Čivas šampion posle 11 godina

Fudbal ostalo 29. maj. 20173:23 > 3:30
Clive Rose, Getty Images Sport

Fudbaleri Gvadalahare šampioni su meksičke Klausure, pošto su u revanšu finala pobedili UANL Tigres rezultatom 2:1. U prvom meču u Montereju bilo je 2:2, iako su Čivas imali prednost od 2:0 do pet minuta pred kraj

Najpopularniji meksički klub tako je stigao do 12. titule u istoriji i izjednačio se na čelu liste najuspešnijih sa večitim rivalom Klub Amerikom. Osvajanjem kupa pre mesec dana oni su kompletirali duplu krunu.

Nekadašnji napadač Olimpijakosa Alan Pulido doneo je prednost domaćinu u 17. minutu, zatresavši ponovo mrežu tima u kojem je počeo karijeru, a 20 minuta pred kraj Hose „Galjito“ Vaskes je duplirao prednost.

U finišu opet je viđena drama, Ismael Sosa smanjio je u 87. minutu, ali Tigres nisu imali snage za drugi preokret u tri dana.

Gvadalahara, poznata pod nadimkom Čivas (koze), posle 1970. Nemapreviše uspeha, ali je izuzetno popularna (nedavna anketa kaže da za njih navija skoro 45 posto Meksikanaca) jer gaji stiktnu politiku korišćenja isključivo meksičkih igrača, za razliku od svih konkurenstkih ekipa, koje imaju po pravilu dvocifren broj stranaca.

Ekipu iz Gvadalahare već dve godine vodi Argentinac Matijas Almeida, dobo nam poznat iz igračkih dana u Seriji A, gde je sedam godina igrao u dresu Lacija, Parme i Intera, upravo u doba kada je italijanska liga bila na vrhuncu.

Dolazak Almeide otvorio je novo slavno razdoblje u istoriji kluba, koji je za godinu i po ovojio 4 trofeja, isto koliko su osvojili između 1970. i 2015. godine. Posle dva kupa i jednog meksičkog superkupa konačno je došao red i na 11 godina čekanu titulu šampiona. Ako se zna da meksiko već dve decenije igra dva šampionata godišnje, jasno je kolika frustracija je vladala u drugom po veličini gradu pre ove serije.

Gvadalahara je regularni deo Klausure završila na trećem mestu, posle čega je eliminisala gradskog rivala Atlas (0:1, 1:0) i Toluku (1:1, 1:1), oba puta zahvaljujući boljem plasmanu u ligaškom delu (što je kriterijum u Meksiku.

U prvom meču u Montereju oni su dominirali i vodili ubedljivo, ali je Andre Pjer Žinjak sa dva gola u poslednjih pet minuta izborio 2:2. U Meksiku gol u gostima tokom plej ofa nema ulogu, ali u finalu ni mesto u ligi nevaži, već bi se u slučaju remija igrali penali.

Žinjakov dolazak u Meksiko, isprva propraćen zbunjenošću u Evropi, pokazao se kao potpuni pogodak, jer su Tigres u ove dve godine stigli u šest finala (u jednoj godini meksički tim može da igra dva kupa, dve lige i jedno međunarodno takmičenje).

Dobili su samo dva od njih, uključujući ovosezonsku Aperturu poslednjih dana 2016, a među porazima ističu s dva neuspeha u finalima CONCACAF Lige šampiona (protiv Klub Amerike i Paćuke), koje ste gledali na Sportklubu.

Lucas Uebel/Getty Images

Oba tima izborila su pravo nastupa u sledećoj sezoni CONCACAF Lige šampiona, zajdno sa finalistom Aperture Klub Amerikom, kao i Tihuanom, koja je pravo stekla kao najbolji tim ligaškog dela Klausure (pošto su Tigres igrali oba finala; po pravilu 4 mesta zauzmu finalisti oba šampionata).

Gvadalahara se trijumfom u ligi plasirala i u Superkup Meksika, gde će im protivnik biti Keretaro.