezone tri tima ispadaju, a samo jedan ulazi, zbog skaćivanja lige na 12 timova.