Liga MX: UANL Tigres ponovo šampion

Manuel Velasquez/Getty Images

Fudbaleri UANL Tigresa pobednici su meksičke Aperture, pošto su u revanšu finala kao gosti pobedili gradskog rivala Monterej 2:1.

U prvom meču, pre tri dana, rezultat je bio 1:1.

Prednost domaćinu u drugom minutu doneo je Dorlan Pabon, ali su pre poluvremena preokrenuli Eduardo Vargas i Fransisko Mesa.

Odlučujući momenat zbio se u 83. minutu, kada je najbolji strelac Rajadosa Aviles Urtado promašio penal za izjednačenje. Tigres su tako stigli do trećeg uzastopnog ttrijumfa u Aperturama i ukupno šeste meksičke titule u istoriji. Prvo monterejsko finale u istoriji potpuno je ispunilo očekivanja i potvrdilo da je grad na severu Meksika postao glavni fudbalski centar u zemlji.

Dva kluba sa najboljom posetom u ligi odigrala su dva vrhunska meča pred prepunim tribinama i u sjajnoj atmosferi i tako krunsali sezonu koja je potvrdila da je Liga MX najkvalitetnija u Zapadnoj hemisferi. Domaći Rajadosi poveli su bezmalo sa centra, Dorlan Pabon je postigao sedmi gol u plej ofu na asistenciju Roželija Funes Morija, koji je grudima spustio loptu.

Domaća ekipa je tako i na šestom meču u Ligilji (plej-of osam najboljih na kraju svake meksičke sezone; svake godine igraju se dve sezone, Apertura u jesen i Klausura u proleće) povela u prvom poluvremenu, što je obično dobar znak za tim koji uživa u kontrama.

Ovog puta, međutim, Tigres su se probudili na vreme. Na istom terenu oni su glatko izgubili u poslednjem kolu, koje je odlučilo koja će od monterejskih ekipa imati prednost domaćeg terena u plej ofu, a i u prvom meču finala na svom terenu jedva su izborili nerešen rezultat. Trener Tuka Fereti znao je da njegov tim mora da postigne bar gol ako hoće da zadrži nadu u titulu i spremio svoje igrače da budu strpljivi.

Pogodak je stigao u 30. minutu posle tipične akcije za Tukin tim: gosti su dugo držali loptu, dok je Duenjas sa desnog boka nije poslao loptu Vargasu na 18 metara, a ovaj nekako uspeo da probije golmana domaćih Uga Gonsalesa. Pet minuta kasnije sve se okrenulo igrom sudbine. Fransisko Mesa je mesto u startnoj postavi dobio zbog nepotrebnog isključenja Uga Ajale u sudijskoj nadoknadi prvog meča, ali se ove večeri višestruko isplatio.

Dok je korner sa desne strane izvođen kratko on se lagano uvukao u šesnaesterac, neopaženo prišao petercu i skočio bez rivala na centaršut Rafaela Karioke, što je donelo lagani pogodak za 1:2. Iskusnom Kolumbijcu to je bio prvi gol u sezoni, postignut je u pravom trenutku.

Do ovog trenutka Monterej ni na jednom meču nije primio dva gola, niti je poražen na svom terenu. Prethodno su na BBVA Bankomer stadionu gosti slavili u prošlom plej ofu, ali i tada su to bili Tigres, na putu ka neuspelom finalu sa Gvadalaharom.

U drugom poluvremenu UANL je kontrolisao situaciju sve do mekog penala za domaćina sedam minuta pred kraj. Međutim, još tokom pripreme videlo se da je Aviles Urtado u panici. Devet miliona dolara plaćeni kolumbijski napadač dao je 14 golova na 22 utakmice u sezoni (propustio samo revanš polufinala), uključujući svih pet penala, ali ovog puta šutirao je visoko.

U dramatičnoj i pomalo nervoznoj završnici viđeni su i neki oštriji startovi, pa je domaćin u 95. minutu ostao bez isključenog Nerija Kardosa. Iskustvo iz devet finala u malo preko tri godine, od čega pet u 12 i po meseci, pokazalo se još jednom i gosti su posao priveli kraju. Ekipa Rikarda Feretija je posle nesigurnog četvrtfinala (dva remija sa Leonom) pregazila Klub Ameriku (1:0 i 4:0).

Monterej je prethodni put bio na poslednjem koraku u Klausuri 2016, pre tri sezone, kada ih je pobedila Paćuka. Pobedom u derbiju Tigres su povećali prednost u direktnim duelima nad Rajadosima na 41-39 u pobedama, uz 35 remija (od prvog derbija 1974. godine).

UANL je po broju titula (6) sustigao šampiona CONCACAF Paćuku, koja ovih dana u Emiratima brani boje kontinenta na Svetskom klupskom prvenstvu. Ispred Tigresa su Klub Amerika i Gvadalahara sa po 12 titula, Toluka sa 10, Krus Asul sa 8, Pumas i Leon sa po 7 naslova.