Kina: Skolari dominira, Piksijev igrač prvi strelac

Fudbal ostalo 4. nov. 201710:43 > 10:46
Atsushi Tomura/Getty Images

Završena je sezona Kineske super lige, odigrani su svi mečevi 30. kola. Sedmostruki uzastopni prvak Gvangdžou Evergrande izgubio je na svom terenu od Tjanđin Kvanđijana 2:1, a tim Fabija Kanavara time je izborio mesto u kvalifikacijama za Azijsku Ligu šampiona.

Na Tjanhe stadionu u Gvangdžouu sve je bilo spremno za još jedno šampionsko slavlje, ali južnokineski tigrovi nisu bili baš raspoloženi za šampionsku igru. Kvanđijanu je pobeda bila neophodna, a u isto vreme očekivali su i pomoć Šandong Lunenga koji je na svom stadionu igrao Hebeijem koga je pobeda vodila na mesto broj tri i u elitno kontinentalno takmičenje.

Gosti su odlično otvorili utakmicu, nekoliko šansi je propustio odlučni Antoni Modest, a do prvog gola čekalo se do 18. minuta, kada je na asistenciju Džang Čenga pogodio za 0:1. Modest igra na pozajmici iz Kelna i na osam mečeva postigao je sedam golova.

Nastavili su gosti sa pritiskom, diktirali tempo, stvarali šanse i promašivali. U drugom poluvremenu Evergrande je počeo bolje, ali nekoliko dobrih akcija presekao je drugi gol Tjanđina. Odličnu kontru i akciju najboljeg igrača utakmice Vang Jongpoa petim golom u sezoni završio je Sun Ke. Tri minuta kasnije konačnih 1:2 postavio je defanzivac domaćih Feng Šjaoting svojim prvom golom u sezoni posle kornera.

Za to vreme, na Đinan Olimpijskom centru viđen je pravi spektakl u meču Šandonga i Hebeija koji je završen pobedom domaćih 5:4. Hebei je pobeda vodila u kvalifikacije za Ligu šampiona, ali ni tri gola Ezekijela Lavecija nisu pomogla ekipi Manuela Pelegrinija da dođu do mesta broj tri. Za pobednika je tri gola postigao Dijego Tardeli.

U Azijsku ligu šampiona ide Gvangdžou Evergrande, u kvalifikacije Šangaj SIPG i Tjanđin Kvanđijan, a u finalu FA kupa dve utakmice igraju Šangaj Šenhua i Šangaj SIPG.

Najbolji strelac lige je fantastični Eran Zahavi sa 26 golova – vedeta R&F-a koji sa klupe predvodi Dragan Stojković. Rikard Gular je najbolji igrač lige i drugi strelac sa 20. golova. Najbolji strelac i najbolji igrač Kinez je Vu Lei sa 20 golova. Ezekijel Laveci je sa 15 asistencija najbolji dodavač lige, a postigao je i 17 golova.

Posle tri osvojene titule i jednog trofeja u Ligi šampiona od Evergandea se oprašta Luis Felipe Skolari koji se vraća u Brazil, a kineski mediji spekulišu da bi njegov naslednik mogao da bude Karlo Ančeloti ili Fabio Kanavaro, a da bi Kanavara koji definitivno napušta Tjanđin mogao da nasledi opet Ančeloti, ali i Tuhel ili Klinsman.