Istorija! Viljareal na penale srušio Junajted za trofej LE

Europa League 26. maj 202120:21 > 27. maj 2021 0:20 63 komentara
Maja Hitij/Getty Images

Fudbaleri Viljareala osvojili su Ligu Evrope prvi put u istoriji pobedom nad Mančester Junajtedom u finalnoj utakmici u Gdanjsku posle boljeg izvođenja jedanaesteraca 11:10 (1:1).

Heroj u penal seriji bio golman Heronimo Rulji, koji je najpre realizovao jedanaesterac u 11. seriji, a zatim i odbranio pokušaj Davida de Hee za najveći uspeh u istoriji Žute podmornice i plasman u Ligu šampiona sledeće sezone.

Svih deset igrača dva tima prethodno su bila uspešna u svojim pokušajima, na kraju je došao red na čuvare mreže. Iz te borbe je kao pobednik izašao golman Viljareala, apsolutnog autsajdera u finalnom okršaju protiv slavnog kluba sa Old Traforda.

Viljareal je došao do istorijskog trofeja, a njegov trener Unai Emeri do ukupno četvrtog u Ligi Evrope, potvrdivši da mu u tom takmičenju nema ravnog.

Adam Warzawa – Pool/Getty Images

Tokom 120 minuta velike borbe nije bilo pobednika. Španski tim je poveo pogotkom Đerara Morena u 29. minutu, da bi u 55. Edinson Kavani postigao gol za izjednačenje i kasniji odlazak u penal seriju.

Od početka meča na severu Poljske bilo je jasno u kojem će pravcu ići okršaj za pehar – Junajted sa velikim posedom i terenskom inicijativom, Viljareal u defanzivnom bloku čeka šansu iz kontra-napada ili prekida.

Na drugi način je Žuta podmornica stigla do prednosti. Dani Pareho je izveo slobodan udarac, a Đerar Moreno pobegao odbrani rivala i u padu sa sedam metara postigao gol.

Nije tim Unaija Emerija odustao od svoje igre ni posle vođstva, sprečavajući sastav Olea Gunara Solšera da ozbiljnije pripreti u prvom poluvremenu. I dalje su Đavoli dominirali terenom, kružili oko šesnaesterca protivnika, ali im je nedostajao završni pas.

Za nijansu konkretniji bili su Englezi od početka drugog dela, međutim, defanziva Viljareala sa svim igračima iza lopte delovala je neprobojno.

Kada Junajted nije uspevao kroz igru da dođe do poravnanja, učinio je to posle prekida. I uz dosta sreće. Na odbitak iz kornera natrčao je Markus Rašford, lopta se posle rikošeta odbila na peterac do Edinsona Kavanija, kojem nije bilo teško da je sprovede u nebranjenu mrežu.

Samo nekoliko trenutaka kasnije, Rašford je mogao da donese preokret timu sa Old Traforda, da bi zatim pokušao i Kavani glavom. Do promene rezultata nije došlo, pa se otišlo u produžetke.

Tamo je samo Viljareal zapretio dva puta, preko Alberta Morena i Paka Alkasera, čiji su udarci završavali daleko preko gola. Pitanje osvajača Lige Evrope rešavalo se u penal seriji, gde je uspešniji bio Viljareal.

Tok meča iz Gdanjska mogli ste da pratite uz naš sajt.

Janek Skarzynski – Pool/Getty Images

Sastavi:

Viljareal (4-3-3): Rulji – Fojt, Albiol, Tores, Pedrasa – Kapu, Pareho, Trigeros – Moreno, Pino, Baka.

Junajted (4-2-3-1): De Hea – Van Bisaka, Lindelef, Baji, Šo – Pogba, Mektominej – Grinvud, Fernandeš, Rašford – Kavani.

Počela je utakmica!

5′ – Miran početak meča. Junajted sa većim posedom, Viljareal u organizovanom defanzivnom bloku.

7′ – Prvi udarac uputio je Mektominej, lopta je otišla pored stative.

9′ – Posle duela sa protivnikom, Fojt je raskrvario nos i doživeo povredu glave. Ukazana mu je pomoć, pa će nastaviti utakmicu.

15′ – Pokušao je Viljareal posle uigranog prekida. Trigeros je na drugoj stativi loše zahvatio loptu i poslao ju je daleko preko gola.

20′ – Dobar napad Junajteda. Kružili su Đavoli oko šesnaesterca rivala, na kraju je Šo gađao snažno pored stative.

22′ – Ponovo su Španci pretili posle prekida. Na odbitak je natrčao Pino, čiji je udarac izblokirao Mektominej.

24′ – Prvi šut u okvir gola na utakmici. Pogba je sa preko 25 metara šutirao direktno u Ruljija.

Michael Sohn – Pool/Getty Images

27′ – Kontra-napad Viljareala, Pino je dobro povukao loptu i došao do šesnaesterca odakle je gađao po sredini gola.

29′ – Goool! Viljareal vodi sa 1:0, strelac je Đerar Moreno! Dani Pareho je iz prekida sjajno ubacio loptu na sedam metara, Moreno je pobegao odbrani Junajteda i u padu zatresao mrežu.

34′ – Nastavio je Junajted sa većim posedom i posle primljenog gola, ali za sada ne uspeva da stvori konkretnu priliku. Odbrana Viljareala na visokom nivou sve vreme.

39′ – Ništa se drugačije nije videlo ni u finišu poluvremena. Đavoli imaju posed od preko 60 odsto, međutim, nedostaje im brzine i kreacije u fazi napada.

44′ – Rašford je sa desne strane sjajno ušao u šesnaesterac, međutim, povratna lopta nije bila dobra.

45′ – Na sličan način je probio Grinvud i uputio bolji centaršut, lopta se od Albiola odbila pravo u ruke Ruljija.

Poluvreme: Viljareal – Mančester Junajted 1:0

Počelo je drugo poluvreme!

48′ – Velika gužva u petercu Junajteda, ali do lopte nije stigao Baka.

52′ – Posle pada Van Bisake u šesnaestercu Viljareala, VAR je proveravao mogućnost za jedanaesterac. Na kraju, ništa od najstrože kazne.

55′ – Goool! Junajted je poravnao na 1:1, strelac je Edinson Kavani! Posle šuta Markusa Rašforda, lopta se srećno odbila do urugvajskog napadača, koji ju je sa peterca prosledio u praznu mrežu.

Kacper Pempel – Pool/Getty Images

60′ – Nastavlja se dominacija u posedu Junajteda. Sve vreme se igra oko šesnaesterca Viljareala, koji se brani sa svim igračima iza lopte.

65′ – I dalje se igra u istom ritmu. Junajted nastavlja da napada tražeći preokret.

70′ – Velika šansa za Đavole! Bruno je sjajno pronašao Rašforda u sredini, ali je udarac engleskog napadača sa pet metara otišao pored stative.

72′ – Još jedna velika šansa za Junajted. Šo je na petercu pronašao Kavanija, koji je udarcem glavom pogodio u glavu Albiola.

76′ – Imao je Viljareal priliku da iz kornera načini nešto više, međutim, Žuta podmornica ni blizu ozbiljnije šanse.

80′ – Oprobao je Rašford udarac sa dvadesetak metara, lopta je otišla malo pored gola.

85′ – U poslednjih desetak minuta opao je i pritisak Junajted. Sve smo bliži produžecima.

89′ – Posle centaršuta Šoa, Pogba je glavom gađao neprecizno.

90+1′ – Mogao je Viljareal do pogotka u nadoknadi. Tores je iz šesnaesterca šutirao preko gola.

Viljareal – Mančester Junajted 1:1. Produžeci!

Počeli su produžeci!

92′ – Junajted i od starta dodatnog perioda ima terensku inicijativu i pritiska Viljareal.

97′ – Bez promene rezultata. Ni jedan ni drugi tim ne uspevaju da stvore šansu.

100′ – Dve konkretne prilike za Viljareal. Najpre Alberto Moreno, pa Pako Alkaser poslali su loptu preko gola.

105′ – Nešto bolja igra Viljareala u prvom produžetku, ali bez golova.

109′ – Sve je manje snage kod igrača oba tima. Otuda i izostanak pravih prilika i u drugom produžetku.

115′ – Opreznost u poslednjim minutima je na visokom nivou. Blizu smo penal seriji.

120′ – Bez promene rezultata. Pobednik će se rešavati u penal seriji.