Moćni Junajted i Totenhem, podvig Dinama, spektakl u Bernu

Europa League 18. feb. 202120:53 > 12:151 komentar
Tottenham Hotspur Son Heung-min Gareth Bale Totenhem Son Bejl
REUTERS/Bernadett Szabo

U prvim utakmicama 1/16 finala Lige Evrope u terminu od 19 časova pobede su zabeležili Mančester Junajted, Totenhem, Dinamo Zagreb, Roma, Jang Bojs i Olimpijakos.

Crveni đavoli su bukvalno protunjali kroz Torino, gde je Real Sosijedad bio „domaćin“ ekipi Mančester Junajteda.

Solšer je uoči meča rekao da njegov tim nije mogao da izvuče težeg protivnika u ovoj fazi takmičenja, ali fudbaleri Junajteda pokazali su sjajnu igru i golovima Bruna Fernandeša, Rašforda i Džejsa praktično završili sav posao i pre revanša na Old Trafordu za nedelju dana.

Najneobičniji detalj, koji je umnogome usmerio utakmicu, dogodio se u 27. minutu kad je Junajted poveo neobičnim golom Bruna Fernandeša. Portugalac je zatresao mrežu pošto su se prethodno sudarila trojica igrača Real Sosijedada, uključujući i golmana.

Nemanja Matić je zaigrao za Mančester Junajted od 60. minuta.

To je ujedno najveća pobeda jednog engleskog tima nad španskim u gostima u evropskim takmičenjima. Prethodni rekord držao je Njukasl kad je 2004. pobedio Majorku 3:0. Jedino što ova pobeda Junajteda nije ostvarena na tlu Španije, pošto je Sosijedad bio domaćin u Italiji.

Ubedljiv je bio i Totenhem, koji je takođe iskoristio činjenicu da je austrijski Volfsbeger bio domaćin u Budumpešti.

Murinjov tim je na Puškaš Areni već posle malo više od pola sata vodio sa 3:0. Istakao se Geret Bejl, najpre asistencijom za Sona, zatim se i sam upisao u strelce. Treći gol postigao je Brazilac Lukas Mousa posle solo prodora.

Kapiten Liendl ublažio je poraz Volfzbergera golom iz penala u 55. minutu. Konačan rezultat 1:4 postavio je Karlos Vinisujus u 88. minutu.

Za austrijski tim od prvog minuta igrao je Dejan Joveljić (zamenjen u 65. minutu), dok je Nemanja Rnić bio rezerva.

U Bernu od 3:0 do 3:3 i 4:3

Spektakl je viđen u Bernu gde je Jang Bojs na poluvremenu vodio sa 3:0 protiv Bajera iz Leverkuzena, ali su Farmaceuti posle samo 20-tak minuta u nastavku stigli do izjednačenja – 3:3. Ipak, Sibaču je svojim drugim golom u 89. minutu doneo pobedu švajcarskom timu.

Miralem Sulejmani je zaigrao za Jang Bojs od 74. minuta.

Podvig je načinio Dinamo iz Zagreba pobedivši kao gost Krasnodar 3:2. Dva gola dao je Bruno Petković, jedan Atiemven, a obrukao se golman ruskog tima.

Vrednu pobedu ostvarila je i Roma na gostovanju Bragi, gde je vodeći gol postigao Edin Džeko.

Europa League Krasnodar Dinamo Zagreb Bruno Petkovic
REUTERS/Sergey Pivovarov

Rezultati i strelci:

Crvena zvezda – AC Milan 2:2 (Kanga 52 penal, Pavkov 90+3 – Pankov 42 autogol, Hernandez 61)

Jang Bojs – Bajer Leverkuzen 4:3 (Fasnaht 3, Sibaču 19, 89, Elia 44  – Šik 49, 52, Dijabi 68)

Braga – Roma 0:2 (Džeko 5, Borha Majoral 87)

Krasnodar – Dinamo Zagreb 2:3 (Berg 28, Klaeson 69 – Bruno Petković 15, 54, Atiemven 75)

Volfsberger – Totenhem 1:4 (Liendl 55 penal – Son 13, Bejl 28, Moura 34, Karlos Vinisujus 88)

Real Sosijedad – Mančester Junajted 0:4 (Bruno Fernandeš 27, 58, Rašford 65, Džejms 90)

Slavija Prag – Lester 0:0

Olimpijakos – PSV 4:2 (Boukalakis 9, M’Vila 37, El Arabi 45, Masuras 83 – Zahavi 14, 40)