LK: Velež pobedom obeležio povratak u Evropu posle 33 godine

FK Velež
Foto FK Velež

Dugo je čekao nekadašnji jugoslovenski velikan izlazak na međunarodnu scenu. Ali čekanje se isplatilo i Velež je u prvoj utakmici u evropskim takmičenjima posle 33 godine posta savladao severnoirski Kolerejn u prvoj utakmici prvog kola kvalifikacija za Ligu konferencije.

Meč se igrao u Sarajevu, a gosti su poveli preko Doertija u devetom minutu. Ipak, preokret i veliki trijumf obezbedio je Brandao golovima u 37. i 66. minutu, oba sa penala. Revanš je na proramu za sedam dana, a u slučaju prolaska Velež će u drugoj rundi igrati protiv atinskog AEK. Uspešan je bio i još jedan predstavnik Bosne i Hercegovine Široki Brijeg koji je kao domaćin savladao albansku Vlazniju 3:1 golovima dvostrukog strelca Mata Stanića i Lukića. U slučaju prolaska Široki Brijeg ići će na noge kiparskom Apolonu iz Limasola.

Fudbaleri Sutjeske nisu briljirali, naprotiv, ali su i pored toga, pobedili Gagru iz Gruzije u prvom meču kvalifikacija za Ligu konferencija sa 1:0. Gol odluke je postigao Marko Vuković.

Vuković je u 17. minutu, na asistenciju Nikole Janjića uspeo da zatrese mrežu rivala iz Gruzije, a mnogi su u tom trenutku pomislili da bi Nikšićani sve dileme oko plasmana u narednu rundu, mogli da reše već u meču koji se igrao u Podgorici.

Međutim, Gagra se predstavila kao izuzetno organizovana, uigrana i čvrsta ekipa. Zatvorila je sve prilaze svom golu, nekoliko puta je ozbiljno pripretila ekipi Sutjeske i golmanu Giljenu, ali je mreža Nikšićana ostala netaknuta, što je izuzetno značajno pred revanš koji se 15. jula igra u Gruziji.

Pobednik dvomeča između Sutjeske i Garge u drugoj rundi će igrati sa Makabijem iz Tel Aviva.

Minimalnu pobedu zabeležio je i Maribor protiv jermenskog Urartua a strelac je bio Žugelj u 56. minutu. U slučaju prolaska Maribora čeka okršaj sa Hamarbijem.