Istorijsko finale za Senderjiske

Danska 10. jun. 202020:26 > 20:32
Oliver Hardt/EuroFootball/Getty Images

Prvi put u istoriji Senderjiske će igrati u finalu danskog DBU Pokala. Fudbaleri sa juga te zemlje dobili su posle preokreta polufinalni meč protiv Horsensa 2:1. Rival će im biti Olborg, koji je u drugom polufinalu savladao Orhus 3:2.

Prvi put posle pandemije utakmici u Danskoj je prisustvovala publika, ukupno 300 navijača, među kojima i desetak gostuućih.

Oni su gledali uzbudljiv mečć prostojnog kvaliteta, koji je u drugom poluvremenu doneo i golove.

Gosti su poveli u 53. minutu, kada je posle kornera Simon Okosun iskoristio sjajan blok Brok Mesena i glavom poslao loptu u prečku, odakle se odbila preko linije.

Domaćin je izjednačio deset minuta kasnije, kada je odlični Aleksander Ba povukao loptu i onda odigrao na 18 metara, a mladi Julijus Eskesen izvanrednim udarcem pogodio sam ugao, van dometa Mateja Delača.

Pobednik je odlučen u 89. minutu, kada je novi Eskesenov odlični udarac Delač nekako zaustavio, ali se iskusni AK Jakobsen spretno snašao i postigao treći gol na pet utakmica u novom klubu.

Ovo je za ekipu sa krajnjeg juga Danske treća uzastopna runda kupa u kojoj su pobedu izborili u poslednjih šest minuta, posle duela sa Brendbijem i Randersom, a pre toga su u šesnaestini finala eliminisali Hvidovre u produžetku.

Zanimljivo je da su i Eskesen i AK Jakobsen došli u klub tokom zimske pauze iz Odensea, u zamenu za najboljeg strelca Marta Lidera.

Senderjiske je pre pet godina stigao do polufinala, što im je do sada bio najveći uspeh u kupu, a ukoliko bi izborili prvi trofej u istoriji, tek drugi put bi izborili Evropu.

Finale DBU Pokala igra se u Esbjergu, prvog jula.

Obe ekipe se od vikenda okreću borbi za opstanak, pošto su posle podele danske Superlige na gornju i donju polovinu obe ostale ispod crte.

Drugi finalista je Olborg, koji je trofej u nacionalnom kupu osvajao tri puta, a poslednji put 2014. kada je poslednji put i igrao finale. Pobedili su Orhus 3:2, iako su posle 54 minuta vodili 3:0. Strelci su bili Fosum u 35, Andersen u 50. i ponovo Fosum u 54. minutu. Ipak, gosti se bude u 77. minutu golom Blumea, a Helenijus u 90. minutu daje nagoveštaj drame. Ipak, nisu uspeli za šest minuta nadoknade da se potpuno vrate u igru i Olborg prolazi u novo finale.