Portugal posle drame do trona Evrope u futsalu!

Tom Dulat/Getty Images for UEFA

Futsaleri Portugala savladali su u finalu 11. Evropskog prvenstva u Sloveniji reprezentaciju Španije posle produžetka rezultatom 3:2, čime su došli do svoje prve kontinentalne titule.

Portugalci su u dvorani Stožice pobedili golovima Rikardinja u 59. sekundi, kao i Bruna Karvalja, koji je pogađao u 38:18 i u produžetku na 49:05 iz kaznenog udarca. Strelci za Španiju su bili Tolra (18:54) i Lin (31:36).

Portugal je prvi put osvojio Evropsko prvenstvo, dok je Španija ostala na sedam zlatnih medalja.

Titulu za najboljeg igrača turnira poneo je sjajni futsaler Portugala Rikardinjo.

U prvom minutu jedan od najboljih španskih fudbalera Migelin izgubio je loptu, koju je uzeo Rikardinjo i postigao svoj 22. gol na svim prvenstvima Evrope, a sedmi na kontinentalnom šampionatu u Sloveniji.

U nastavku duela su obe ekipe taktizirale, ali su Portugalci imali bolje šanse, koje je zaustavljao golman Španije Pako Sedano.

U finišu prvog poluvremena španski futsaler Tolra se ubacio iz odbrane, odigrao dupli pas sa saigračem i u 19. minutu doneo Špancima izjednačenje.

Drugo poluvreme je donelo još uzbudljiviju igru na obe strane, a Španci su uspeli da povedu preko Lina u 32. minutu. Mogla je Furija i da u potpunosti prelomi meč, ali je Migelin u 35. minutu pogodio okvir gola izvodeći kazneni udarac.

Činilo se da Španija sačuvati prednost i doći do titule, ali je Bruno Koeljo na 38:18 uspeo da izjednači i uvede meč u produžetke.

Opasno je bilo u dodatnih dva puta po pet minuta, a najviše pred golom Portugala, gde je pretio Lin.

Španci nisu mogli do gola, ali su to uspeli Portugalci i to preko kaznenog udarca. Iako Rikardinjo nije mogao zbog povrede da završi meč, Portugalci su se izborili za šesti prekršaj, a kazneni udarac i pobedu na turniru doneo im je sjajni Burno Karvaljo.

Španija i Portugalija su do sada igrale 26 puta, a momci iz Madrida su slavili čak na 25 mečeva. U finalu EP 2010. godine su takođe igrali u borbi za titulu, a Španci su slavili sa 4:2, dok Rikardinjo zbog povrede tada nije igrao.

Crvena furija je prethodno osvajala kontinentalni šampionat 1996, 2001, 2005, 2007, 2010, 2012, 2016. Srebrni su bili 1999, a bronzani 2003 i 2014.

U meču za treće mesto Rusija je bila bolja od Kazahstana sa 1:0. Reprezentacija Srbije je prvenstvo završila na osmom mestu.