ExYu: Željo se budi, minimalni Hajduk, Rijeka dobila goleadu

Marko Livaja
Guliver Image / Image ID: 0049460827

U nedelju su se igrali mečevi nacionalnih prvenstva u državama regiona – Hajduk i Rijeka su došli do bodova u Hrvatskoj, Željezničar se vratio na pobednički kolosek u Premijer ligi BiH, ljubljanski Bravo je minimalnim trijumfom zadržao prvo mesto tabele u Sloveniji, a Renova iz Džepčišta je ubedljivom pobedom izbila na čelo tabele.

Premijer liga BiH

Povezano:

Tri meča su se igrala u Premijer ligi BiH u okviru 11. kola. Posušje je na domaćem terenu remiziralo 2:2 (0:0) sa Širokim Brijegom, iako su domaći vodili do 82. minuta rezultatom 2:0 jer su golove postigli Begić i Vukoja. Međutim, u 82. minutu Mijan iz penala smanjuje zaostatak, a bod gostima donosi svojim drugim pogotkom Mujan u 90. minutu.

Široki je sedmi sa 13 bodova, dok je Posušje na pretposlednjoj poziciji sa 8 bodova.

Željezničar je u Sarajevu rezultatom 1:0 (1:0) pobedio Leotar, a jedini gol dao je Nedim Mekić u 44. minutu. Bila je ovo tek treća pobeda za tim iz prestonice, koji je sada šesti, a tim iz Trebinja je uprkos porazu i dalje sa 11 bodova iznad opasne zone.

U poslednjem meču dana Zrinjski je na svom „Stadionu pod Bijelim Brijegom“ rezultatom 1:0 savladao Slobodu iz Tuzle i izbio na drugo mesto tabele. Jedini gol postigao je Nemanja Bilbija u 73. minutu. U sledećem kolu očekuje nas hercegovački derbi Zrinjski – Široki.

Hrvatska (1. HNL)

U hrvatskom prvenstvu igrala su se dva meča, a na stadionu „Radnik“ u Velikoj Gorici, Rijeka je slavila protiv domaćina 4:3 (1:2) u spektakularnom meču. Vodili su gosti dvaput preko Lovrića (penal u 12. minutu) i Marjanovića (45+3’), a Riječani dolazili do poravnanja preko Abasa (43’) i Selahija (46’).

Tada se tok meča promenio kada je Delfi dobio direktan crveni karton, pa je Gorica ostala sa igračem manje. Tada Murić donosi vođstvo 3:2 Riječanima, ali se činilo da će timovi podeliti bodove kada je Fruk u 90. minutu izjednačio na 3:3. Ipak, trijumf Rijeci, koja je izbila na čelo tabele, donosi Pavičić u 90+1. minutu.

Rijeka je sada prva sa 20 bodova, koliko ima i Osijek, koji ima i meč više. Treći sa 19 bodova je Dinamo iz Zagreba, ali „Modri“ imaju dva meča manje od Osijeka i jedan od Rijeke. Naredni protivnik Riječanima biće Istra u gostima.

Hajduk je u Splitu rezultatom 1:0 (0:0) porazio zagrebačku Lokomotivu, a gol odluke postigao je Marko Livaja u 81. minutu posle asistencije Mlakara. Bio je to Livajin sedmi gol u sezoni i on je sada na deobi prvog mesta liste strelaca sa Drmićem iz Rijeke.

Hajdik je sada na 19 bodova i u narednom kolu gostuje Osijeku u derbiju kola.

Severna Makedonija (1. MFL)

U makedonskom prvenstvu u nedelju se igralo šest mečeva osmog kola. Renova je na svom terenu u Džepčištu nadomak Tetova rezultatom 5:2 (3:1) bila bolja od Bregalnice iz Štipa. Strelci za domaće bili su Jusufi, Selmani, Šefiti, Ilijeski i Mustafov, dok su pogotke za goste postigli Altiparmakovski i Manev.

Posle ove pobede, treće zaredom, Renova ima 17 bodova i deli prvo mesto tabele sa Škupijem.

Upravo je ekipa Škupija u nedelju u derbiju kola rezultatom 3:1 (0:0) kao gost u Strumici posle preokreta slavila protiv Akademije Pandev. Golove za Škupi postigli su Gjorgjievski (78. minut) i dvaput Alvarez (86. i 90. minut). Prethodno je domaćinu vođstvo doneo Mirčevski iz penala u 49. minutu.

U ostalim duelima zabeleženi su sledeći rezultati:

Borec – Skoplje 0:2 (0:2);
Rabotnički – Pelister 1:1 (1:0);
Struga – Škendija 1:1 (1:0);
Tikveš – Makedonija GP (3:0).

Prva liga Slovenije

U slovenačkom šampionatu u nedelju su se igrala tri meča – 11. kola, a lider na tabeli Bravo je u Kidričevu sa minimalnih 1:0 (0:0) bio bolji od Aluminija, a gol odluke postigao je Memić u 63. minutu.

U Domžalama je viđen sjajan meč, a domaćin je remizirao 3:3 (0:1) sa Mariborom. Vodili su gosti 2:0 pogocima Vrhoveca i Žugelja, a Alić je u 51. minutu prepolovio prednost gostiju. Kada je nekadašnji napadač Crvene zvezde Ognjen Mudrinski doneo gostima 3:1, delovalo je da su tri boda obezbeđena, ali remi domaćima donose Ibričić sa penala u 79. i Husmani u 87. minutu.

Aktuelni šampion Mura je na svojoj „Fazaneriji“ dočekala Koper, a u tom duelu nije bilo golova. Mura ostaje peta na tabeli sa 16 bodova.

Bravo je prvi na tabeli sa 22 boda, tri više od prvog pratioca Kopra, dok je Olimpija iz Ljubljane, koju sa klupe predvodi Savo Milošević, treća – takođe sa 19 bodova. U zoni ispadanja su Radomlje i Aluminij.