SK analiza: Zvezdin junak Ivanić i talični Deki Stanković

Europa League 16. sep 202121:14 10 komentara
Fk Crvena zvezda

Zvezda je nadvisila Bragu, pred skoro 25.000 navijača na stadionu „Rajko Mitić“. Rudarskom mukom iskopana tri boda 2:1 (0:0), na premijeri u Ligi Evrope, pobila su sve minuse u više nego rizičnoj partiji protiv portugalskog tima. Rezultat se piše, igra zaboravlja.

U formaciji 4-2-3-1, ekipa Dejana Stankovića rešila je dileme u finišu, golovima u 75. i 85. minutu, i na najbolji način zakazala predstojeći susret sa najljućim rivalom, Partizanom. Sport klub i ovog puta analizira učinak crveno-bele čete.

Milan Borjan 6,5

Nije imao mnogo posla. Siguran, koliko je moglo da se vidi, u situaciji bez ozbiljnije intervencije. Posle dve greške saigrača našao se pred svršenim činom kod gola Brage za 1:1. Na nivou timskog učinka, uz preko potrebnu ulogu komandanta ispred mreže.

Marko Gobeljić 6

Jednostavno i racionalno, bez suvišnih poteza. Delovao je Gobeljić sigurno sa loptom. Utisak da poziciono nije zadovoljio zahteve stručnog štaba, čak i kod izjednačujućeg pogotka, posle greške Sanoga, ostavio je rivalu isuviše prostora.

Miloš Degenek 6,5

Slabiji deo štoperske linije Crvene zvezde. Postavio je Degenek visoke standarde ranijih godina, ali i ovog puta bio je na nivou timskog učinka.

Aleksandar Dragović 7,5

Beskompromisan, defanzivac sa „kravatom“, i protiv Brage ostavio je utisak jednog od najboljih u crveno-belom dresu. Uvek na mestu, čak i posle grešaka saigrača. Zavredeo je aplauze, sa nekoliko sjajnih intervencija. Sigurnost Zvezdinog tima polazi od Aleksandra Dragovića.

Milan Rodić 7,5

Kad levi bek postigne gol, i to posle kornera, onda nema velike diskusije – Rodić je odlično odradio posao. Perfektnom reakcijom, na centaršut Gelora Kange, smestio je loptu u mrežu za 1:0. Ni defanzivno nije bilo ništa lošiji, naprotiv, desna strana napada Brage nije se mnogo naigrala.

Seku Sanogo (do 86) 5,5

Prosuo je poklon loptom za izjednačenje Brage kompletan učinak do 76. minuta igre. Do tada, defanzivno je odlično držao sredinu terena i odrađivao poverene mu zadatke. Pokušao je rekacijom, sredinom drugog poluvremena, da probudi saigrače. Naterao je Lukasa Mineira na prekršaj za žuti karton. Na kraju, greška za 1:1 ostavila je loš utisak, celokupan učinak Sanoga sveo se na taj detalj. Nezasluženo…

Gelor Kanga 7,5

Opasan, sa loptom, u svakom trenutku. Iako takvih prilika nije bilo mnogo, jednu od njih, u 75. minutu, umešno je iskoristio. Odlično je centrirao, pronašao Rodića u srcu kaznenog prostora za 1:0. Imao je odličnu kreaciju i 11 minuta kasnije, kao začetnik akcije, izborio se za poziciju i tukao iznad prečke. Navikli smo na sve od Kange, protiv Brage pružio je jednu od boljih partija u crveno-belom dresu. Takvog Kangu očekuje Deki Stanković.

El Fardu Ben (do 39) 6

Nije imao sreće da na terenu oseti kopernikanski preokret, u finišu. Gledali smo Bena u trenucima dok Crvena zvezda nije bila ni nalik timu, spremnom da preuzme igru i napada. Ispod proseka do 39. minuta, kad je zbog povrede morao van terena.

Aleksandar Katai (do 86) 7

Zaslužio je gol, barem sa 11 metara. Zbog borbenosti, upornosti, željom za trijumfom i kad lopta nije bila njegov saveznik. Trudio se da preuzme inicijativu, često i bez pomoći saigrača, ali nije imao veče. Posle svega, gol vredan pobede, odlično izveden penal, najbolja su nagrada Zvezdinom ofanzivcu za lidersku crtu, uočljivu tokom celog meča.

Mirko Ivanić 8

Najbolji! Zvezdin junak, permanenta opasnost po odbranu portugalskog tima. Pretio je sa svih strana, ponajviše sa levog krila. Konkretno, iznudio je jedanaesterac za pobedničkih 2:1. Glavobolju fudbalerima Bragezadavao je od početka meča – dirigovao Zvezdinim napadima, asistirao i tukao ka golu portugalskog tima. I u trenucima kad je grešio, a bilo je to razumljivo, jer je lopta bila najčešće u njegovom posedu, nije bilo težih posledica… Mirko, Mirko, svaka čast!

Rišario Živković (do 65) 6

Očigledan teret prve evropske utakmice u Zvezdinom bio je prevelik za napadača Crvene zvezde. Nije zaslužio kritike – crveno-beli su u konačnom zbiru pobedili, iza Živkovića je prvi ispit, od narednih izazova biće vremena i za konkretnije ocene. Sigurno, status Zvezdinog pojačanja traži mnogo, mnogo više…

Luis Dioni (od 39) 6

Skoro nevidljiv sa tribina, nije zadavao mnogo problema gostima iz Portugala. Moraće u narednim utakmicama mnogo više, u minusima ofanzivne linije valja tražiti i uzroke slabije partije Crvene zvezde do vodećeg gola Milana Rodića, u 75. minutu.

Nenad Krstičić (od 65) 6,5

Ulaskom Krstičića, Zvezda je dobila novu energiju. Iako, na prvi pogled, nije bio učesnik kod golova odluke, beskopromisnom igom u finišu, predupredio je bilo kakav pritisak na Zvezdinu odbranu. Zaradio je i žuti karton u 79. minutu.