Zvezda pobedom otvorila Ligu Evrope i najavila večiti derbi!

Europa League 16. sep. 202118:07 > 20:5826 komentara
AP Photo/Darko Vojinovic

Fudbaleri Crvene zvezde pobedom su započeli novu sezonu Lige Evrope! Srpski šampion je slavio na Marakani protiv Brage rezultatom 2:1 (0:0) u prvom kolu grupe F.

Posle 75 minuta pretežno rezervisane i ne tako interesantne predstave dva tima, u kojoj su gosti bili za nijansu konkretniji, meč se rešio u svega deset minuta.

Crveno-beli su poveli golom Milana Rodića na korner Gelora Kange. Već u sledećem minutu Braga je poravnala udarcem Galena sa 20 metara, da bi slavlje ekipi Dejana Stankovića protiv favorita grupe doneo Aleksandar Katai iz jedanaesterca u 85. minutu.

Beograđani u sledećem kolu Lige Evrope, 30. septembra, gostuju Ludogorecu, koji je remizirao 1:1 sa Mitjilendom, ali ih pre toga čekaju tri meča u Superligi Srbije.

Prvi je ujedno i najvažniji – protiv Partizana u nedelju od 18 časova u Humskoj. Uspela je Zvezda da napravi odličnu uvertiru za večiti derbi.

Malo pravog fudbala viđeno je na najvećem srpskom stadionu. Zvezda je za nijansu bolje otvorila meč, ali je Braga vrlo brzo preuzela kontrolu.

Nisu crveno-beli uspevali da pronađu pravi ritam u fazi napada, ali su u defanzivi osujećivali pokušaje rivala, koji se uglavnom oslanjao na udarce sa distance.

Najbolju priliku imali su gosti u finišu prvog poluvremena kada je stativa spasla srpski tim. Okvir gola bio je saveznik domaćih i u drugom delu – prečka je zaustavila šut Pijazona.

Kako se meč bližio kraju tako se i ishod bez golova činio sve izglednijim. Ipak, brzo je usledilo deset ključnih minuta.

Pomenuti gol Rodića, koji je udarcem glavom krunisao centaršut Kange iz kornera izborenog posle odlične prilike za Loija Dionija, najavio je dramatičnu završnicu. U sledećem napadu veliku grešku napravio je Seku Sanogo – poklonio je Zvezdin vezista loptu direktno u noge Galenu, ovaj se namestio na 20 metara i poslao pravi projektil u donji levi ugao za izjednačenje.

Nije se Stankovićev tim predavao ni posle šokantno primljenog pogotka. Mirko Ivanić je napao u solo akciji, ušao u šesnaesterac gde ga je oborio defanzivac gostiju, i izborio jedanaesterac. Odgovornost je preuzeo Katai i sigurnim udarcem doneo veliki trijumf crveno-belima.

Kada je reč o drugom okršaju grupe, Mitjilend i Ludogorec remizirali su 1:1. Isaksen je doneo Dancima prednost u petom minutu, da bi Despodov u 32. postavio konačan rezultat.

Zvezda je lider grupe posle prvog kola, slede Ludogorec i Mitjilend, pa Braga na poslednjem mestu.

Tok meča mogli ste da pratite uz naš sajt.

Sastavi:

Crvena zvezda (4-1-4-1): Borjan – Gobeljić, Dragović, Degenek, Rodić – Sanogo – Ben, Kanga, Ivanić, Katai – Živković.

Braga (4-3-3): Mateus – Fabijano, Tormena, Oliveira, Leite – Mineiro, Al Musrati, Galeno – Pijazon, Orta, Ruis.

Sudija: Džon Biton (Škotska).

Počela je utakmica!

1′ – Velika šansa za Zvezdu. Pogrešio je golman Brage i izašao u prazno, Gobeljić je ubacio loptu u sredinu, ali je tamo reagovala odbrana gostiju.

3′ – Prvi pokušaj Brage, Ruis je gađao daleko preko prečke.

5′ – Otvoren meč. I jedan i drugi tim ofanzivno igraju.

8′ – Portugalci su preuzeli kontrolu nad loptom i imaju veći posed od Zvezde.

9′ – Ponovo je Braga probala sa distance. Gađao je Galeano neprecizno.

13′ – Očigledno se gostu često oslanjaju na udarce iz daljine. Sad je šut oprobao Orta. Bez opasnosti po gol Borjana.

16′ – Zvezda je zapretila iz kornera. Kanga je gađao direktno u gol, ali je sudija signalizirao prekršaj nad golmanom Mateusom.

20′ – Posle dinamičnog uvodnog dela igre, tempo je opao. Spori i bezuspešni napadi oba tima.

22′ – Najbolja šansa u dosadašnjem toku utakmice. Posle klizećeg starta Dragovića lopta se odbila do usamljenog Orte na ivici šesnaesterca – usledio je šut daleko iznad gola.

24′ – Brzo je uzvratila Zvezda. Ben se dobro snašao, šutirao sa 20 metara, lopta je zakačila Oliveiru i promenila pravac, ali je otišla pored gola.

29′ – Mogla je Zvezda znatno bolje da završi napad. Ben je bio usamljen na desnoj strani, međutim, Ivanić je prejako poslao loptu.

36′ – El Fardu Ben je ostao da leži na travi, ukazana mu je lekarska pomoć i za njega je utakmica završena.

38′ – Umesto napadača sa Komorskih Ostrva ušao je Loi Dioni.

40′ – Posle uigrane akcije iz kornera Katai je sa 20 metara šutirao direktno u Mateusa.

43′ – Orta je još jednom gađao sa distance. Snažan šut završio je malo iznad prečke.

45′ – Ozbiljno su zapretili gosti. Pijazon je bio usamljen u šesnaestercu, ali je Dragović sjajnim klizećim izbacio loptu u korner.

45+1′ – Lako je Braga mogla do gola. Posle kornera je lopta stigla do Galena na drugoj strani – stativa je spasla domaćina.

Poluvreme: Crvena zvezda – Braga 0:0.

Počelo je drugo poluvreme!

46′ – Bez promena u sastavima dva tima.

50′ – Braga vrši snažan pritisak od početka drugog dela.

53′ – Nastavljaju gosti sa udarcima sa distance. Pokušavali su Ruis i Galeno.

60′ – Ništa se bitnije nije promenilo ni u narednim minutima. Suviše obazriv nastup Crvene zvezde, bez konkretnog napada.

63′ – Prvi ozbiljniji pokušaj domaćina. Ivanić je probio po levoj strani, ušao u sredinu i gađao bliži ugao – Mateus je loptu sproveo u korner.

65′ – Prečka spasava Zvezdu! Novi šut sa distance Brage, lopta je zakačila Pijazona u bloku, prevarila Borjana, ali se od prečke odbila u gol aut.

74′ – Odlična prilika za Dionija! Izašao je jedan na jedan sa Mateusom, ali nije uspeo da zatrese mrežu. Dobra intervencija golmana Brage. Od svega, korner za Zvezdu.

75′ – Goooool! Crvena zvezda vodi sa 1:0, strelac je Milan Rodić! Posle kornera Gelora Kange sa leve strane, bek domaćih je zahvatio loptu glavom i od stative je sproveo u mrežu!

76′ – Gol! Braga poravnava rezultat već u sledećem napadu. Seku Sanogo je napravio veliku grešku i poslao loptu pravo u noge Galenu, koji se namestio na nekih 20 metara i poslao snažan udarac u donji levi ugao Borjanovog gola.

80′ – Nastavlja se velika borba dva tima u završnici. Meč je poprimio znatno viši tempo, posle dva brza gola.

85′ – Goooool! Crvena zvezda vodi sa 2:1, strelac je Aleksandar Katai iz penala! Posle prekršaja nad Mirkom Ivanićem u šesnaestercu, dosuđena je najstroža kazna, a siguran izvođač bio je Katai.

89′ – Velika prilika za Bragu. Orta je petom zahvatio loptu, ali je Borjan vrhunski intervenisao.

90+1′ – Brani se Zvezda svim silama u završnici. Minuti je dele od uvodne pobede u Ligi Evrope.

Kraj: Crvena zvezda – Braga 2:1.