Atletiko herojski do 1:1, Marsej nosi 2:0 u Salcburg!

Europa League 26. apr 201821:11 > 22:57
Richard Heathcote/Getty Images

Fudbaleri Arsenala i madridskog Atletika igrali su nerešeno 1:1, dok je Olimpik iz Marseja slavio protiv Red Bul Salcburga rezultatom 2:0 u prvim utakmicama polufinala Lige Evrope.

Prve utakmice polufinala donele su mnogo uzbuđenja, ali je zanimljivije bilo u Londonu. Atletiko je od desetog minuta ostao sa desetoricom igrača na terenu, potom je isključen je i trener Dijego Simeone, ali su ‘Jorgandžije’ izborile herojski remi.

‘Todbžije’ su imale inicijativu tokom utakmice na prepunom „Emirejtsu“, ali su do vođstva došle tek u 61. minutu preko Aleksandra Lakazeta. Madriđani su do kraja utakmice uspeli da odgovore preko Antoana Grizmana, koji je zatresao mrežu Davida Ospine u 82. minutu.

Olimpik je praktično bez problema slavio protiv Salcburga, ali je taj duel obeležilo i diskutabilno suđenje Vilijama Koluma. Marsej je poveo golom Florijana Tovana u 15. minutu, posle njegovog igranja rukom, a konačan rezultat postavio je Klinton Enži u 63. Između ta dva gola sudija je propustio da dosudi očigledan penal koji je napravljen nad Štefanom Lajnerom.

Revanš utakmice na programu su narednog četvrtka u Madridu i Salcburgu.

Arsenal – Atletiko 1:1
Lakazet 61 – Grizman 82

Posle mirnog početka utakmice na „Emirejtsu“, Arsenal je preuzeo inicijativu, a sjajnu šansu je imao Lakazet koji je u šestom minutu pogodio desnu stativu. Nedugo zatim, Madriđani su ostali sa desetoricom igrača na terenu, pošto je Šime Vrsaljko za devet minuta zaradio dve javne opomene. Tu se nije sve završilo, pošto je na tribine poslat i trener ‘Jorgandžija’ Dijego Simeone.

Mike Hewitt/Getty Images

‘Tobdžije’ su od tada počele da koriste svoju brojčanu prednost, pa su nizali veoma dobre šanse, a najbolju je imao Dani Velbek u 21. minutu, kada je Jan Oblak sjajno reagovao. Atletiko je do svoje prve izglednije prilike došao tek desetak minuta kasnije, kada je Antoan Grizman primio odbijenu loptu, ali je David Ospina bio na pravom mestu. Do kraja poluvremena nije bilo izglednijih prilika ni na jednoj strani, pa je rezultat ostao 0:0.

Od tog trenutka je opao ritam utakmice, a domaći igrači su se pomalo i opustili, što su Madriđani iskoristili i u 82. minutu stigli do izjednačenja. Posle velike greške odbrane Arsenala, Grizman je sam izbio ispred Ospine, koji je odbranio njegov prvi pokušaj, ali drugi nije mogao.Aron Ramzi je samo pet minuta kasnije mogao da donese trijumf Arsenalu, ali je Oblak ponovo bio odličan, a do kraja utakmice mreže su mirovale.

Olimpik Marsej – Red Bul Salcburg 2:0
Tovan 16, Enži 63

U Marseju je u prvih desetak minuta bilo mnogo mirnije nego u Londonu, ali je tamo viđen i prvi gol u ovogodišnjim polufinalima. Olimpik je u 16. minutu poveo, a strelac je bio Florijan Tovan, koji je sjajno glavom poslao loptu u donji levi ugao posle centaršuta Dimitrija Pajea. Gol je bio priznat, uprkos tome što se čini da je Tovan igrao rukom pre gola.

Valerio Pennicino/Getty Images

Marsej je nastavio sa napadima, odličnu šansu je imao Morgan Sanson, ali je lopta završila tik pored leve stative.Gosti su potom preuzeli inicijativu, što se videlo i po prilici koju je propustio Štefan Lajner. Fudbaler Salcburga je imao solo akciju, ali je golman Marseja zablistao. Domaći tim je do kraja prvih 45 minuta imao incijativu, ali ona nije donela promenu rezultata.

Austrijanci su ušli ofanzivno u drugo poluvreme, a sudija Vilijam Kolum je napravio očiglednu grešku posle deset minuta, ne dosudivši penal za Salcburg, posle prekršaja na Lajneru. Marsej je od tada kontrolisao igru, pa je tako usledio i drugi pogodak, a strelac je bio Klinton Enži, koji je poslao loptu uz desnu stativu posle asistencije Pajea. Usledile su dobre šanse Salcburga preko Fredrika Gulbrandasena i Andreasa Ulmera, ali one nisu iskorišćene.