Monterej zbrisao Moreliju, gradski derbi u finalu

Fudbal ostalo 4. dec 20174:29 > 4:39
Sean M. Haffey, Getty Images

Fudbaleri Montereja deklasirali su Monarkas Moreliju rezultatom 4:0 u revanšu polufinala Aperture Lige MX i sa ukupnih 5:0 ušli u finale.

Prvi put u istoriji derbi Clasico Regiomontano odlučiće šampiona Meksika, jer se u subotu u finale već plasirala ekipa Tigresa, njihov gradski rival.

Heroj pobede Rajadosa iz Montereja nad Monarkasima bio je Argentinac Roželio Funes Mori, koji je postigao het-trik.

Posle propuštenog zicera Monarkasa u prvom minutu Monterej je poveo bez igre – golman Gonsales ispucao je loptu sa svojih 20 metara, ona je uskočila u protivnički šesnaesterac, odbrana je oklevala, a Funes Mori zakucao prvi pogodak večeri.

U narednih deset minuta meč je odlučen, najpre su gosti promašili penal, a zatim je Karlos Sančes pogodio sa bele tačke na drugoj strani za 2:0. Na semaforu je bio 29. Minut kada je golman Morelije Sosa ispustio jedan slobodnjak iz ruku, a Funes Mori sa same stative dodao još jedan gol i sve dileme su otklonjene.

Početkom drugog poluvremena Kolumbijac Dorlan Pabon je sa leve strane centrirao, a Argentinac glavom kompletirao het-trik i postavio konačnih 4:0. Nedugo zatim obojica su izašla, da bi trener Moamed mogao da ima odmornu napadačku trojku za veliko finale (prvi strelac lige Aviles Urtado, Pabonov zemljak, propustio je meč zbog lakše povrede zarađene u prošloj utakmici).

Pravi blizanac?

Navijači Evertona, koji već imaju dovoljno muka, možda se pitaju da li im je uprava dovela pogrešnog blizanca kada je na Gudison stigao Ramiro Funes Mori. Roželio je pre brata napustio River i krenuo u Evropu (2013, u Benfiku), a pre dve sezone stigao je u Monterej i već na debiju doneo im pobedu nad Morelijom golom u nadoknadi.

Dve i po godine i 63 gola kasnije on je zbrisao sa terena istog rivala i omogućio svom timu da se bori za prvu titulu još od 2010.godine. Ti golovi pomogli su mu da već sad izbije na petu poziciju večne liste strelaca Rajadosa.

Monterej je u poslednje vreme, pogotovo od kada ih vodi Antonio Moamed, fantastičan u ligaškom delu takmičenja, ali je redovno ispadao u plej ofu.

Ovog puta su briljirali, dobili sve četiri utakmice sa Atlasom i Morelijom ukupnom gol-razlikom 11:2 i čekaju sa velikim samopouzdanjem gradskog rivala, kojeg su u ligaškom delu takmičenja pobedili 2:0 i ostavili za pet bodova.

Gareth Copley, Getty Images Sport

Najveći derbi u istoriji

Ipak, ne treba zaboraviti da su UANL Tigres, iako sedmi, proletos glatko izbacili gradskog rivala (4:1, 2:0) i da imaju daleko više iskustava u završnici takmičenja, sa osam finala u tri godine (uz skor 4-4): Tigres su triput u nizu gubili finala kontinentalnog takmičenja (jednom Libertadores, dvaput LŠ Konkakafa), osvojili dve uzastopne Aperture kroz Ligilju, i dva uzastopna trofeja Kampeon de Kampeones (meč između prvaka Aperture i Klausure u istoj sezoni), i izgubili u prošloj Klausuri od Čivasa.

Ekipa Rikarda Feretija je posle nesigurnog četvrtfinala sa Leonom (dva remija sa Leonom) pregazila Klub Ameriku (1:0 i 4:0) i treći put u nizu igraće za titulu. Monterej je poslednji put bio na poslednjem koraku u Klausuri 2016, pre četiri sezone, kada ih je pobedila Paćuka.

Monterejsko finale je zasluženo – dva tamošnja kluba su i najbogatija u ovom trenutku, sa najskupljim ekipama, daleko najgledaniji (oba sa preko 40 hiljada gledalaca po meču, samo još Atlas je prebacio 30.000), sa daleko najboljim trogodišnjim prosekom (koji se kao i širom Latinske Amerike gleda za ispadanje).

Od prvog okršaja 1974, kada su Tigres prvi put ušli u elitni rang, oni na 113 mečeva imaju 40, a Monterej 39 pobeda. Titulu je Monterej osvojio četiri, a njihov veliki rival pet puta.

Prvi meč finala igra se 7. decembra na stadionu Universitario u predgrađu San Nikolas de Garsa, gde svoje mečeve igraju Tigres, a tri dana kasnije u predgrađu Gvadelupe, na stadionu BBVA Bankomer domaćin će biti Monterej.